REKLAMA

Nord Stream 2 na terenie Niemiec ukończony. Co z sankcjami?

Operator gazociągu Nord Stream 2, budowanego przez rosyjski Gazprom, spółka Nord Stream 2 AG, poinformował w o zakończeniu budowy odcinka magistrali przebiegającego przez wyłączną strefę ekonomiczną Niemiec. Informację potwierdziły niemieckie media z „Deutsche Welle” na czele. Odcinek ten mierzy 2,6 km. Operator przekazał, że we "właściwym terminie" poinformuje o dalszych planach. "O innych szczegółach nie możemy poinformować" - głosi komunikat Nord Stream 2 AG.
Spotkanie Putin - Merkel Nord Stream 2 na terenie Niemiec ukończony. Co z sankcjami?
Spotkanie Putin - Merkel / screen YT RT

Do ukończenia rosyjsko-niemieckiego gazociągu niezbędne jest jeszcze ułożenie części rurociągu w wodach duńskich. Według mediów układanie dwóch nitek tego odcinka ma się rozpocząć w połowie stycznia 2021 roku. Prace nad ukończeniem Nord Stream 2 rozpoczęły się 11 grudnia po blisko rocznej przerwie.


W minionym tygodniu Duńska Agencja Morska poinformowała w komunikacie, że rosyjski statek Fortuna może rozpocząć w styczniu przyszłego roku układanie rur w wodach Danii na południe od wyspy Bornholm. Pod koniec 2019 rok, wobec groźby sankcji USA, szwajcarska firma Allseas wycofała z Bałtyku oba swe statki do układania rurociągów. Rosja zapowiedziała ukończenie gazociągu własnymi siłami. Sankcje amerykańskie dotyczą statków zaangażowanych w budowę Nord Stream 2 na głębokości poniżej 100 stóp, jak również podmiotów czy osób świadczących usługi na rzecz tych jednostek. Odcinek niemiecki jest płytszy i prace na nim nie grożą sankcjami podmiotom zaangażowanym w budowę.


Poza rosyjskim Gazpromem w finansowaniu budowy Nord Stream 2 uczestniczy pięć zachodnich spółek energetycznych - niemieckie Uniper i Wintershall DEA, austriacka OMV, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura