REKLAMA

Jest postanowienie sądu ws. Romana Giertycha. Uchylono decyzję prokuratury

Mecenas Roman Giertych pozostanie adwokatem – taką decyzję podjął w czwartek Sąd Rejonowy w Poznaniu oddalając decyzję prokuratury.
 Jest postanowienie sądu ws. Romana Giertycha. Uchylono decyzję prokuratury
/ fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz


W połowie października doszło do zatrzymań 12 osób, w tym Ryszarda Krauze oraz adwokata, byłego wicepremiera Romana Giertycha w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Zatrzymanym w sprawie przedstawiono zarzuty przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Grozi im za to do 10 lat więzienia.

Śledczy skierowali do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Ryszarda Krauze, Sebastiana J., Piotra Ś., Piotra W. oraz Michała Ś. 17 października Sąd Rejonowy w Poznaniu nie uwzględnił wniosków prokuratury o tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

Z kolei wobec Romana Giertycha prokuratura zdecydowała o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Obrońcy Giertycha zaskarżyli jednak decyzję prokuratura twierdząc, że ich klient nie jest podejrzanym, bo w trakcie przesłuchania był nieprzytomny, a co za tym idzie, zarzuty ogłoszono mu nieskutecznie.
 

Giertych pozostanie adwokatem


W czwartek sąd zadecydował o wstrzymaniu wykonania postanowienia poznańskiego prokuratora Marcina Jędruszczaka. „Gazeta Wyborcza” zwraca uwagę, że decyzja Sądu Rejonowego w Poznaniu została podjęta w składzie trzech sędziów zamiast jednego. Powodem jest „szczególna zawiłość sprawy lub jej waga”. Jak podkreślił jeden z sędziów z rozmowie z „GW”, „orzeczenie trzech sędziów jest trudniej kwestionować” i „ma większą moc”.

„Obrońcy Giertycha i prokurator Jędruszczak przedstawiali swoje argumenty przez kilkadziesiąt minut za zamkniętymi drzwiami. Postanowienie wydało troje sędziów: Agnieszka Ciesielska, Marta Zaidlewicz i Sławomir Szymański” – pisze poznańska „Wyborcza”.

O decyzji poznańskiego sądu poinformował także adwokat Romana Giertycha mec. Jakub Wende. – Sąd stwierdził, że Prokuratura Regionalna nie uprawdopodobniła popełnienia zarzucanego mu czynu. Czyli tym samym sąd potwierdził wcześniejsze postanowienia tutejszego sądu rejonowego w sprawie aresztu co do innych osób, oraz postanowienia Sądu Okręgowego, który rozpatrywał zażalenie prokuratury na to postanowienie, ale nadto przede wszystkim sąd przyznał nam rację, że mecenas Giertych w tym postępowaniu nie ma statusu podejrzanego – zaznaczył Wende.

Dodał, że według sądu w tej sprawie doszło do "rażącego naruszenia prawa". – Sąd powiedział więcej. Powiedział, że w tym stanie faktycznym, w tym stanie zdrowia, w jakim znajdował się wówczas pan mecenas Giertych, usiłowanie ogłoszenia mu postanowienia o przedstawieniu mu zarzutów było nieetyczne. Nie tylko niezgodne z prawem, ale nieetyczne – podkreślił.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura