REKLAMA

Niemcy się rozmarzyli: "Jak małe okazałyby się wówczas Polska i Węgry, które obecnie tak się nadymają"

Żyjemy w rzeczywistości po tzw. "kompromisie" ws. mechanizmu warunkującego, który literalnie zapisany w rozporządzeniu Komisji Europejskiej ma uzależniać wypłaty funduszy unijnych od arbitralnie definiowanej tzw. "praworządności". Wprawdzie mechanizm miał być interpretowany konkluzjami szczytu Rady UE, ale zarówno przedstawiciele Parlamentu Europejskiego jak i Komisji Europejskiej zapowiadają, że nie będą się czuli nimi związani. Widać jednak to Niemcom nie wystarczy.
wściekły Niemcy się rozmarzyli:
wściekły
Pixabay.com

- Co należałoby zatem zrobić? Potrzebna jest koniecznie konstytucja UE, która zapewniłaby możliwość działania za pomocą decyzji większości. Nie ma znaczenia, czy do podjęcia ważnych decyzji wymagana byłaby większość dwóch trzecich, czy czterech piątych. Trzeba tylko zapewnić, aby „mali” nie byli w sposób niedopuszczalny zdominowani przez tych „dużych”, a jednocześnie, aby większość nie mogła być przez tamtych blokowana.

Wizjonerscy politycy zapytaliby zapewne, co by się stało, gdyby tak na przykład Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Austria, Dania, kraje Beneluksu i kraje bałtyckie opuściły UE i znalazły nową Unię, która byłaby prawdziwie zorientowana na wartości i zdolna do działania z odpowiednią konstytucją. Jak małe wówczas okazałyby się Polska i Węgry - żeby wymienić tylko te najważniejsze - które się obecnie tak nadymają (...)

- czytamy w internetowej wersji Sueddeutsche Zeitung

Z niemieckiego tłumaczył marian Panic

Z całością artykułu można się zapoznać TUTAJ


Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?
Tygodnik

Opinie

Popkultura