REKLAMA

Premier: Porozumienie, które da Polsce szanse na szybkie odbicie

Porozumienie przyjęte na szczycie zaakceptowało wszystkie nasze wcześniejsze warunki; oczekujemy, że KE w bardzo niedługim czasie zapisy przełoży na konkretne wytyczne, które będzie stosowała – stwierdził podczas konferencji prasowej po unijnym szczycie ws. budżetu UE szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
 Premier: Porozumienie, które da Polsce szanse na szybkie odbicie
/ fot. PAP/Radek Pietruszka

● 11:43 – Myślę, że sposób, w jaki pokazaliśmy jako kierownictwo PiS, że portafimy znaleźć drogę środka i jest najlepsze dla polskich interesów i jednocześnie zabezpiecza nas w odpowiedni sposób, tu w Brukseli to jest sztuka, tutaj w Brukseli wypracować takie rozwiązanie, które nas w najlepszy możliwy sposób zabezpiecza. Nie ma co się obrażać na jakieś słowa, trzeba w pocie czoła pracować dla dobra sprawy – dodał.

● 11:41 – Warto rozmawiać i warto się dogadywać. Warto wierzyć w to, że, mimo że poniosą kogoś emocje, to nie jest to koniec świata. Jakbym się miał obrażać na wszystko, co ktoś napiszę na mój temat, to przecież trudno byłoby prowadzić jakiekolwiek rzeczywiste i realne działania – stwierdził Morawiecki.

● 11:39 Premier został zapytany o słowa Beaty Kempy, która stwierdziła, że „uroczyście oddaliśmy suwerenność pod rządy obcych państw – z uśmiechem, oprawą PR-ową”.

● 11:38 – To jest bardzo dobre porozumienie, które da Polsce szanse na szybkie odbicie. Jestem przekonany, że to rozwiązanie dobrze przysłuży się Polsce – dodał.

● 11:36 – Zachęcam do przeczytania tych konkluzji, ponieważ one nie tylko zobowiązują Komisję do wzięcia literalnie zapisów punktu 2, a jednocześnie w środku znajdują się jednoznaczne zdania np. że ta regulacja budżetowa nie odnosi się do tzw. ogólnych nieprawidłowości, wcześniej to było ujęte. Jeżeli KE zobowiąże się do tego, że nie będzie uwzględniać takiego nieobiektywnego pojęcia, to jednoznacznie będziemy w dużo lepszej pozycji z punktu widzenia stosowania prawa – powiedział Morawiecki.

11:32 – Dość szybko, w najbliższych dniach lub tygodniach, przekonamy się o tym, jak Komisja Europejska będzie przekładała te zapisy z konkluzji na swoje wytyczne, bo do tego się zobowiązała. A to ona będzie przecież ewentualnie wykonywała zapisy tego rozporządzenia budżetowego – stwierdził premier.

● 11:29 – W tej sytuacji mam nadzieję, że dojdziemy [z Solidarną Polską - przyp. red.] do porozumienia. Jest wiele tematów, które warto nadal zmieniać dla dobra Polski. Myślę, że to porozumienie jest możliwe – dodał.

● 11:28 – Mamy różne grupy, które mają prawo mieć własne poglądy na różne tematy. (…) Ja szanuję poglądy naszych wszystkich partnerów, w szczególności ugrupowania, o które pan zapytał. (…) Tłumaczyłem wielokrotnie, że można było nie mieć budżetu, a i tak mieć to rozporządzenie – powiedział Morawiecki.

● 11:27 Premier został zapytany o słowa Zbigniewa Ziobry, który krytykuje wypracowany kompromis w sprawie tzw. mechanizmu praworządności.

● 11:25 – Fundusz Odbudowy Komisja Europejska wręcz zaleca wykorzystanie tego budżetu w sposób jak najszybszy, żeby impuls dla gospodarki był wyraźny – podkreślił.

● 11:24 – Mamy budżet razem z Funduszem Odbudowy, czyli duże środki inwestycyjne na wsparcie gospodarki Polski i na jej innowacyjność. To 770 mld zł dla Polski - to bardzo dobry budżet – powiedział premier.

 


● 11:18 – Oczekujemy, że KE w bardzo niedługim czasie zapisy przełoży na konkretne wytyczne, które będzie stosowała – dodał.

● 11:17 – Porozumienie przyjęte na szczycie zaakceptowało wszystkie nasze wcześniejsze warunki – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

 Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura