REKLAMA

Sztuczna Inteligencja będzie kontrolować finanse publiczne. Człowiek nie dał rady?

Trybunał Obrachunkowy Portugalii (TdC), odpowiednik polskiej NIK, śledzi w czasie rzeczywistym wydatki kontrolowanych przez siebie podmiotów publicznych. Wszystko, jak zapewniają władze TdC, za sprawą aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję. Jak poinformował portugalskie media prezes Trybunału Obrachunkowego Jose Tavares, wydatki kontrolowanych przez tę instytucję około 6500 podmiotów są sprawdzane na bieżąco dzięki użyciu nowego systemu, bazującego na sztucznej inteligencji.
robot Sztuczna Inteligencja będzie kontrolować finanse publiczne. Człowiek nie dał rady?
robot / pixabay

“Jego zastosowanie to ogromny skok jakościowy w pracy Trybunału Obrachunkowego” - wyjaśnił Tavares, wskazując, że nowość pozwala władzom TdC na natychmiastową interwencję w sytuacji stwierdzenia “poważnych nieprawidłowości”.

Szef TdC dodał, że przed zastosowaniem nowego systemu kontroli wydatków publicznych procedura sprawdzania poszczególnych instytucji trwała przez około miesiąc. Wyjaśnił, że czasochłonna była konieczność odesłania do korekty dokumentów zakwestionowanych przez Trybunał, na których figurowały błędy w rachunkach finansowych.

Z informacji władz TdC wynika, że aplikacja bazująca na sztucznej inteligencji może opóźniać weryfikację danych kontrolowanej instytucji tylko w przypadku, gdy pierwotnie do systemu wprowadzone zostały błędne wartości liczbowe.

brus/PAP


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura