Bez umowy o prowadzenie nie można oszczędzać w PPK

Zawierając umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową, pracodawca zapisuje objęte tą umową osoby do tego programu. I co istotne, większość osób zatrudnionych nie musi w tej sprawie składać pracodawcy żadnego wniosku.
 Bez umowy o prowadzenie nie można oszczędzać w PPK
/ grafika: Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

Wdrażając Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK) pracodawca, zawiera z wybraną instytucją finansową dwie umowy: umowę o zarządzanie PPK i umowę o prowadzenie PPK. Tę drugą zawiera w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, tym samym zapisując je do tego programu (lista uczestników PPK stanowi załącznik do umowy o prowadzenie PPK).

Zapis automatyczny i na wniosek

Osoby zatrudnione między 18 a 55 rokiem życia zapisywane są do PPK automatycznie. Oznacza to, że pracodawca przed zawarciem umowy o prowadzenie w ich imieniu i na ich rzecz nie musi pytać tych osób o zgodę ani czekać aż zadeklarują chęć oszczędzania w PPK. Dotyczy to wszystkich osób w tym wieku spełniających definicje osoby zatrudnionej (patrz ramka).

Oznacza to, że taką umowę pracodawca powinien zawrzeć także dla osób przebywających na zwolnieniach lekarskich, świadczeniu rehabilitacyjnym czy urlopach związanych z opieką nad dzieckiem (macierzyńskim, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskim, ojcowskim lub wychowawczym). To, że w dniu, w którym zawierana jest taka umowa, osób tych nie ma fizycznie w pracy, nie ma znaczenia.

Osoby starsze, a więc te między 55. a 70. rokiem życia, aby zostać zapisanym do PPK, muszą już złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie takiej umowy. Pracodawca ma jednak obowiązek wcześniej poinformować je, że takie prawo im przysługuje. W imieniu osób, które ukończyły 70 lat umowy o prowadzenie PPK już się nie zawiera.

 

3-miesięczny staż nie dla wszystkich

Pracodawca powinien także pamiętać, że co do zasady każda osoba zapisywana do PPK powinna mieć co najmniej 3-miesięczny (90 dni) okres zatrudnienia u pracodawcy, który zgłasza ją do tego programu. Ten warunek nie dotyczy jednak osób, które były zatrudnione u pracodawcy w dniu objęcia go przepisami ustawy. Dla tzw. pracodawców 50+ był to 1 stycznia 2020 r., dla tzw. pracodawców 20+ - 1 lipca tego roku, a dla mniejszych firm będzie to 1 stycznia 2021 r. Te osoby zapisywane są do PPK bez względu na staż pracy. Pozostałe, a więc przyjęte do pracy później, aby moc oszczędzać w PPK, co umożliwia dopiero zawarcie w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK, muszą posiadać wymagany okres zatrudnienia (90 dni). Pracodawca zawiera bowiem umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika po upływie 3 miesięcy jego zatrudnienia, nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia. Do okresu zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia u tego pracodawcy z poprzednich 12 miesięcy.

Przykład: Stanisław Nowak pracuje w małej firmie, która zostanie objęta ustawą o PPK 1 stycznia 2021 r. Pracodawca ten zamierza zawrzeć umowę o prowadzenie PPK już na początku lutego 2021 r. Stanisław Nowak, który został zatrudniony w tej firmie 15 grudnia 2020 r. zostanie objęty tą umową (będzie zatrudniony u tego pracodawcy w dniu, w którym obejmie go ustawa o PPK). Załóżmy, że 4 stycznia pracodawca ten zatrudni kolejnego pracownika, który wcześniej u niego nie pracował. Tego pracownika umowa o prowadzenie PPK zawarta w lutym 2021 r. nie obejmie. Aby móc zostać zapisanym do PPK, musi on bowiem posiadać 90 dni zatrudnienia (pracownik przyjęty do pracy 4 stycznia wymagany okres zatrudnienia osiągnie 3 kwietnia). Oznacza to, że pracodawca powinien zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowę o prowadzenie PPK najpóźniej do 10 maja (do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął mu termin 3 miesięcy zatrudnienia). [koniec przykładu]

