REKLAMA

„Konkluzje Rady UE zbędne”. PE przyjął krytyczną rezolucję w sprawie szczytu UE

Parlament Europejski przyjął krytyczną rezolucję dotyczącą ustaleń zeszłotygodniowego szczytu UE w sprawie unijnego budżetu.
 „Konkluzje Rady UE zbędne”. PE przyjął krytyczną rezolucję w sprawie szczytu UE
/ fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Rezolucję przygotowały frakcje Europejskiej Partii Ludowej, socjalistów, Odnowić Europę i Zielonych. Niewiążący dokument został przyjęty 496 głosami za, przy 134 przeciw i 65 wstrzymujących się.

Zgodnie z przyjętą rezolucją, "konkluzje Rady Europejskiej z 11 grudnia, w których stwierdza się, że Komisja Europejska nie powinna stosować mechanizmu ochrony praworządności do czasu podjęcia przez Trybunał Sprawiedliwości UE decyzji o ewentualnym unieważnieniu tego instrumentu, są »zbędne«".

"W porozumieniu między PE i Radą wyraźnie stwierdzono, że będzie on [mechanizm warunkowości - przyp. red.] stosowany od 1 stycznia. Zgodnie z traktatami UE Rada Europejska »nie wykonuje funkcji ustawodawczych«. Posłowie uważają zatem, że »żadna deklaracja polityczna Rady Europejskiej nie może być uznana za interpretację prawa«. Komisja jest »całkowicie niezależna«, a konkluzje Rady »nie mogą być wiążące dla Komisji w stosowaniu aktów prawnych«" – czytamy w komunikacie PE po głosowaniu.

Europarlament wyraża też "głębokie ubolewanie, że wymóg jednomyślności w Radzie niepotrzebnie opóźnił przyjęcie m.in. decyzji w sprawie WRF [Wieloletnich Ram Finansowych - przyp. red.] i zasobów własnych".


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura