Witold Waszczykowski: Jeśli to prawda, to przegraliśmy polską suwerenność

"Praktycznie jest już wstępny kompromis" - miai powiedzieć unijny dyplomata korespondent RMF w Brukseli Katarzynie Szymańskiej-Borginon. Wg. nieoficjalnych doniesień Polska i Węgry miały się zgodzić na mechanizm "fundusze UE za tzw. praworządność". Do mechanizmu mają być dołączone deklaracje interpretacyjne nazywane "wytycznymi".
Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski: Jeśli to prawda, to przegraliśmy polską suwerenność
Witold Waszczykowski / Wikipedia CC BY-SA 2,0 EU2017EE Estonian Presidency

W tej swoistej "instrukcji obsługi" mają się znaleźć gwarancje, że mechanizm "nie będzie dotyczyć prawa rodziny", co pozostaje w kompetencji państw członkowskich, a po drugie, że mechanizm ma dotyczyć obrony budżetu UE "przed niewłaściwym wykorzystaniem", co ma dać zapewnienie, że będzie dotyczył wyłącznie ew. nieprawidłowości w wydatkowaniu w zakresie ew. korupcji czy defraudacji.

W zapisach ma się również znaleźć swoisty "hamulec bezpieczeństwa" w ramach którego państwo zagrożone odebraniem funduszy może poprosić o przeniesienie sprawy z poziomu Komisji Europejskiej na poziom szczytu Unii Europejskiej, a decyzja ma być podejmowana przez Radę UE większością kwalifikowaną. Ta procedura może jedynie opóźnić sprawę.

- Jeśli to prawda, to przegraliśmy polską suwerenność

- komentuje były szef MSZ Witold Waszczykowski


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe