Audycje historyczne, słuchowisko, koncert, premiera płyty. Radio Gdańsk upamiętni 50. rocznicę Grudnia ‘70

Specjalne audycje historyczne, słuchowisko, koncert oraz premiera płyty z utworem skomponowanym na specjalne zamówienie rozgłośni – m.in. w ten sposób od 13 grudnia na antenie Radia Gdańsk zostanie uczczona pamięć ofiar zbrodni Grudnia ’70 sprzed pół wieku.
Demonstracje Grudnia 1970 w Gdyni: Ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów Audycje historyczne, słuchowisko, koncert, premiera płyty. Radio Gdańsk upamiętni 50. rocznicę Grudnia ‘70
Demonstracje Grudnia 1970 w Gdyni: Ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów / Wikipedia domena publiczna

Od 14 do 17 grudnia po godz. 18 na antenie Radia Gdańsk zostaną wyemitowane cztery specjalne audycje historyczne poświęcone wydarzeniom sprzed 50 lat. W ich przygotowaniu dziennikarze rozgłośni Marzena Bakowska i Andrzej Urbański wykorzystali relacje świadków historie i archiwalne nagrania Radia Gdańsk. Audycje znajdą się także w specjalnym dwupłytowym wydawnictwie „#Pamięć. Grudzień ’70”. – Tym wydawnictwem zamykamy tegoroczny projekt #Pamięć. Przypomnę, że w ramach całego cyklu Radio Gdańsk w kwietniu upamiętniło ofiary Zbrodni Katyńskiej i tragedii smoleńskiej, a w sierpniu świętowaliśmy 40 rocznicę Sierpnia ’80. Jednak nie byłoby zwycięstwa Solidarności bez bohaterstwa, poświęcenia i ofiary robotników w grudniu 1970 roku i dopiero ta grudniowa płyta domyka ten misyjny projekt – wyjaśnia Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk.

„Grudniowy tren”

Na drugiej płycie w ramach wydawnictwa „#Pamięć. Grudzień ‘70” znajdzie się „Grudniowy tren”. To utwór powstały na specjalne zamówienie Radia Gdańsk właśnie dla uczczenia ofiar Grudnia ’70. Autorem jest kompozytor, dyrygent i pedagog Rafał Janiak, dziekan Wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Aby skomponować muzyczne epitafium ofiar Grudnia ‘70, sięgnął do źródeł historycznych. – W mojej kompozycji na orkiestrę smyczkową symbolicznie nakreślone zostają ludzkie przeżycia w trzech następujących po sobie częściach: Zimna, głodna, morska noc; Nagły, krwawy, blady świt; Milcząca, grobowa cisza – opowiada Rafał Janiak.

Światowe prawykonanie utworu będzie miało miejsce 12 grudnia w symbolicznym miejscu – kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, który od lat 70. XX wieku był ostoją i centrum pomocy dla osób represjonowanych po grudniu i ich rodzin. Z kolei 13 grudnia o godz. 16 w studiu koncertowym i jednocześnie na antenie Radia Gdańsk zabrzmi koncert „#Pamięć. Grudzień ’70” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zespół pod batutą Rafała Janiaka wykona nie tylko „Grudniowy tren”, ale również najsłynniejsze polskie utwory elegijne, m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Mikołaja Góreckiego. Z uwagi na pandemię oba wydarzenia koncertowe odbędą się bez udziału publiczności.

Słuchowisko „Ostry dyżur”

Z kolei 17 grudnia po godz. 19 na antenie Radia Gdańsk będzie miała miejsce premiera słuchowiska „Ostry dyżur”, opowiadającego historię Grudnia ’70 z perspektywy lekarza pełniącego dyżur w „czarny czwartek” 17 grudnia 1970 r., w dniu brutalnego stłumienia protestu robotniczych w Gdyni. W realizacji słuchowiska brali udział w dużej części ci sami twórcy, którzy w 2019 r. przygotowali dla Radia Gdańsk słuchowisko „Spisek komandorów”: autor scenariusza Wojciech Fułek, reżyser Paweł Chmielewski oraz aktorzy Mirosław Baka, Piotr Cyrwus i Krzysztof Janczar.

– Słuchowisko zostanie powtórzone w święta Bożego Narodzenia, docelowo planujemy również wydanie go na płycie DVD. Wspólnie z twórcami sięgamy po różne środki dziennikarskiego i artystycznego wyrazu, bo tego wymaga duch czasu. Jeśli chcemy skutecznie docierać do społeczeństwa, zwłaszcza do młodego pokolenia, z ważnymi treściami dotyczącymi polskiej historii i tożsamości, musimy używać zróżnicowanych narzędzi, zarówno kultury wysokiej, jak i popularnej – przekonuje Adam Chmielecki.

– Grudniowa zbrodnia nie została osądzona, sprawcy uniknęli kary. Ale, jak brzmią słowa wiersza wyrytego na pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku, „spisane będą czyny i rozmowy”. Oddajemy więc głos świadkom 1970 roku, niech oni przemówią – przekonuje dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który jest partnerem projektu Radia Gdańsk. Pozostali partnerzy to pomorskie spółki Grupa Lotos i Energa.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne z ostatniej chwili
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne

Jak informuje 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w mediach społecznościowych, dziś w godzinach popołudniowych w rejonie miejscowości Okrzeja (powiat łukowski) w woj. lubelskim, podczas realizacji lotu szkoleniowego doszło do zerwania linii energetycznej niskiego napięcia.

Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Wielka popularność Roberta Lewandowskiego przyciągnęła uwagę nie tylko fanów futbolu, ale także oszustów, którzy postanowili wykorzystać jego wizerunek dla własnych celów. Ostatnio w sieci pojawiły się ostrzeżenia przed fałszywymi nagraniami z udziałem polskiego piłkarza, które są produktem zaawansowanej technologii "Deepfake".

USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy z ostatniej chwili
USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy

Senat zagłosował we wtorek za ograniczeniem debaty nad pakietem 95 mld dol. na pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi. Głosowanie pozwoli na uchwalenie ustawy najpóźniej w środę, choć końcowe głosowanie możliwe jest jeszcze we wtorek w nocy.

Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją Wiadomości
Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją

Niemcy przypominają sąsiada, który mówi Ci, że pomoże chronić dom przed bandziorami, a potem pomaga im zrobić skok. Co więcej, ten sąsiad jest tak bezczelny, że po pewnym czasie – mimo iż wszyscy w okolicy doskonale wiedzą, że był cichym wspólnikiem rabusiów – znów zabiera głos na zebraniu mieszkańców i zapewnia, że tym razem to na pewno odstraszy napastników.

Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję

Małgorzata Rozenek-Majdan, która do tej pory była bardzo aktywna w mediach społecznościowych podjęła ważną decyzję. Internauci ostatnio byli zaniepokojeni faktem, że na profilach celebrytki pojawia się coraz mniej treści.

Jutro w PE debata nt. skrajnie prawicowego ataku na Zielony Ład z ostatniej chwili
Jutro w PE debata nt. "skrajnie prawicowego ataku" na Zielony Ład

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dot. protestów przeciwko Zielonemu Ładowi, które w ciągu ostatnich miesięcy przelały się przez Europę, a także Polskę. Debata nosi tytuł "atak na klimat i przyrodę".

Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo

Między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która w sytuacji wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Przypomniał, że Wielka Brytania przeznaczy 500 mln funtów dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści z ostatniej chwili
Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści

Celine Dion to kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Od dłuższego już czasu nie czuje się najlepiej. Artystka cierpi z powodu ciężkiej i uporczywej choroby, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Bliska osoba gwiazdy wyznała, że jest coraz gorzej. Dion nie jest w stanie wychodzić z domu, ograniczyła również kontakty z mediami. Chwilowa poprawa na początku 2023 okazała się złudna.

Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, spółka CPK dała potencjalnym oferentom dodatkowy miesiąc na przygotowanie ofert w przetargach na audyty zewnętrzne. "Byłoby to wszystko nawet zabawne, gdyby rzecz nie dotyczyła kluczowej inwestycji rozwojowej dla Polski" – gorzko komentuje ekspert ds. lotniczych Maciej Wilk, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines.

Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie z ostatniej chwili
Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie

Żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, to swego rodzaju przesłanie, że NATO będzie bronić swoich sojuszników - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

REKLAMA

Audycje historyczne, słuchowisko, koncert, premiera płyty. Radio Gdańsk upamiętni 50. rocznicę Grudnia ‘70

Specjalne audycje historyczne, słuchowisko, koncert oraz premiera płyty z utworem skomponowanym na specjalne zamówienie rozgłośni – m.in. w ten sposób od 13 grudnia na antenie Radia Gdańsk zostanie uczczona pamięć ofiar zbrodni Grudnia ’70 sprzed pół wieku.
Demonstracje Grudnia 1970 w Gdyni: Ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów Audycje historyczne, słuchowisko, koncert, premiera płyty. Radio Gdańsk upamiętni 50. rocznicę Grudnia ‘70
Demonstracje Grudnia 1970 w Gdyni: Ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów / Wikipedia domena publiczna

Od 14 do 17 grudnia po godz. 18 na antenie Radia Gdańsk zostaną wyemitowane cztery specjalne audycje historyczne poświęcone wydarzeniom sprzed 50 lat. W ich przygotowaniu dziennikarze rozgłośni Marzena Bakowska i Andrzej Urbański wykorzystali relacje świadków historie i archiwalne nagrania Radia Gdańsk. Audycje znajdą się także w specjalnym dwupłytowym wydawnictwie „#Pamięć. Grudzień ’70”. – Tym wydawnictwem zamykamy tegoroczny projekt #Pamięć. Przypomnę, że w ramach całego cyklu Radio Gdańsk w kwietniu upamiętniło ofiary Zbrodni Katyńskiej i tragedii smoleńskiej, a w sierpniu świętowaliśmy 40 rocznicę Sierpnia ’80. Jednak nie byłoby zwycięstwa Solidarności bez bohaterstwa, poświęcenia i ofiary robotników w grudniu 1970 roku i dopiero ta grudniowa płyta domyka ten misyjny projekt – wyjaśnia Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk.

„Grudniowy tren”

Na drugiej płycie w ramach wydawnictwa „#Pamięć. Grudzień ‘70” znajdzie się „Grudniowy tren”. To utwór powstały na specjalne zamówienie Radia Gdańsk właśnie dla uczczenia ofiar Grudnia ’70. Autorem jest kompozytor, dyrygent i pedagog Rafał Janiak, dziekan Wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Aby skomponować muzyczne epitafium ofiar Grudnia ‘70, sięgnął do źródeł historycznych. – W mojej kompozycji na orkiestrę smyczkową symbolicznie nakreślone zostają ludzkie przeżycia w trzech następujących po sobie częściach: Zimna, głodna, morska noc; Nagły, krwawy, blady świt; Milcząca, grobowa cisza – opowiada Rafał Janiak.

Światowe prawykonanie utworu będzie miało miejsce 12 grudnia w symbolicznym miejscu – kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, który od lat 70. XX wieku był ostoją i centrum pomocy dla osób represjonowanych po grudniu i ich rodzin. Z kolei 13 grudnia o godz. 16 w studiu koncertowym i jednocześnie na antenie Radia Gdańsk zabrzmi koncert „#Pamięć. Grudzień ’70” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zespół pod batutą Rafała Janiaka wykona nie tylko „Grudniowy tren”, ale również najsłynniejsze polskie utwory elegijne, m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Mikołaja Góreckiego. Z uwagi na pandemię oba wydarzenia koncertowe odbędą się bez udziału publiczności.

Słuchowisko „Ostry dyżur”

Z kolei 17 grudnia po godz. 19 na antenie Radia Gdańsk będzie miała miejsce premiera słuchowiska „Ostry dyżur”, opowiadającego historię Grudnia ’70 z perspektywy lekarza pełniącego dyżur w „czarny czwartek” 17 grudnia 1970 r., w dniu brutalnego stłumienia protestu robotniczych w Gdyni. W realizacji słuchowiska brali udział w dużej części ci sami twórcy, którzy w 2019 r. przygotowali dla Radia Gdańsk słuchowisko „Spisek komandorów”: autor scenariusza Wojciech Fułek, reżyser Paweł Chmielewski oraz aktorzy Mirosław Baka, Piotr Cyrwus i Krzysztof Janczar.

– Słuchowisko zostanie powtórzone w święta Bożego Narodzenia, docelowo planujemy również wydanie go na płycie DVD. Wspólnie z twórcami sięgamy po różne środki dziennikarskiego i artystycznego wyrazu, bo tego wymaga duch czasu. Jeśli chcemy skutecznie docierać do społeczeństwa, zwłaszcza do młodego pokolenia, z ważnymi treściami dotyczącymi polskiej historii i tożsamości, musimy używać zróżnicowanych narzędzi, zarówno kultury wysokiej, jak i popularnej – przekonuje Adam Chmielecki.

– Grudniowa zbrodnia nie została osądzona, sprawcy uniknęli kary. Ale, jak brzmią słowa wiersza wyrytego na pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku, „spisane będą czyny i rozmowy”. Oddajemy więc głos świadkom 1970 roku, niech oni przemówią – przekonuje dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który jest partnerem projektu Radia Gdańsk. Pozostali partnerzy to pomorskie spółki Grupa Lotos i Energa.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe