Przemysław Jarasz: Więźniowie z zakładu karnego nagrali płytę z kolędami i życzeniami dla innych, doświadczonych przez los 

Skazani z Zakładu Karnego w Zabrzu nagrali podczas zajęć koła muzycznego płytę z kolędami i życzeniami dla swoich bliskich. Trafiła ona także do podopiecznych domów dziecka, domów pomocy społecznej i innych placówek z Zabrza i okolic. To tylko jedna z wielu świątecznych inicjatyw, w której mogli uczestniczyć skazani, dzięki pomysłowości funkcjonariuszy więziennych.
płyta z kolędami Przemysław Jarasz: Więźniowie z zakładu karnego nagrali płytę z kolędami i życzeniami dla innych, doświadczonych przez los 
płyta z kolędami / ZK Zabrze

 

„Negro Colibri kolęduje” - to tytuł płyty z kolędami i znanymi piosenkami świątecznymi nagranej przez zespół, który funkcjonuje w ramach koła muzycznego w zabrzańskiej jednostce. Skazani pod opieką funkcjonariuszy mają możliwość rozwijania muzycznych pasji oraz zrobienia czegoś wartościowego dla innych.

- Muzyka i gra na instrumentach to doskonały sposób na rozładowanie negatywnych emocji, stresu, a także spędzenie czasu wolnego w sposób aktywny i wartościowy. Gra na instrumentach uczy systematyczności, cierpliwości oraz wytrwałości w dążeniu do celu 
– podkreślają wychowawcy z Zakładu Karnego w Zabrzu.

Płyta z kolędami i świątecznymi życzeniami została wysłana zarówno do rodzin osadzonych oraz do różnych placówek z Zabrza, Gliwic i okolic m.in.: do domów dziecka, noclegowni, domów pomocy społecznej. W ten sposób osadzeni przy pomocy funkcjonariuszy chcieli pokazać, że też mają serca i pamiętają o osobach potrzebujących wsparcia, którzy borykają się w życiu z różnymi trudnościami.

Jesteśmy muzykami, których życiowa droga wiedzie w obecnej chwili przez jedną z jednostek penitencjarnych. Z myślą o wszystkich, których losy również nie są proste, nagraliśmy świąteczną płytę. Chcemy w ten sposób powiedzieć: dobrze, że jesteście” 
– piszą osadzeni z zabrzańskiego więzienia w liście skierowanym do podopiecznych różnych placówek świadczących pomoc potrzebującym.

Okres świąteczny to czas intensywnej pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zwłaszcza wychowawcy i psycholodzy dokładają wszelkich starań, aby stworzyć namiastkę świątecznej atmosfery za więziennym murem. W każdym oddziale mieszkalnym jest pięknie ubrana choinka i gazetka ścienna o tematyce świątecznej. Podczas warsztatów skazani wykonywali też ozdoby bożonarodzeniowe z papieru, filcu, gliny, szyszek. Chętni mogli wysłać ozdoby w prezencie swoim bliskim. Część z ozdób trafiła również na aukcję charytatywną organizowaną przez Dom Aniołów Stróżów w Katowicach. Funkcjonariusze angażując skazanych w różne inicjatywy pomocowe rozwijają w nich umiejętności społeczne: empatię, wrażliwość na potrzeby innych, zwłaszcza dzieci. Ponadto pomaganie i obdarowywanie innych sprawia wiele radości, pozwala podnieść poczucie własnej wartości, poczuć się potrzebnym.

Skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym w Zabrzu podczas zajęć mieli możliwość wykonania nie tylko ozdób świątecznych, ale także własnoręcznych kartek z życzeniami dla swoich dzieci, partnerek, rodziców.

- Czasami taka kartka świąteczna jest pierwszą próbą odnowienia przez skazanego kontaktu z bliskimi, przeproszenia za swoje błędy i prośbą o wybaczenie. Bo święta to czas, który szczególnie pobudza osadzonych do refleksji nad dotychczasowym życiem i popełnionymi błędami. Zwłaszcza w okresie świąt nie chcą czuć się samotni 
– podkreśla por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowa Zakładu Karnego w Zabrzu.

W związku z ograniczeniami pandemicznymi, w tym roku osadzeni nie zobaczyli się ze swoimi rodzinami podczas widzeń oraz nie poszli do domu na przepustki. Jednocześnie administracja jednostki podejmuje działania mające na celu zmniejszenie uciążliwości wprowadzonych obostrzeń i zapewnienie skazanym możliwości utrzymywania stałego kontaktu z bliskimi. Osadzeni mogą częściej dzwonić, korzystać z komunikatora internetowego, pisać listy. Dodatkowo dzięki pomocy i zaangażowaniu funkcjonariuszy mogą przesłać życzenia nagrane na płytę cd. Dzięki temu rodzina może nie tylko posłuchać kolęd w pięknych aranżacjach, ale także usłyszeć głos męża, taty, syna i odsłuchać życzenia w dowolnej chwili.

- W ten sposób uświadamiamy skazanym, że nawet nie mając pieniędzy i nie mogąc spędzić świąt z bliskimi, mogą podarować im piękny prezent, który będzie symbolem troski, pamięci i wyrazem, że rodzina jest naprawdę dla nich ważna. Bo prawdziwa magia świąt tkwi w życzliwości i trosce okazywanej drugiemu człowiekowi 
– podsumowuje por. Jabłońska


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa” Wiadomości
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta – twierdzi były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach Wiadomości
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. – To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy – podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie Wiadomości
Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie

– Twierdził, że choinka przeczy chrześcijańskiemu systemowi wartości i stanowi agresywną propagandę – opisuję sprawę sędzia Marzena Stoces, która była świadkiem całego zdarzenia. Poseł Grzegorz Braun postanowił postanowił wynieść z Sądu Okręgowego w Krakowie choinkę, na której znajdowały się m.in. bombki z flagami Polski, Ukrainy i UE, a także flagą i napisem LGBT.

Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega” Wiadomości
Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega”

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi Radosława Sikorskiego. Nawet „Gazeta Wyborcza” nazwała słowa europosła PO „medialną katastrofą”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe