REKLAMA

„Newsweek” o szantażach UE wobec Polski i Węgier

Unia Europejska wykorzystuje fundusz odbudowy uchwalony w związku z pandemią, by zmusić rządy Polski i Węgier do posłuszeństwa - napisał na stronach amerykańskiego "Newsweeka" hiszpański analityk Jorge Gonzalez-Gallarza.
 „Newsweek” o szantażach UE wobec Polski i Węgier
/ pixabay.com

Ekspert think-tanku Fundacion Civismo odnosi się w ten sposób do sporu wokół mechanizmu wiążącego wypłaty środków unijnych z respektowaniem zasad praworządności. Według autora, Unia używa "mglistego" pojęcia praworządności jako "pałki przeciwko krajom, których główna przewina nie jest prawna, lecz polityczna", zaś premierzy Polski i Węgier postąpili słusznie wetując unijny budżet i fundusz odbudowy uchwalony w związku z pandemią, krzyżując w ten sposób plany "spisku, by ich obezwładnić". 

"UE próbuje obecnie wykorzystać pomoc koronawirusową, by zmusić konserwatywne rządy w Polsce i na Węgrzech do posłuszeństwa, zagrażając w ten sposób stabilności finansowej całego kontynentu" - stwierdził w opublikowanym w piątek komenatrzu, Gonzalez-Gallarza. 

Jak sugeruje, krytyka ze strony unijnych instytucji wobec polskiego rządu to wynik "głośnego bicia w bęben" przez polską lewicę, zaś przyjęty przez Parlament Europejski i Radę mechanizm jest niebezpieczny, bo zagraża przyszłości Unii. 

"Widząc, jak UE jest gotowa wypełniać puste pojęcie +praworządności+ najnowszymi postępowymi hasłami i używać go jako pałki przeciwko rządom, które nie zgadzają się z liberalno-federalistycznym konsensusem, co ją powstrzyma od (...) powiedzmy, grożenia zubożeniem krajów, które ograniczają aborcję, albo nie zgadzają się na budowę transpłciowych łazienek?" - pyta komentator. 

Autor zwraca przy tym uwagę na doniesienia o tym, że kanclerz Niemiec Angela Merkel jest skłonna, by wyjść przeciwko "antypolskim i węgierskim twardogłowym" - jak premier Holandii Mark Rutte - i szukać kompromisu z Polską.

"Na dobre czy złe, przyszłość Europy jako unii współpracujących ze sobą suwerennych państw narodowych - a nie karzącego mechanizmu przeciwko konserwatystom - jest w rękach tych dwóch liderów. Miejmy nadzieję, że pozostaną niewzruszeni" - konkluduje autor. 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura