Przemysław Jarasz: Więźniowie z zakładu karnego nagrali płytę z kolędami i życzeniami dla innych, doświadczonych przez los 

Skazani z Zakładu Karnego w Zabrzu nagrali podczas zajęć koła muzycznego płytę z kolędami i życzeniami dla swoich bliskich. Trafiła ona także do podopiecznych domów dziecka, domów pomocy społecznej i innych placówek z Zabrza i okolic. To tylko jedna z wielu świątecznych inicjatyw, w której mogli uczestniczyć skazani, dzięki pomysłowości funkcjonariuszy więziennych.
płyta z kolędami Przemysław Jarasz: Więźniowie z zakładu karnego nagrali płytę z kolędami i życzeniami dla innych, doświadczonych przez los 
płyta z kolędami / ZK Zabrze

 

„Negro Colibri kolęduje” - to tytuł płyty z kolędami i znanymi piosenkami świątecznymi nagranej przez zespół, który funkcjonuje w ramach koła muzycznego w zabrzańskiej jednostce. Skazani pod opieką funkcjonariuszy mają możliwość rozwijania muzycznych pasji oraz zrobienia czegoś wartościowego dla innych.

- Muzyka i gra na instrumentach to doskonały sposób na rozładowanie negatywnych emocji, stresu, a także spędzenie czasu wolnego w sposób aktywny i wartościowy. Gra na instrumentach uczy systematyczności, cierpliwości oraz wytrwałości w dążeniu do celu 
– podkreślają wychowawcy z Zakładu Karnego w Zabrzu.

Płyta z kolędami i świątecznymi życzeniami została wysłana zarówno do rodzin osadzonych oraz do różnych placówek z Zabrza, Gliwic i okolic m.in.: do domów dziecka, noclegowni, domów pomocy społecznej. W ten sposób osadzeni przy pomocy funkcjonariuszy chcieli pokazać, że też mają serca i pamiętają o osobach potrzebujących wsparcia, którzy borykają się w życiu z różnymi trudnościami.

Jesteśmy muzykami, których życiowa droga wiedzie w obecnej chwili przez jedną z jednostek penitencjarnych. Z myślą o wszystkich, których losy również nie są proste, nagraliśmy świąteczną płytę. Chcemy w ten sposób powiedzieć: dobrze, że jesteście” 
– piszą osadzeni z zabrzańskiego więzienia w liście skierowanym do podopiecznych różnych placówek świadczących pomoc potrzebującym.

Okres świąteczny to czas intensywnej pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zwłaszcza wychowawcy i psycholodzy dokładają wszelkich starań, aby stworzyć namiastkę świątecznej atmosfery za więziennym murem. W każdym oddziale mieszkalnym jest pięknie ubrana choinka i gazetka ścienna o tematyce świątecznej. Podczas warsztatów skazani wykonywali też ozdoby bożonarodzeniowe z papieru, filcu, gliny, szyszek. Chętni mogli wysłać ozdoby w prezencie swoim bliskim. Część z ozdób trafiła również na aukcję charytatywną organizowaną przez Dom Aniołów Stróżów w Katowicach. Funkcjonariusze angażując skazanych w różne inicjatywy pomocowe rozwijają w nich umiejętności społeczne: empatię, wrażliwość na potrzeby innych, zwłaszcza dzieci. Ponadto pomaganie i obdarowywanie innych sprawia wiele radości, pozwala podnieść poczucie własnej wartości, poczuć się potrzebnym.

Skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym w Zabrzu podczas zajęć mieli możliwość wykonania nie tylko ozdób świątecznych, ale także własnoręcznych kartek z życzeniami dla swoich dzieci, partnerek, rodziców.

- Czasami taka kartka świąteczna jest pierwszą próbą odnowienia przez skazanego kontaktu z bliskimi, przeproszenia za swoje błędy i prośbą o wybaczenie. Bo święta to czas, który szczególnie pobudza osadzonych do refleksji nad dotychczasowym życiem i popełnionymi błędami. Zwłaszcza w okresie świąt nie chcą czuć się samotni 
– podkreśla por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowa Zakładu Karnego w Zabrzu.

W związku z ograniczeniami pandemicznymi, w tym roku osadzeni nie zobaczyli się ze swoimi rodzinami podczas widzeń oraz nie poszli do domu na przepustki. Jednocześnie administracja jednostki podejmuje działania mające na celu zmniejszenie uciążliwości wprowadzonych obostrzeń i zapewnienie skazanym możliwości utrzymywania stałego kontaktu z bliskimi. Osadzeni mogą częściej dzwonić, korzystać z komunikatora internetowego, pisać listy. Dodatkowo dzięki pomocy i zaangażowaniu funkcjonariuszy mogą przesłać życzenia nagrane na płytę cd. Dzięki temu rodzina może nie tylko posłuchać kolęd w pięknych aranżacjach, ale także usłyszeć głos męża, taty, syna i odsłuchać życzenia w dowolnej chwili.

- W ten sposób uświadamiamy skazanym, że nawet nie mając pieniędzy i nie mogąc spędzić świąt z bliskimi, mogą podarować im piękny prezent, który będzie symbolem troski, pamięci i wyrazem, że rodzina jest naprawdę dla nich ważna. Bo prawdziwa magia świąt tkwi w życzliwości i trosce okazywanej drugiemu człowiekowi 
– podsumowuje por. Jabłońska


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe