Czarnek o szczepieniach poza kolejnością: "Taka nieodpowiedzialność jest żenująca"

Mamy wyszczepić miliony Polaków, zaczynając od tych, którzy są najbardziej narażeni. W tej sytuacji taka nieodpowiedzialność jest żenująca. Mówię bardziej o WUM niż o celebrytach - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, komentując wcześniejsze zaszczepienie osób spoza grupy "0".
Przemysław Czarnek Czarnek o szczepieniach poza kolejnością:
Przemysław Czarnek / YT print screen/MinisterstwoEdukacjiNarodowej

Czarnek, który w niedzielę był gościem Polskiego Radia 24, podkreślił, że szczepionka przeciwko koronawirusowi "jest wielką szansą, żeby ratować przede wszystkim tych, których życie jest najbardziej narażone". "A przecież najbardziej narażone jest życie nie aktorów, celebrytów, nie polityków tylko tych, którzy są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem i ludzi starszych" - stwierdził.

Minister edukacji i nauki zwrócił uwagę, że "Narodowy Program Szczepień jest skrupulatnie przygotowany przez rząd, bo jest to ogromna operacja logistyczna". "Mamy wyszczepić miliony Polaków w krótkim czasie, zaczynając od tych, którzy są najbardziej narażeni, których życie jest najbardziej narażone. W tej sytuacji taka nieodpowiedzialność jest żenująca. Mówię tutaj bardziej o WUM niż o samych tych celebrytach, którzy zostali zaszczepieni" - zaznaczył.

Dodał, że być może wcześniejsze szczepienia grupy artystów miały być akcją promocyjną, ale "wtedy rzeczywiście mówi się, że to jest akcja promocyjna, w której zechcieli wziąć udział tacy i tacy aktorzy". "Nie wygląda to na akcję promocyjną. Wygląda mi to na rażący brak odpowiedzialności" - ocenił Czarnek.

Szef resortu edukacji był pytany także o plan szczepień dla nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych, ponadpodstawowych i akademickich. Jak przypomniał, zapisy na szczepienia dla tej grupy ruszą 15 stycznia. "Mam nadzieję, że w drugiej połowie stycznia i w lutym te szczepienia będą się już odbywały, że przez te 1,5 miesiąca ta pierwsza grupa – w tym nauczyciele – zostaną zaszczepieni, a to nam da rzeczywiście większe szanse jeszcze w tym semestrze powrotu do szkół wszystkich dzieci" - mówił.

Według Czarnka, zainteresowanie szczepieniami wśród nauczycieli "jest bardzo duże". "Bardzo wielu nauczycieli wyraża wolę zaszczepienia się, bo wiedzą, że to jest wielka szansa na powrót do normalności w oświacie. Z tego się cieszę" - zapewnił.

W minioną niedzielę rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Termin zapisów na szczepienia w grupie zero został przedłużony do 14 stycznia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Warszawski Uniwersytet Medyczny informował w tym tygodniu, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które - niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny - otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Liczne komentarze na temat szczepień osób, które nie są pracownikami ochrony zdrowia, wywołała m.in. informacja o zaszczepieniu się byłego premiera, europosła SLD Leszka Millera. W grupie osób spoza środowiska medycznego, które otrzymały szczepionkę, znaleźli się też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, satyryk i reżyser Krzysztof Materna oraz dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

Minister zdrowia Adam Niedzielski informował w piątek, że poprosił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w jednostkach związanych z WUM. Jak mówił, kontrola ma ruszyć w poniedziałek, 4 stycznia br.

W sobotę rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong poinformował, że powołał wewnętrzną komisję, która z ramienia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ma wyjaśnić sprawę szczepienia przeciw koronawirusowi osób poza kolejnością, m.in. aktorów. Dodał też, że WUM nie prowadzi akcji szczepień. "Akcję tę prowadzi wybrana przez NFZ spółka Centrum Medyczne, w której WUM jest właścicielem" - poinformował. 

 

Daria Porycka

dap/ skr/


 

POLECANE
Łukasz Jasina: Problemem jest Zełenski tylko u nas
Łukasz Jasina: Problemem jest Zełenski

Relacje polsko-ukraińskie po czterech latach wojny weszły w fazę wyraźnego ochłodzenia. Coraz więcej napięć pojawia się wokół decyzji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, które – zdaniem części ekspertów – utrudniają dialog z Polską i osłabiają pozycję samej Ukrainy. Najnowsze wydarzenia pokazują, że powrót do bliskiej współpracy z pierwszych miesięcy wojny staje się coraz trudniejszy

Niemiecki dom aukcyjny handluje rzeczami ofiar niemieckich zbrodni gorące
Niemiecki dom aukcyjny handluje rzeczami ofiar niemieckich zbrodni

Niemiecki dom aukcyjny Felzmann chce sprzedać na licytacji dokumenty należące do ofiar obozów koncentracyjnych. Wśród wystawionych przedmiotów są listy więźniów, kartoteki Gestapo i osobiste pamiątki. Organizacje pamięci o Holokauście mówią o „skandalu” i żądają natychmiastowego przerwania aukcji.

