REKLAMA

Papież: Święta Rodzina punktem odniesienia i inspiracją dla wszystkich rodzin

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że Święta Rodzina jest wzorem, w którym "wszystkie rodziny świata mogą odnaleźć mocny punkt odniesienia i inspirację". Dodał, że trzy słowa muszą być stałym elementem życia rodzinnego: "proszę, dziękuję, przepraszam".
 Papież: Święta Rodzina punktem odniesienia i inspiracją dla wszystkich rodzin
/ fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT


Zwracając się do wiernych z biblioteki w Pałacu Apostolskim przed modlitwą Anioł Pański Franciszek podkreślił: "Naśladując Świętą Rodzinę jesteśmy wezwani do tego, by na nowo odkryć wartość wychowawczą komórki rodzinnej; musi ona być oparta na miłości, która zawsze odnawia relacje otwierając horyzonty nadziei".

"W rodzinie można doświadczyć prawdziwej komunii, gdy jest ona domem modlitwy, kiedy uczucia są głębokie i czyste i gdy przebaczenie przeważa nad niezgodą, gdy codzienna szorstkość życia jest łagodzona przez wzajemną czułość i pogodną akceptację woli Boga" - wyjaśnił papież.

"W ten sposób - dodał - rodzina otwiera się na radość, jaką Bóg daje wszystkim, którzy potrafią dawać z radością. Jednocześnie znajduje energię duchową, by otworzyć się na zewnątrz, na innych, na służbę braciom, na współpracę w budowie świata zawsze nowego i lepszego" - oświadczył Franciszek.

Mówił też, że w codziennym życiu wśród bliskich zawsze powinny być używane trzy słowa: "proszę, dziękuję, przepraszam". Stwierdził, że na koniec dnia po kłótni trzeba zawsze się pogodzić i przestrzegał przed "zimną wojną dnia następnego".

Franciszek powiedział także, że swe myśli kieruje do rodzin, które straciły kogoś bliskiego z powodu Covid-19 i wszystkich doświadczonych przez konsekwencje pandemii.

"Myślę również o lekarzach, o pielęgniarkach i pielęgniarzach oraz całym personelu medycznym, którego wielkie zaangażowanie na pierwszej linii w walkę z szerzeniem się wirusa miało znaczące reperkusje dla życia rodzinnego" - dodał.

Papież przypomniał, że 19 marca przyszłego roku przypada piąta rocznica ogłoszenia jego adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia" , dedykowanej rodzinie i ogłosił, że zainaugurowany zostanie wtedy rok refleksji na ten temat.

Rok ten, zaznaczył, zakończy się obchodami X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w czerwcu 2022 roku.

To była kolejna modlitwa Anioł Pański odmówiona przez papieża w bibliotece. Plac Świętego Piotra pozostał niemal pusty z powodu częściowego lockdownu we Włoszech.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura