[Tylko u nas] 40 Polaków. Była Więźniarka w 80. Rocznicę pierwszej egzekucji w KL Auschwitz

Rok 2020 jest rokiem ważnych rocznic w KL Auschwitz. Parę tygodni temu, wraz z Panem Prezydentem RP i licznymi przedstawicielami obecnego rządu obchodziliśmy tam pod Ścianą Śmierci 80 rocznicę rozpoczęcia funkcjonowania jednego z najbardziej zbrodniczych miejsc, niemieckiej maszyny śmierci, założonej w czasie II wojny światowej przez Niemców dla Polaków – KL Auschwitz I. Pierwsi więźniowie zostali tu deportowani w dniu 14.06.1940 roku. 728 Polaków przewieziono wówczas z więzienia w Tarnowie.
Brama Auschwitz [Tylko u nas] 40 Polaków. Była Więźniarka w 80. Rocznicę pierwszej egzekucji w KL Auschwitz
Brama Auschwitz
Wikipedia CC BY-SA 3,0 bibi595

Zbrodnicza maszyna szybko stała się miejscem kaźni, morderstw, rozstrzeliwań niewinnych ludzi. Ich zbrodnią było „bycie Polakami”.

22 listopada 1940 roku – 80 lat temu została dokonana pierwsza egzekucja na terenie KL Auschwitz. Dokonano jej na czterdziestu Polakach.

http://cyra.wblogu.pl/egzekucja-w-kl-auschwitz-22-listopada-1940-roku.html

Ta pierwsza egzekucja w KL Auschwitz miała miejsce na terenie nieistniejącej dzisiaj żwirowni, gdzie obecnie buduje się nowe Centrum Obsługi Odwiedzających.

Jako były więzień Auschwitz, małe dziecko zabrane z rodzicami z Powstania Warszawskiego,  myślę ze smutkiem, że nawet jeżeli ktokolwiek zechciałby dzisiaj,  uczcić pamięć tych 40 męczenników, zmówić modlitwę, zapalić znicz, położyć małą wiązankę kwiatów w miejscu tej kaźni – musiałby to zrobić w wykopach powstałych po buldożerach, które codziennie starannie ryją teren, aby przygotować go pod zaplanowaną  „przebudowę wejścia do nowego Centrum Obsługi w Auschwitz I”. Miejsce zbrodni, tzw. żwirownia nie istnieje. Podobno ma być tam zostać upamiętnione. W jakiej formie ? Mało jest informacji na ten temat. Za to jest smutek i obawa . Odpowiedzialni za ten faraoniczny projekt  są dumni z siebie i ich dzieła, które za parę lat ujrzy światło dzienne.

Zastanawiam się, czy pomyśleli o wrażliwości byłych więźniów, licznych protestach więźniów z I Transportu, którzy wyraźnie obawiali się, że po przebudowie oblicze Auschwitz nie będzie to samo.

Niestety z miesiąca na miesiąc panuje coraz większe milczenie, zapadła cisza. Media, politycy zamknęli swoje drzwi. Cisza. Pytam ich - co z ich sumieniami, jak po latach wytłumaczą narodowi polskiemu czym był Auschwitz. Jestem pewna, ze przyjdzie czas kiedy naród ich rozliczy za „pamięć o prawdziwym Auschwitz”, bez betonu, wind, super hotelu., centrum dla milionów zwiedzających.  O Auschwitz, jakim był od roku 1947- kiedy to z inicjatywy polskich więźniów obozu założono PMAB, w celu przekazania społeczeństwu autentyczności tego miejsca.  Auschwitz, o którym mi opowiadał i opisał w swoim przewodniku jeden z pierwszych dyrektorów Muzeum, były więzień śp. Kazimierz Smoleń,  Auschwitz, o którym mi często wspominał śp. pan Kazimierz Albin oraz inni więźniowie z I Transportu. Wygląda na to, że po tym wszystkim pozostaną nam fotografie i pisemne wspomnienia.

Komu za to podziękować?

Proszę wszystkich, którzy poświecą trochę  czasu na moje parę słów, aby w dniu dzisiejszym, chociaż wirtualnie zmówili modlitwę i zapalili znicz za 40 więźniów rozstrzelanych 22 listopada 1940 na na terenie nieistniejącej dzisiaj żwirowni, gdzie obecnie buduję się nowe Centrum obsługi odwiedzających.

I na koniec. Mam pytanie do zarządzających PMAB czy i w jaki sposób oddadzą im dzisiaj hołd ??? Znicze i kwiaty nie są zarażone coronawirusem, zwłaszcza, ze 16 listopada odbyła się ceremonia z
udziałem licznych osób, w tym, pełnomocnika rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa Edwarda Siarki oraz głównego inspektora Lasów Państwowych Artura Malowańca. Na dziedzińcu bloku 11 złożono wieńce, oddając hołd wszystkim ofiarom Auschwitz. Następnie w Centrum Dialogu i Modlitwy odprawiona została msza święta.

Wygląda na to, że jak się ma dobrą wolę to można.


Ankieta
Czy weto ws. budżetu UE jest...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy weto ws. budżetu UE jest...
Tygodnik

Opinie

Popkultura