Tragedia w Wielkopolsce: 45-latek znaleziony martwy z ostatniej chwili
Tragedia w Wielkopolsce: 45-latek znaleziony martwy

Policja wyjaśnia, jak zginął 45-latek, którego ciało zostało znalezione w sobotę po południu na jednej z ulic w Poznaniu. Niewykluczone, że mężczyzna został pobity; zatrzymano dwie osoby.

Zdjęcie Polaka otrzymało wyróżnienie od NASA Wiadomości
Zdjęcie Polaka otrzymało wyróżnienie od NASA

Zdjęcie wykonane przez Piotra Czerskiego trafiło 15 listopada na stronę NASA jako Astronomy Picture of the Day. To ogromne wyróżnienie, przyznawane jedynie najbardziej wyjątkowym fotografiom związanym z kosmosem. Jego praca, zatytułowana „Andromeda i Przyjaciele”, przedstawia Galaktykę Andromedy oraz towarzyszące jej mniejsze galaktyki - M32 i M110.

Karol Nawrocki: zapraszam Zełenskiego do Warszawy Wiadomości
Karol Nawrocki: zapraszam Zełenskiego do Warszawy

Prezydent Karol Nawrocki w rozmowie z tygodnikiem Do Rzeczy (która ukaże się w najbliższym wydaniu) stwierdził, że oczekuje przyjazdu Wołodymyra Zełenskiego do Polski. Podkreślił, że wizyta w Warszawie byłaby okazją do spotkania z ukraińską diasporą oraz do podziękowania Polakom za wsparcie udzielane Ukrainie od początku wojny.

Kontuzja w reprezentacji Polski przed meczem z Maltą z ostatniej chwili
Kontuzja w reprezentacji Polski przed meczem z Maltą

Sebastian Szymański opuścił zgrupowanie kadry przed poniedziałkowym meczem z Maltą, który zakończy fazę grupową eliminacji mistrzostw świata - poinformował selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Jan Urban, cytowany na stronie PZPN.

Niemiecki historyk: Berlin wykorzystuje „kulturę pamięci”, aby blokować reparacje wojenne tylko u nas
Niemiecki historyk: Berlin wykorzystuje „kulturę pamięci”, aby blokować reparacje wojenne

Niemiecki historyk Karl Heinz Roth ujawnia, że Berlin stosuje „kulturę pamięci” jako strategię odsuwania rozmów o odszkodowaniach za II wojnę światową. Jego analiza pokazuje, jak ta metoda zadziałała wobec Grecji — i jak podobny mechanizm ma dziś dotyczyć Polski.

Atak zimy nad Polską: nadchodzą śnieg i przymrozki Wiadomości
Atak zimy nad Polską: nadchodzą śnieg i przymrozki

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad wschodnią i południowo-wschodnią częścią Europy będzie zalegał jeszcze słabnący układ wyżowy. Resztę kontynentu zdominują liczne niże z frontami atmosferycznymi. Polska od południowego zachodu będzie się dostawać pod wpływ zatoki niżowej z pofalowanym frontem chłodnym. Na froncie tym utworzy się płytki ośrodek niżowy, który w ciągu dnia przemieszczać się będzie przez północną część kraju. Napływać będzie wilgotne powietrze polarne morskie, które przejściowo będzie wypierać z północy kraju chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego.

Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi

Od 7 listopada 2025 roku w Łodzi działa pierwszy odcinkowy pomiar prędkości. System pojawił się na ul. Chocianowickiej i ma zwiększyć bezpieczeństwo kierowców oraz pieszych. Gdzie dokładnie stanęły kamery, jakie obowiązuje tu ograniczenie oraz dlaczego wybrano właśnie to miejsce?

Tusk znowu kłamał? Naczelna Izba Lekarska odpowiada premierowi z ostatniej chwili
Tusk znowu kłamał? Naczelna Izba Lekarska odpowiada premierowi

Premier Donald Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej w Retkowie stanowczo zaprzeczył doniesieniom o odsyłaniu pacjentów onkologicznych ze szpitali. „To jest kłamstwo, prostowaliśmy te informacje” - mówił szef rządu. Dodał: „Do tej pory informacje, jakie przekazywano, były sprawdzane natychmiast i okazywały się nieprawdziwe”. Podkreślił, że szpitale nie mają prawa odsyłać tych chorych, a w razie choćby jednego przypadku osobiście interweniuje minister zdrowia. Tusk wspomniał też o rozmowie z szefową MZ, Jolantą Sobierańską-Grendą.

REKLAMA

Czarnek o szczepieniach poza kolejnością: "Taka nieodpowiedzialność jest żenująca"

Mamy wyszczepić miliony Polaków, zaczynając od tych, którzy są najbardziej narażeni. W tej sytuacji taka nieodpowiedzialność jest żenująca. Mówię bardziej o WUM niż o celebrytach - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, komentując wcześniejsze zaszczepienie osób spoza grupy "0".
Przemysław Czarnek Czarnek o szczepieniach poza kolejnością:
Przemysław Czarnek / YT print screen/MinisterstwoEdukacjiNarodowej

Czarnek, który w niedzielę był gościem Polskiego Radia 24, podkreślił, że szczepionka przeciwko koronawirusowi "jest wielką szansą, żeby ratować przede wszystkim tych, których życie jest najbardziej narażone". "A przecież najbardziej narażone jest życie nie aktorów, celebrytów, nie polityków tylko tych, którzy są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem i ludzi starszych" - stwierdził.

Minister edukacji i nauki zwrócił uwagę, że "Narodowy Program Szczepień jest skrupulatnie przygotowany przez rząd, bo jest to ogromna operacja logistyczna". "Mamy wyszczepić miliony Polaków w krótkim czasie, zaczynając od tych, którzy są najbardziej narażeni, których życie jest najbardziej narażone. W tej sytuacji taka nieodpowiedzialność jest żenująca. Mówię tutaj bardziej o WUM niż o samych tych celebrytach, którzy zostali zaszczepieni" - zaznaczył.

Dodał, że być może wcześniejsze szczepienia grupy artystów miały być akcją promocyjną, ale "wtedy rzeczywiście mówi się, że to jest akcja promocyjna, w której zechcieli wziąć udział tacy i tacy aktorzy". "Nie wygląda to na akcję promocyjną. Wygląda mi to na rażący brak odpowiedzialności" - ocenił Czarnek.

Szef resortu edukacji był pytany także o plan szczepień dla nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych, ponadpodstawowych i akademickich. Jak przypomniał, zapisy na szczepienia dla tej grupy ruszą 15 stycznia. "Mam nadzieję, że w drugiej połowie stycznia i w lutym te szczepienia będą się już odbywały, że przez te 1,5 miesiąca ta pierwsza grupa – w tym nauczyciele – zostaną zaszczepieni, a to nam da rzeczywiście większe szanse jeszcze w tym semestrze powrotu do szkół wszystkich dzieci" - mówił.

Według Czarnka, zainteresowanie szczepieniami wśród nauczycieli "jest bardzo duże". "Bardzo wielu nauczycieli wyraża wolę zaszczepienia się, bo wiedzą, że to jest wielka szansa na powrót do normalności w oświacie. Z tego się cieszę" - zapewnił.

W minioną niedzielę rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Termin zapisów na szczepienia w grupie zero został przedłużony do 14 stycznia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Warszawski Uniwersytet Medyczny informował w tym tygodniu, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które - niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny - otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Liczne komentarze na temat szczepień osób, które nie są pracownikami ochrony zdrowia, wywołała m.in. informacja o zaszczepieniu się byłego premiera, europosła SLD Leszka Millera. W grupie osób spoza środowiska medycznego, które otrzymały szczepionkę, znaleźli się też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, satyryk i reżyser Krzysztof Materna oraz dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

Minister zdrowia Adam Niedzielski informował w piątek, że poprosił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w jednostkach związanych z WUM. Jak mówił, kontrola ma ruszyć w poniedziałek, 4 stycznia br.

W sobotę rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong poinformował, że powołał wewnętrzną komisję, która z ramienia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ma wyjaśnić sprawę szczepienia przeciw koronawirusowi osób poza kolejnością, m.in. aktorów. Dodał też, że WUM nie prowadzi akcji szczepień. "Akcję tę prowadzi wybrana przez NFZ spółka Centrum Medyczne, w której WUM jest właścicielem" - poinformował. 

 

Daria Porycka

dap/ skr/



 

Polecane
Emerytury
Stażowe