REKLAMA

Hiszpania: 6-latki będą uczeni "technik seksualnych". Kongres zatwierdził ustawę

Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu, przyjęła w czwartkowym głosowaniu nową ustawę oświatową, która dopuszcza m.in. edukację seksualną 6-latków i konieczność zdobycia “przez nich wiedzy na temat różnorodności seksualnej”.
 Hiszpania: 6-latki będą uczeni
/ PAP/EPA/Mariscal

O sprawie informowaliśmy na portalu Tysol.pl. Blisko 1,5 mln podpisów zebrano pod petycją przeciwko projektowi ustawy reformy hiszpańskiej oświaty.

Czytaj więcej: Hiszpania: 6-latkowie mają być uczeni "technik seksualnych". 1,5 mln podpisów pod sprzeciwem

Za ustawą zagłosowało 177 posłów rządzących krajem socjalistów i ich koalicjanta, bloku Unidas Podemos, ugrupowań separatystycznych z Katalonii i Kraju Basków, a także mniejszych partii lewicowych.

W grupie 148 deputowanych, którzy głosowali przeciwko ustawie Lomloe, zwanej też od nazwiska minister oświaty “prawem Celaa”, opowiedzieli się przede wszystkim posłowie centroprawicowej Partii Ludowej oraz konserwatywnego Vox.

Na zakończenie głosowania, w trakcie którego 17 posłów wstrzymało się od głosu, deputowani opozycji skandowali: “Hańba!”, “Indoktrynacja!” oraz “Chcemy wolności!”.

Jednym z głównych zarzutów wobec nowej ustawy oświatowej jest ograniczenie wpływu rodziców na program nauki pobierany przez ich dzieci, a także zwiększenie praw rządów wspólnot autonomicznych na edukację.

Podczas debaty parlamentarnej opozycja wskazywała na niebezpieczeństwo demoralizowania najmłodszych uczniów wraz z wprowadzeniem przez nową ustawę obowiązkowej edukacji seksualnej już dla dzieci w wieku 6 lat.

“Podczas zajęć w szkole podstawowej uczniowie muszą poznać i ocenić ludzki wymiar seksualności w całej swojej różnorodności” - przewiduje zatwierdzona w czwartek ustawa.

Wśród krytycznych uwag pod adresem nowego prawa oświatowego jest też możliwość ograniczenia przez poszczególne regiony kraju języka kastylijskiego, będącego podstawą współczesnego języka hiszpańskiego, a także cięcia w finansowaniu przez resort oświaty szkół publiczno-prywatnych. Te prowadzone są głównie przez Kościół katolicki.

“Ustawa Celaa” przewiduje również ograniczenie liczby szkół specjalnych i włączanie dzieci z upośledzeniem do systemu placówek publicznych dla zdrowych uczniów. Resort zdrowia twierdzi, że zmiany te mają “przeciwdziałać segregacji oświatowej”.

Marcin Zatyka (PAP)

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura