Przemysław Jarasz: Więźniowie z zakładu karnego nagrali płytę z kolędami i życzeniami dla innych, doświadczonych przez los 

Skazani z Zakładu Karnego w Zabrzu nagrali podczas zajęć koła muzycznego płytę z kolędami i życzeniami dla swoich bliskich. Trafiła ona także do podopiecznych domów dziecka, domów pomocy społecznej i innych placówek z Zabrza i okolic. To tylko jedna z wielu świątecznych inicjatyw, w której mogli uczestniczyć skazani, dzięki pomysłowości funkcjonariuszy więziennych.
płyta z kolędami Przemysław Jarasz: Więźniowie z zakładu karnego nagrali płytę z kolędami i życzeniami dla innych, doświadczonych przez los 
płyta z kolędami / ZK Zabrze

 

„Negro Colibri kolęduje” - to tytuł płyty z kolędami i znanymi piosenkami świątecznymi nagranej przez zespół, który funkcjonuje w ramach koła muzycznego w zabrzańskiej jednostce. Skazani pod opieką funkcjonariuszy mają możliwość rozwijania muzycznych pasji oraz zrobienia czegoś wartościowego dla innych.

- Muzyka i gra na instrumentach to doskonały sposób na rozładowanie negatywnych emocji, stresu, a także spędzenie czasu wolnego w sposób aktywny i wartościowy. Gra na instrumentach uczy systematyczności, cierpliwości oraz wytrwałości w dążeniu do celu 
– podkreślają wychowawcy z Zakładu Karnego w Zabrzu.

Płyta z kolędami i świątecznymi życzeniami została wysłana zarówno do rodzin osadzonych oraz do różnych placówek z Zabrza, Gliwic i okolic m.in.: do domów dziecka, noclegowni, domów pomocy społecznej. W ten sposób osadzeni przy pomocy funkcjonariuszy chcieli pokazać, że też mają serca i pamiętają o osobach potrzebujących wsparcia, którzy borykają się w życiu z różnymi trudnościami.

Jesteśmy muzykami, których życiowa droga wiedzie w obecnej chwili przez jedną z jednostek penitencjarnych. Z myślą o wszystkich, których losy również nie są proste, nagraliśmy świąteczną płytę. Chcemy w ten sposób powiedzieć: dobrze, że jesteście” 
– piszą osadzeni z zabrzańskiego więzienia w liście skierowanym do podopiecznych różnych placówek świadczących pomoc potrzebującym.

Okres świąteczny to czas intensywnej pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zwłaszcza wychowawcy i psycholodzy dokładają wszelkich starań, aby stworzyć namiastkę świątecznej atmosfery za więziennym murem. W każdym oddziale mieszkalnym jest pięknie ubrana choinka i gazetka ścienna o tematyce świątecznej. Podczas warsztatów skazani wykonywali też ozdoby bożonarodzeniowe z papieru, filcu, gliny, szyszek. Chętni mogli wysłać ozdoby w prezencie swoim bliskim. Część z ozdób trafiła również na aukcję charytatywną organizowaną przez Dom Aniołów Stróżów w Katowicach. Funkcjonariusze angażując skazanych w różne inicjatywy pomocowe rozwijają w nich umiejętności społeczne: empatię, wrażliwość na potrzeby innych, zwłaszcza dzieci. Ponadto pomaganie i obdarowywanie innych sprawia wiele radości, pozwala podnieść poczucie własnej wartości, poczuć się potrzebnym.

Skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym w Zabrzu podczas zajęć mieli możliwość wykonania nie tylko ozdób świątecznych, ale także własnoręcznych kartek z życzeniami dla swoich dzieci, partnerek, rodziców.

- Czasami taka kartka świąteczna jest pierwszą próbą odnowienia przez skazanego kontaktu z bliskimi, przeproszenia za swoje błędy i prośbą o wybaczenie. Bo święta to czas, który szczególnie pobudza osadzonych do refleksji nad dotychczasowym życiem i popełnionymi błędami. Zwłaszcza w okresie świąt nie chcą czuć się samotni 
– podkreśla por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowa Zakładu Karnego w Zabrzu.

W związku z ograniczeniami pandemicznymi, w tym roku osadzeni nie zobaczyli się ze swoimi rodzinami podczas widzeń oraz nie poszli do domu na przepustki. Jednocześnie administracja jednostki podejmuje działania mające na celu zmniejszenie uciążliwości wprowadzonych obostrzeń i zapewnienie skazanym możliwości utrzymywania stałego kontaktu z bliskimi. Osadzeni mogą częściej dzwonić, korzystać z komunikatora internetowego, pisać listy. Dodatkowo dzięki pomocy i zaangażowaniu funkcjonariuszy mogą przesłać życzenia nagrane na płytę cd. Dzięki temu rodzina może nie tylko posłuchać kolęd w pięknych aranżacjach, ale także usłyszeć głos męża, taty, syna i odsłuchać życzenia w dowolnej chwili.

- W ten sposób uświadamiamy skazanym, że nawet nie mając pieniędzy i nie mogąc spędzić świąt z bliskimi, mogą podarować im piękny prezent, który będzie symbolem troski, pamięci i wyrazem, że rodzina jest naprawdę dla nich ważna. Bo prawdziwa magia świąt tkwi w życzliwości i trosce okazywanej drugiemu człowiekowi 
– podsumowuje por. Jabłońska


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Amerykanie ostrzegają. Pieskow wskazał cele Rosji na Ukrainie Wiadomości
Amerykanie ostrzegają. Pieskow wskazał cele Rosji na Ukrainie

Dmitrij Pieskow wskazał aktualne cele Rosji w trwającej od lutego wojnie na Ukrainie. Słowa rosyjskiego polityka na ten temat przytoczył amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

Tragedia na stadionie biathlonowym. Nie żyje 15-latka Wiadomości
Tragedia na stadionie biathlonowym. Nie żyje 15-latka

Ciało 15-letniej dziewczyny odnaleziono w czwartek ok. godz. 23 w pomieszczeniu przy stadionie biathlonowym w Kościelisku–Kirach. Policja na razie nie ujawnia jak doszło do tragedii. Nastolatka była sama – przekazała PAP rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

Makabryczne sceny w Przemyślu. Mężczyzna podpalił się w sądzie Wiadomości
Makabryczne sceny w Przemyślu. Mężczyzna podpalił się w sądzie

Do makabrycznego zdarzenia doszło w piątek około godz. 7:30 na parterze w budynku Sądu Okręgowego przy ul. Konarskiego w Przemyślu. Mężczyzna oblał się benzyną i następnie podpalił zapalniczką.

Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu Wiadomości
Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu

– Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki – przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).

Wiadomości
Stabilny wzrost miedziowego giganta

Grupa KGHM udostępniła wyniki finansowe za III kwartały 2022 roku. Koncern utrzymał produkcję miedzi na zbliżonym do zeszłorocznego poziomie. Wzrosła produkcja srebra. W stosunku do trzech kwartałów ubiegłego roku grupa odnotowała też wzrost przychodów oraz zysku.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry’ego i Meghan Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry’ego i Meghan

Sytuacja w brytyjskiej rodzinie królewskiej ma być poważnie napięta. Wszystko za sprawą serialu dokumentalnego Netfliksa, w którym wystąpili Meghan Markle i książę Harry. Na ten moment brak oficjalnych komentarzy ze strony „Royal Family”, lecz informatorzy z Pałacu donoszą, że panuje wśród nich smutek i strach.

Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię IBRiS na zlecenie serwisu Onet.

Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to” Wiadomości
Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to”

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w kategoriach „destrukcyjnej” oceniła rolę polskiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Według opinii rosyjskiej polityk Polska „systematycznie i przez długi czas niszczyła zasadę konsensusu”.

„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce” Wiadomości
„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce”

– Lewicowo-liberalnej większości w Parlamencie Europejskim nie interesuje prawda na temat sytuacji np. z praworządnością w Polsce. Rzetelna wiedza mogłaby podważyć stereotypy i frazesy, w których się poruszają – mówi w rozmowie z PAP prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny” Wiadomości
Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny”

– Jest to bardzo specyficzne, że niemiecka firma, bo to przecież własność niemieckiej firmy, dokładnie niemiecko-szwajcarskiej, ale tutaj Szwajcaria naprawdę nie ma żadnego znaczenia – powiększa to, co formalnie nie jest karą, ale faktycznie jest karą – twierdzi w rozmowie z TVP3 Gdańsk szef PiS Jarosław Kaczyński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe