REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda: "Walka z terroryzmem wymaga współdziałania na szeregu płaszczyzn"

- Terroryzm jest elementem sytuacji kryzysowej w Europie, wymaga współdziałania na całym szeregu płaszczyzn; konieczne są korekty polityki działania w związku z imigrantami, którzy do Europy cały czas przybywają - powiedział Andrzej Duda.
 Prezydent Andrzej Duda: "Walka z terroryzmem wymaga współdziałania na szeregu płaszczyzn"
/ fot. Krzysztof Sitkowski / KPRM
Prezydent był pytany podczas obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które odbywają się w Piotrkowie Trybunalskim, o walkę z terroryzmem w kontekście ostatnich ataków w Londynie.
 
Powiedział, że atak terrorystyczny po raz kolejny w ostatnich dziejach wiązał się ze śmiercią niewinnych osób; zaznaczył, że w tym "haniebnym ataku" poszkodowany został jeden obywatel Polski. - Jego obrażenia nie były groźne i opuścił już szpital - mówił Andrzej Duda.
 
Podkreślił, że terroryzm stanowi "pewien element sytuacji kryzysowej w Europie". - Jeżeli mówimy o kryzysach europejskich, to kryzys terroryzmu również jest elementem tej ogólnej sytuacji kryzysowej w Europie i on wymaga z całą pewnością współdziałania na całym szeregu płaszczyzn, bo wymaga także współdziałania, jeżeli chodzi o współpracę służb specjalnych i ta jest realizowana - powiedział Andrzej Duda.
 
Zaznaczył, że "doskonała współpraca" służb miała miejsce w ub. roku w Polsce przy okazji szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.
 
Prezydent dodał, że niezwykle ważne jest współdziałanie i wzmacnianie wspólnej polityki w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi. - Ale i także w moim przekonaniu konieczne korekty, jakie powinny być, jeżeli chodzi o politykę działania w związku z imigrantami, którzy do Europy cały czas przybywają - stwierdził prezydent.
 
- Jest konieczność wprowadzenia znacznie sprawniejszej i znacznie bardziej skutecznej i wydajnej polityki, umożliwiającej tym osobom wejście w europejskie społeczeństwa, umożliwiające tym osobom asymilację, a także oczywiście prowadzenie przez Europę mądrej polityki w tym zakresie - dodał.
 
Podkreślił, że Polska i Węgry "mówiły od samego początku", że powinna być prowadzona wspólna polityka w zakresie strzeżenia i nadzoru nad granicami wewnętrznymi Unii Europejskiej.
 
- Dwa podstawowe elementy, jakie muszą być realizowane - przede wszystkim w krajach Unii Europejskiej tych, które należą do zachodu Europy, gdzie populacja imigrantów od dziesięcioleci jest duża i się zwiększa - to jest kwestia także i pewnych korekt, jeżeli chodzi o politykę integracji, asymilacji, żeby nie było tego poczucia wykluczenia, które sprzyja skrajnym postawom, które sprzyja popadaniu, zwłaszcza ludzi młodych, w fanatyzm islamski, który - jak wiemy dzisiaj - stanowi jedno z podstawowych gniazd, gdzie rodzą się postawy terrorystyczne - powiedział prezydent Duda.

#REKLAMA_POZIOMA#

Źródło: prezydent.pl

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura