Co z uzasadnieniem wyroku TK ws. aborcji? Nowe informacje

Według doniesień dziennikarzy RMF FM prace nad uzasadnieniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji „idą ku końcowi”. – Nie jestem w stanie podać konkretnego terminu, mam nadzieję, że będzie to jak najszybciej, prace idą ku końcowi – dodała jednak rzeczniczka TK Aleksandra Wójcik.
 Co z uzasadnieniem wyroku TK ws. aborcji? Nowe informacje
fot. Wikimedia Commons / Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 PL


W październiku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. (określanej jako tzw. kompromis aborcyjny) zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Do tej pory jednak wyrok TK nie został opublikowany.

We wtorek rząd przyjął stanowisko, w którym stwierdził, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia.

Rząd przypomniał również, że po ogłoszeniu wyroku doszło do licznych protestów, które w stanie epidemii, były „bezprawnymi zgromadzeniami publicznymi”.
 

 

Nowe informacje


W rozmowie z dziennikarzem RMF FM rzeczniczka Trybunału Konstytucyjnego Aleksandra Wójcik przekazała, że nie wszyscy sędziowie podpisali się jeszcze pod uzasadnieniem wyroku.

– Następnie musimy jeszcze sporządzić odpisy i doręczyć je do uczestników. Jeśli otrzymamy potwierdzenie odbioru, orzeczenie zostanie przekazane do publikacji – dodała.

Jak podkreśla portal rmf24.pl, „rzeczniczka nie chciała złożyć deklaracji, że uda się to do końca roku”, a jedynie podkreśliła, że „ma nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej”.

 


Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura