REKLAMA

Niewiarygodne! Onet obrazuje materiał o smutnych wojennych świętach zdjęciem żołnierzy Wehrmachtu

"Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia" - brzmi tytuł artykułu Onetu na temat wojennych świąt. Ze zdjęcia "uśmiechają się" do czytelników "żołnierze Wehrmachtu w czasie Wigilii w jednym z bunkrów polowych na froncie wschodnim"
 Niewiarygodne! Onet obrazuje materiał o smutnych wojennych świętach zdjęciem żołnierzy Wehrmachtu
/ TT print screen/NZG

 

Czas wojny zniszczył piękną tradycję rodzinnego świętowania. Już w pierwsze wojenne Święta w 1939 r., wiele polskich rodzin zostawiło na wigilijnym stole nie jedno, a kilka nakryć dla spóźnionych gości

- czytamy w artykule Onetu, zaraz nad zdjęciem niemieckich żołnierzy.

Tekst jest długi, dotyczy głównie losów prześladowanych podczas wojny Polaków, a także niemieckich więźniów i alianckich armii na różnych frontach. Można w nim jednak znaleźć pochylenie się nad smutnym losem niemieckich żołnierzy:

Coraz gorsze położenie Wehrmachtu pod Stalingradem spowodowało, że żołnierze walczący w tym mieście już od początku grudnia przygotowywali się do nadchodzących Świąt. Gromadzili jedzenie i napoje alkoholowe, by Wigilia i Boże Narodzenie różniła się od ponurych dni w ruinach. Pododdział z 297 Dywizji Piechoty zabił konia pociągowego na tyle wcześnie, żeby zrobić z niego „końską kiełbasę” na świąteczne podarunki. Wieńce adwentowe splatano z trawy stepowej zamiast z choinkowych gałązek, a bożonarodzeniowe drzewka wycinano z drewna, by choć odrobinę, poczuć domową atmosferę. Pewien dowódca, będący z zamiłowania pianistą, udał się do izby chorych z butelką szampana, by podtrzymać rannych na duchu. Po napełnieniu kubków w pobliżu wybuchły cztery pociski radzieckie. Szampan się wylał, a z pośród żołnierzy znajdujących się na zewnątrz jeden został zabity, a kolejnych trzech rannych. Śmiertelnie raniony żołnierz śpiewał właśnie kolędę „O du fröhliche”

- czytamy.

fot. Print Screen Onet.pl

fot. Print Screen Onet.pl

Co ciekawe, po już po przygotowaniu przez Tysol.pl tego materiału, Onet zmienił zdjęcie. Teraz artykuł wygląda tak:

 

fot. Print Screen Onet.pl

fot. Print Screen Onet.pl


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura