Nieoficjalnie: Za zamkniętymi drzwiami Polskę i Węgry poparło 6 państw. Wiemy, które

Jak informuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, za zamkniętymi drzwiami Polskę i Węgry poparło aż 6 państw. Polityk zapowiada "coming out" kolejnych krajów. Jacek Saryusz Wolski opiera się na publikacji portugalskiego "Expresso".
 Nieoficjalnie: Za zamkniętymi drzwiami Polskę i Węgry poparło 6 państw. Wiemy, które
/ Fot. Krystian Maj / KPRM

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich. Premier Morawiecki rozmawiał w tej sprawie osobiście z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

W poniedziałek wieczorem w Warszawie odbędzie się spotkanie robocze premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem; tematem - m.in. omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w UE - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Czytaj więcej: Weto. Orban przylatuje dziś do Warszawy rozmawiać o budżecie UE

Szef polskiego rządu zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

 

Za zamkniętymi drzwiami PL i HU popierały:

1/Portugalia
2/Czechy
3/Słowenia
4/Łotwa
5/Bulgaria
6/Chorwacja

8 Państw to prawie 1/3 składu UE

 

- zwraca uwagę europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

 

Kolejne zrobią coming out, te które:
- pilnie potrzebują pieniędzy
- boją się analogicznych sankcji budżętowych za łamanie dyscypliny makroekonomicznej

 

- dodaje polityk.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe