Minister Rau dla Le Figaro: Mechanizm warunkowości nie jest zgodny z traktatami

„Nie możemy zaakceptować łamania traktatów” – stwierdził w wywiadzie dla czwartkowego wydania „Le Figaro” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau. Wesprzemy tworzenie instrumentu uzależniającego wypłatę środków europejskich od ich efektywnego wykorzystania – zapewnił.
MSZ Zbigniew Rau Minister Rau dla Le Figaro: Mechanizm warunkowości  nie jest zgodny z traktatami
MSZ Zbigniew Rau / Wikipedia CC BY 4,0 vargunn

„Polska popiera natychmiastowe uwolnienie środków na walkę z ekonomicznymi skutkami pandemii. Są to zasoby niezbędne do ratowania europejskiej gospodarki i miejsc pracy. Popieramy również przyjęcie nowego budżetu UE na lata 2021-2027, a także bronimy bezwarunkowej walki z korupcją i oszustwami. W Polsce nie ma skandali związanych z niewłaściwym wykorzystaniem funduszy unijnych.” – stwierdził prof. Rau zapytany, czy Polska utrzyma wraz z Węgrami weto wobec powiązania przydziału środków unijnych z praworządnością.

Mechanizm warunkowości wynegocjowany przez prezydencję niemiecką z Parlamentem Europejskim nie jest zgodny z traktatami i rozszerza uprawnienia Komisji Europejskiej –powiedział minister, który przypomniał, że prawnicy Rady UE ostrzegali dwa lata temu, że takie rozwiązanie byłoby sprzeczne z prawem traktatowym. W 2018 roku Europejski Trybunał Obrachunkowy zrobił to samo. Ale te opinie zostały zignorowane, a opinie prawników Rady nie zostały nawet ujawnione opinii publicznej – podkreślił prof. Rau.

„Nie możemy zaakceptować łamania traktatów! Dlatego w toczących się negocjacjach Polska będzie bronić zasady legalizmu, wykorzystując wszystkie dostępne w traktatach środki” – powiedział minister.

Zapytany o plan B obejścia polskiego i węgierskiego weta prof. Rau stwierdził, że KE zawsze była uważana za „strażniczkę traktatów”, ale jej postępowanie wydaje się świadczyć, że ta rola już jej nie wystarcza i chciałaby być ich twórcą. „Europejczycy nie zgodzili się na to. Weto jest instrumentem nadanym przez traktaty, gwarantowanym każdemu państwu członkowskiemu przez prezydenta de Gaulle'a w latach 1965-1966. Oznacza to, że +omijanie weta+ byłoby naruszeniem prawa europejskiego” – argumentował minister.

De Gaulle również by zawetował omijanie weta! – zauważył prof. Rau, dodając, że „nikt nie wyobraża sobie, że 25 krajów UE pożycza na rynkach finansowych, a dług jest spłacany przez 27 członków. Wątpię, aby takie rozwiązanie zyskało poparcie +krajów oszczędnych+, przede wszystkim Holandii. Zamiast omawiać plany B i C, lepiej usunąć przeszkody dla szybkiego przyjęcia planu A” – proponuje prof. Rau.

Zapytany o ostateczny kompromis minister odpowiedział, że Art. 5 Traktatu UE stanowi: „Zgodnie z zasadą pomocniczości Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji, które powierzyły jej państwa członkowskie”.„Nie możemy zgodzić się na wprowadzenie do prawa unijnego przepisów, na które nie zgodzili się ani Francuzi, ani Polacy, ani żaden inny naród. Ponieważ jednomyślność w Radzie jest wymagana do ukarania państwa członkowskiego, próba wprowadzenia procedury głosowania mniejszości przez akt niższej rangi jest sprzeczna z Traktatem” - wyjaśnia minister.

„Opowiadamy się za bezwzględną walką z korupcją, rajami podatkowymi i oszustwami. Mechanizmy ochrony istniejących funduszy europejskich nie uniemożliwiły różnym grupom przestępczym wzbogacania się ani korupcji. Potrzebne jest nowe podejście. Polska podziela oburzenie Europejczyków na przypadki sprzeniewierzenia unijnych dotacji. Będziemy zatem wspierać tworzenie instrumentu uzależniającego wypłatę środków europejskich od ich efektywnego wykorzystania” – poinformował o polskim stanowisku przed szczytem prof. Rau.

Pytany, dlaczego nie przyjąć jednak zasady warunkowości w zakresie praworządności minister odpowiedział, że „można zaakceptować wszystko, ale zgodnie z traktatami”. Przypomniał również o procedurze określonej w art. 7, która zakłada jednomyślność państw unijnych.

Żaden naród europejski nigdy się nie zgodził, aby bez zmiany traktatów dodawać coś do artykułu 7” – podkreślił prof. Rau.„Jesteśmy wspólnotą polityczną, ale wciąż mamy własne rządy, parlamenty narodowe, sądy krajowe, których żaden organ UE nie może +zawiesić+ w funkcjonowaniu. Wprowadzenie nowych mechanizmów do prawa europejskiego za plecami partnerów, bez pytania o ich zgodę na demokratyczną ratyfikację nowych przepisów, to droga do buntu przeciwko Unii Europejskiej! Polacy są jednym z najbardziej entuzjastycznych zwolenników integracji europejskiej, ale są też bardzo wrażliwi na próby uzurpacji władzy i manipulowania zasadami. Przez prawie 170 lat byli wasalami wielkich mocarstw, które sięgały po takie metody. Dlatego prawie 60 proc. naszych obywateli popiera możliwość polskiego weta w toczących się negocjacjach” – podsumował minister.

Z Paryża Katarzyna Stańko

ksta/wr/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne z ostatniej chwili
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne

Jak informuje 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w mediach społecznościowych, dziś w godzinach popołudniowych w rejonie miejscowości Okrzeja (powiat łukowski) w woj. lubelskim, podczas realizacji lotu szkoleniowego doszło do zerwania linii energetycznej niskiego napięcia.

Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Wielka popularność Roberta Lewandowskiego przyciągnęła uwagę nie tylko fanów futbolu, ale także oszustów, którzy postanowili wykorzystać jego wizerunek dla własnych celów. Ostatnio w sieci pojawiły się ostrzeżenia przed fałszywymi nagraniami z udziałem polskiego piłkarza, które są produktem zaawansowanej technologii "Deepfake".

USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy z ostatniej chwili
USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy

Senat zagłosował we wtorek za ograniczeniem debaty nad pakietem 95 mld dol. na pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi. Głosowanie pozwoli na uchwalenie ustawy najpóźniej w środę, choć końcowe głosowanie możliwe jest jeszcze we wtorek w nocy.

Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją Wiadomości
Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją

Niemcy przypominają sąsiada, który mówi Ci, że pomoże chronić dom przed bandziorami, a potem pomaga im zrobić skok. Co więcej, ten sąsiad jest tak bezczelny, że po pewnym czasie – mimo iż wszyscy w okolicy doskonale wiedzą, że był cichym wspólnikiem rabusiów – znów zabiera głos na zebraniu mieszkańców i zapewnia, że tym razem to na pewno odstraszy napastników.

Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję

Małgorzata Rozenek-Majdan, która do tej pory była bardzo aktywna w mediach społecznościowych podjęła ważną decyzję. Internauci ostatnio byli zaniepokojeni faktem, że na profilach celebrytki pojawia się coraz mniej treści.

Jutro w PE debata nt. skrajnie prawicowego ataku na Zielony Ład z ostatniej chwili
Jutro w PE debata nt. "skrajnie prawicowego ataku" na Zielony Ład

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dot. protestów przeciwko Zielonemu Ładowi, które w ciągu ostatnich miesięcy przelały się przez Europę, a także Polskę. Debata nosi tytuł "atak na klimat i przyrodę".

Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo

Między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która w sytuacji wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Przypomniał, że Wielka Brytania przeznaczy 500 mln funtów dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści z ostatniej chwili
Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści

Celine Dion to kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Od dłuższego już czasu nie czuje się najlepiej. Artystka cierpi z powodu ciężkiej i uporczywej choroby, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Bliska osoba gwiazdy wyznała, że jest coraz gorzej. Dion nie jest w stanie wychodzić z domu, ograniczyła również kontakty z mediami. Chwilowa poprawa na początku 2023 okazała się złudna.

Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, spółka CPK dała potencjalnym oferentom dodatkowy miesiąc na przygotowanie ofert w przetargach na audyty zewnętrzne. "Byłoby to wszystko nawet zabawne, gdyby rzecz nie dotyczyła kluczowej inwestycji rozwojowej dla Polski" – gorzko komentuje ekspert ds. lotniczych Maciej Wilk, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines.

Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie z ostatniej chwili
Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie

Żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, to swego rodzaju przesłanie, że NATO będzie bronić swoich sojuszników - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

REKLAMA

Minister Rau dla Le Figaro: Mechanizm warunkowości nie jest zgodny z traktatami

„Nie możemy zaakceptować łamania traktatów” – stwierdził w wywiadzie dla czwartkowego wydania „Le Figaro” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau. Wesprzemy tworzenie instrumentu uzależniającego wypłatę środków europejskich od ich efektywnego wykorzystania – zapewnił.
MSZ Zbigniew Rau Minister Rau dla Le Figaro: Mechanizm warunkowości  nie jest zgodny z traktatami
MSZ Zbigniew Rau / Wikipedia CC BY 4,0 vargunn

„Polska popiera natychmiastowe uwolnienie środków na walkę z ekonomicznymi skutkami pandemii. Są to zasoby niezbędne do ratowania europejskiej gospodarki i miejsc pracy. Popieramy również przyjęcie nowego budżetu UE na lata 2021-2027, a także bronimy bezwarunkowej walki z korupcją i oszustwami. W Polsce nie ma skandali związanych z niewłaściwym wykorzystaniem funduszy unijnych.” – stwierdził prof. Rau zapytany, czy Polska utrzyma wraz z Węgrami weto wobec powiązania przydziału środków unijnych z praworządnością.

Mechanizm warunkowości wynegocjowany przez prezydencję niemiecką z Parlamentem Europejskim nie jest zgodny z traktatami i rozszerza uprawnienia Komisji Europejskiej –powiedział minister, który przypomniał, że prawnicy Rady UE ostrzegali dwa lata temu, że takie rozwiązanie byłoby sprzeczne z prawem traktatowym. W 2018 roku Europejski Trybunał Obrachunkowy zrobił to samo. Ale te opinie zostały zignorowane, a opinie prawników Rady nie zostały nawet ujawnione opinii publicznej – podkreślił prof. Rau.

„Nie możemy zaakceptować łamania traktatów! Dlatego w toczących się negocjacjach Polska będzie bronić zasady legalizmu, wykorzystując wszystkie dostępne w traktatach środki” – powiedział minister.

Zapytany o plan B obejścia polskiego i węgierskiego weta prof. Rau stwierdził, że KE zawsze była uważana za „strażniczkę traktatów”, ale jej postępowanie wydaje się świadczyć, że ta rola już jej nie wystarcza i chciałaby być ich twórcą. „Europejczycy nie zgodzili się na to. Weto jest instrumentem nadanym przez traktaty, gwarantowanym każdemu państwu członkowskiemu przez prezydenta de Gaulle'a w latach 1965-1966. Oznacza to, że +omijanie weta+ byłoby naruszeniem prawa europejskiego” – argumentował minister.

De Gaulle również by zawetował omijanie weta! – zauważył prof. Rau, dodając, że „nikt nie wyobraża sobie, że 25 krajów UE pożycza na rynkach finansowych, a dług jest spłacany przez 27 członków. Wątpię, aby takie rozwiązanie zyskało poparcie +krajów oszczędnych+, przede wszystkim Holandii. Zamiast omawiać plany B i C, lepiej usunąć przeszkody dla szybkiego przyjęcia planu A” – proponuje prof. Rau.

Zapytany o ostateczny kompromis minister odpowiedział, że Art. 5 Traktatu UE stanowi: „Zgodnie z zasadą pomocniczości Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji, które powierzyły jej państwa członkowskie”.„Nie możemy zgodzić się na wprowadzenie do prawa unijnego przepisów, na które nie zgodzili się ani Francuzi, ani Polacy, ani żaden inny naród. Ponieważ jednomyślność w Radzie jest wymagana do ukarania państwa członkowskiego, próba wprowadzenia procedury głosowania mniejszości przez akt niższej rangi jest sprzeczna z Traktatem” - wyjaśnia minister.

„Opowiadamy się za bezwzględną walką z korupcją, rajami podatkowymi i oszustwami. Mechanizmy ochrony istniejących funduszy europejskich nie uniemożliwiły różnym grupom przestępczym wzbogacania się ani korupcji. Potrzebne jest nowe podejście. Polska podziela oburzenie Europejczyków na przypadki sprzeniewierzenia unijnych dotacji. Będziemy zatem wspierać tworzenie instrumentu uzależniającego wypłatę środków europejskich od ich efektywnego wykorzystania” – poinformował o polskim stanowisku przed szczytem prof. Rau.

Pytany, dlaczego nie przyjąć jednak zasady warunkowości w zakresie praworządności minister odpowiedział, że „można zaakceptować wszystko, ale zgodnie z traktatami”. Przypomniał również o procedurze określonej w art. 7, która zakłada jednomyślność państw unijnych.

Żaden naród europejski nigdy się nie zgodził, aby bez zmiany traktatów dodawać coś do artykułu 7” – podkreślił prof. Rau.„Jesteśmy wspólnotą polityczną, ale wciąż mamy własne rządy, parlamenty narodowe, sądy krajowe, których żaden organ UE nie może +zawiesić+ w funkcjonowaniu. Wprowadzenie nowych mechanizmów do prawa europejskiego za plecami partnerów, bez pytania o ich zgodę na demokratyczną ratyfikację nowych przepisów, to droga do buntu przeciwko Unii Europejskiej! Polacy są jednym z najbardziej entuzjastycznych zwolenników integracji europejskiej, ale są też bardzo wrażliwi na próby uzurpacji władzy i manipulowania zasadami. Przez prawie 170 lat byli wasalami wielkich mocarstw, które sięgały po takie metody. Dlatego prawie 60 proc. naszych obywateli popiera możliwość polskiego weta w toczących się negocjacjach” – podsumował minister.

Z Paryża Katarzyna Stańko

ksta/wr/



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe