Kukiz o powiązaniu funduszy UE z tzw. "praworządnością": "Nowoczesna forma zaborów". O wecie: "Bardzo dobrze"

Komentarzy: 0
Udostępnij:
Kompromisowy tekst rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich - poinformował na Twitterze rzecznik stałego przedstawicielstwa Niemiec, Sebastian Fischer. W ramach tego "kompromisu" możliwe byłoby odbieranie funduszy pod byle pretekstem, oraz szantaż w zakresie np. dopuszczalności aborcji czy przywilejów LGBT. Polska i Węgry w odpowiedzi zawetowały budżet europejski. Niemieckie media, niemieccy politycy oraz stronnicy Niemiec w Polsce, przekonywali, że weto jest mało prawdopodobne. Teraz przyjmują nieco inną optykę. Premier Słowenii w ostrych słowach wzywa do wycofania nowych rozwiązań. Sprawę radiowej Trójce komentował Paweł Kukiz.
- Polskie władze zrobiły bardzo dobrze, że zawetowały powiązanie budżetu z praworządnością
(...)
W sytuacji, kiedy zasadą stałoby się przydzielanie budżetu unijnego pod warunkiem możliwości wtrącania się w wewnętrzne sprawy Polski, no to ja dziękuję bardzo. Może to za mocne porównanie, ale można to porównać do nowoczesnej formy zaborów
(...)
Nie może być zasadą coś takiego, że w praktyce dwa największe państwa europejskie będą dyktowały pozostałym państwom, w jakim kierunku ma iść ich prawo
- mówił Paweł Kukiz
cyk
Komentarzy: 0
Data publikacji: 18.11.2020 15:04
Źródło: PR3/ RP.pl
Komentarze
Węgry nie będą reprezentowane na szczycie UE na Cyprze
23.04.2026 15:30

Komentarzy: 0
Ustępujący premier Węgier Viktor Orban zrezygnował z uczestnictwa w rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE na Cyprze; nie wyznaczył też nikogo, kto reprezentowałby Budapeszt na tym spotkaniu – poinformował węgierski minister ds. europejskich Janos Boka.
Czytaj więcej
Szykują się zmiany w świadczeniach dla pracowników mobilnych w UE
22.04.2026 22:12

Komentarzy: 0
W środę negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i Rady UE osiągnęli tymczasowe porozumienie w sprawie zmodernizowanych zasad koordynacji krajowych systemów zabezpieczenia społecznego. Nowe przepisy skupiają się na ułatwianiu mobilności pracowników w UE, przy jednoczesnej ochronie praw socjalnych pracowników w sytuacjach transgranicznych.
Czytaj więcej
Indie gwałtownie zwiększają wydobycie węgla kamiennego
22.04.2026 16:07

Komentarzy: 0
Kopalnia Gevra należąca do Coal India ma w przyszłym roku stać się największą kopalnią węgla na świecie, osiągając produkcję na poziomie 63 mln ton i wyprzedzając kopalnie w USA. Gevra jest największą odkrywkową kopalnią węgla w Indiach.
Czytaj więcej
Dziesiątki ton miodu z zagranicy przy zwijaniu pszczelarstwa? Sałek: „Korelacja zdarzeń jest zastanawiająca”
21.04.2026 22:03

Komentarzy: 0
Z jednej strony do Polski trafiają potężne kontyngenty miodu z Ukrainy i krajów Mercosur, a z drugiej Ministerstwo Klimatu i Środowiska razem z tzw. ekologami chcą ograniczać polskie pszczelarstwo. – Ta korelacja tych zdarzeń jest co najmniej zastanawiająca – ocenia w rozmowie z portalem Tysol.pl poseł PiS Paweł Sałek.
Czytaj więcej
Wiśniewska: Jeżeli UE nie odrzuci idei klimatyzmu, stanie się gospodarczym skansenem
21.04.2026 20:29

Komentarzy: 0
Komisja Europejska właśnie zgodziła się na plan niemieckiego rządu zakładający udzielenie subsydiów w celu obniżenia gigantycznych cen prądu – poinformowała na platformie X eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska.
Czytaj więcej