Treść umowy o prowadzenie

Ustawa o PPK wskazuje tylko przykładowe elementy, jakie powinny zostać określone w umowie o prowadzenie PPK (art. 20 ustawy o PPK). Należą do nich, oprócz danych stron umowy, tak ważne dla uczestnika PPK kwestia jak m.in.: warunki, terminy i sposób dokonania wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu z rachunku PPK uczestnika programu, sposób składania przez niego dyspozycji, zakres, częstotliwość i formę informowania uczestnika PPK o środkach zgromadzonych na jego rachunku PPK oraz maksymalną wysokość wynagrodzenia za zarządzanie funduszem zdefiniowanej daty, kosztów obciążających ten fundusz i opłat obciążających uczestnika PPK oraz warunki, o ile są przewidziane, na jakich mogą one zostać obniżone bez konieczności zmiany umowy. Jako, że umowę tę w imieniu i na rzecz pracowników podpisuje pracodawca, to on powinien zadbać o szczegółowe określenie w niej wszystkich praw i obowiązków stron – tak, aby ich późniejsza współpraca przebiegała harmonijnie, bez niepotrzebnych zgrzytów i nieporozumień. Także w swoim interesie.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

 

Ważne: Umowę o prowadzenie w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych pracodawca zawiera z instytucją finansową, z którą zawarł wcześniej umowę o zarządzanie PPK.

 

 

Definicja osoby zatrudnionej

Osoby trudnione, w rozumieniu ustawy o PPK, to osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Polsce z niżej wymienionych tytułów, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli:

• pracownicy w rozumieniu kodeksu pracy (k.p.) - wyjątkiem są pracownicy przebywający na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz młodociani,

• osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,

• członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,

• osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego (k.c.) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

• osoby wymienione powyżej, przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,

• członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody z ostatniej chwili
Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody

– To jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali zwracam się do osób, które zostały objęte inwigilacją – mówił w Sejmie minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawiając sprawozdanie w Sejmie. Dodał, że lista podsłuchiwanych przez system Pegasus nie będzie jawna.

Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie

Pozycja Polski w NATO daje jej ogromny wpływ na sojuszników. Mówi się, że dyplomaci odegrali ważną rolę w porozumieniu USA w sprawie miliardowej pomocy dla Ukrainy. W przeciwieństwie do swoich europejskich sojuszników, Warszawa ma do dyspozycji ważny zestaw instrumentów – pisze niemiecki "Die Welt".

Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność z ostatniej chwili
Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wystosował apel do członków i sympatyków NSZZ "Solidarność", w którym wzywa do obecności na demonstracji, jaką Solidarność i Solidarność RI organizują 10 maja w Warszawie.

„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku z ostatniej chwili
„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku

Na platformie społecznościowej TikTok w Niemczech pojawiają się fake'owe materiały promujące informację, jakoby 24 kwietnia miał miejsce „National Rape Day” [Narodowy Dzień Gwałtu – red.], w którym napaści seksualne na kobiety i dziewczynki rzekomo pozostają bezkarne. Sprawa wzbudziła reakcję berlińskich władz.

USA: Ustawa o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Joe Biden podjął decyzję z ostatniej chwili
USA: Ustawa o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Joe Biden podjął decyzję

Prezydent Joe Biden podpisał w środę ustawę o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dolarów. Ustawa daje też chińskiej firmie ByteDance rok na sprzedaż TikToka. Prezydent zapowiedział, że nowe transze uzbrojenia wkrótce trafią na Ukrainę

Jest pierwszy komentarz Sienkiewicza po dymisji z ostatniej chwili
Jest pierwszy komentarz Sienkiewicza po dymisji

– Płynę na nieznane wody, ale w słusznej pirackiej sprawie; trzeba pomóc Europie obronić się przed ryzykiem wojny – powiedział dziennikarzom dotychczasowy szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, po tym, jak Rada Krajowa PO zatwierdziła go jako "jedynkę" KO do Parlamentu Europejskiego w okręgu obejmującym woj. świętokrzyskie i małopolskie.

Beata Szydło podczas debaty o skrajnie prawicowym ataku na Zielony Ład: Co to ma być? [WIDEO] z ostatniej chwili
Beata Szydło podczas debaty o "skrajnie prawicowym ataku" na Zielony Ład: Co to ma być? [WIDEO]

– W tej kadencji Parlamentu było bardzo wiele kuriozalnych debat, ale w tej chwili lewicowi radykałowie przeszli samych siebie. Co to w ogóle ma być, szanowni państwo? – mówiła podczas środowej debaty w PE była premier Beata Szydło.

Potężna afera finansowa w Niemczech. Żelazna prokurator ma dosyć Wiadomości
Potężna afera finansowa w Niemczech. "Żelazna prokurator" ma dosyć

Anne Brorhilker jest jako prokurator śledczy jednoznacznie kojarzona z jednym z największych skandali finansowych w Niemczech. Niebywale skomplikowany system podatkowy sprawił, że inwestujący w akcje na giełdzie gracze mogli wyłudzić od niemieckiego państwa zwrot podatków, których nigdy nie zapłacili. Ta metoda określana jest przez niemieckie media jako “Cum-Ex”.

Dowództwo Generalne: Na Bałtyku zaginął żołnierz wojsk specjalnych z ostatniej chwili
Dowództwo Generalne: Na Bałtyku zaginął żołnierz wojsk specjalnych

Jak informuje w mediach społecznościowych Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, dziś popołudniu, w trakcie programowego szkolenia nurkowego na Bałtyku, zaginął jeden z żołnierzy wojsk specjalnych.

Kto zastąpi Roberta Lewandowskiego w reprezentacji? Sprawa jest oczywista z ostatniej chwili
Kto zastąpi Roberta Lewandowskiego w reprezentacji? "Sprawa jest oczywista"

Łukasz Piszczek udzielił wywiadu portalowi WP SportoweFakty. Mówił m.in. o Robercie Lewandowskim i polskie reprezentacji.

REKLAMA

Bez umowy o prowadzenie nie można oszczędzać w PPK

Zawierając umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową, pracodawca zapisuje objęte tą umową osoby do tego programu. I co istotne, większość osób zatrudnionych nie musi w tej sprawie składać pracodawcy żadnego wniosku.
 Bez umowy o prowadzenie nie można oszczędzać w PPK
/ grafika: Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

Wdrażając Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK) pracodawca, zawiera z wybraną instytucją finansową dwie umowy: umowę o zarządzanie PPK i umowę o prowadzenie PPK. Tę drugą zawiera w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, tym samym zapisując je do tego programu (lista uczestników PPK stanowi załącznik do umowy o prowadzenie PPK).

Zapis automatyczny i na wniosek

Osoby zatrudnione między 18 a 55 rokiem życia zapisywane są do PPK automatycznie. Oznacza to, że pracodawca przed zawarciem umowy o prowadzenie w ich imieniu i na ich rzecz nie musi pytać tych osób o zgodę ani czekać aż zadeklarują chęć oszczędzania w PPK. Dotyczy to wszystkich osób w tym wieku spełniających definicje osoby zatrudnionej (patrz ramka).

Oznacza to, że taką umowę pracodawca powinien zawrzeć także dla osób przebywających na zwolnieniach lekarskich, świadczeniu rehabilitacyjnym czy urlopach związanych z opieką nad dzieckiem (macierzyńskim, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskim, ojcowskim lub wychowawczym). To, że w dniu, w którym zawierana jest taka umowa, osób tych nie ma fizycznie w pracy, nie ma znaczenia.

Osoby starsze, a więc te między 55. a 70. rokiem życia, aby zostać zapisanym do PPK, muszą już złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie takiej umowy. Pracodawca ma jednak obowiązek wcześniej poinformować je, że takie prawo im przysługuje. W imieniu osób, które ukończyły 70 lat umowy o prowadzenie PPK już się nie zawiera.

 

3-miesięczny staż nie dla wszystkich

Pracodawca powinien także pamiętać, że co do zasady każda osoba zapisywana do PPK powinna mieć co najmniej 3-miesięczny (90 dni) okres zatrudnienia u pracodawcy, który zgłasza ją do tego programu. Ten warunek nie dotyczy jednak osób, które były zatrudnione u pracodawcy w dniu objęcia go przepisami ustawy. Dla tzw. pracodawców 50+ był to 1 stycznia 2020 r., dla tzw. pracodawców 20+ - 1 lipca tego roku, a dla mniejszych firm będzie to 1 stycznia 2021 r. Te osoby zapisywane są do PPK bez względu na staż pracy. Pozostałe, a więc przyjęte do pracy później, aby moc oszczędzać w PPK, co umożliwia dopiero zawarcie w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK, muszą posiadać wymagany okres zatrudnienia (90 dni). Pracodawca zawiera bowiem umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika po upływie 3 miesięcy jego zatrudnienia, nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia. Do okresu zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia u tego pracodawcy z poprzednich 12 miesięcy.

Przykład: Stanisław Nowak pracuje w małej firmie, która zostanie objęta ustawą o PPK 1 stycznia 2021 r. Pracodawca ten zamierza zawrzeć umowę o prowadzenie PPK już na początku lutego 2021 r. Stanisław Nowak, który został zatrudniony w tej firmie 15 grudnia 2020 r. zostanie objęty tą umową (będzie zatrudniony u tego pracodawcy w dniu, w którym obejmie go ustawa o PPK). Załóżmy, że 4 stycznia pracodawca ten zatrudni kolejnego pracownika, który wcześniej u niego nie pracował. Tego pracownika umowa o prowadzenie PPK zawarta w lutym 2021 r. nie obejmie. Aby móc zostać zapisanym do PPK, musi on bowiem posiadać 90 dni zatrudnienia (pracownik przyjęty do pracy 4 stycznia wymagany okres zatrudnienia osiągnie 3 kwietnia). Oznacza to, że pracodawca powinien zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowę o prowadzenie PPK najpóźniej do 10 maja (do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął mu termin 3 miesięcy zatrudnienia). [koniec przykładu]

Treść umowy o prowadzenie

Ustawa o PPK wskazuje tylko przykładowe elementy, jakie powinny zostać określone w umowie o prowadzenie PPK (art. 20 ustawy o PPK). Należą do nich, oprócz danych stron umowy, tak ważne dla uczestnika PPK kwestia jak m.in.: warunki, terminy i sposób dokonania wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu z rachunku PPK uczestnika programu, sposób składania przez niego dyspozycji, zakres, częstotliwość i formę informowania uczestnika PPK o środkach zgromadzonych na jego rachunku PPK oraz maksymalną wysokość wynagrodzenia za zarządzanie funduszem zdefiniowanej daty, kosztów obciążających ten fundusz i opłat obciążających uczestnika PPK oraz warunki, o ile są przewidziane, na jakich mogą one zostać obniżone bez konieczności zmiany umowy. Jako, że umowę tę w imieniu i na rzecz pracowników podpisuje pracodawca, to on powinien zadbać o szczegółowe określenie w niej wszystkich praw i obowiązków stron – tak, aby ich późniejsza współpraca przebiegała harmonijnie, bez niepotrzebnych zgrzytów i nieporozumień. Także w swoim interesie.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

 

Ważne: Umowę o prowadzenie w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych pracodawca zawiera z instytucją finansową, z którą zawarł wcześniej umowę o zarządzanie PPK.

 

 

Definicja osoby zatrudnionej

Osoby trudnione, w rozumieniu ustawy o PPK, to osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Polsce z niżej wymienionych tytułów, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli:

• pracownicy w rozumieniu kodeksu pracy (k.p.) - wyjątkiem są pracownicy przebywający na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz młodociani,

• osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,

• członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,

• osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego (k.c.) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

• osoby wymienione powyżej, przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,

• członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe