M. Ochman: W niektórych zawodach wytworzyły się grupy interesu, które pilnowały, by specjalistów była odpowiednia liczba

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma wzmocnić kadry medyczne w czasie epidemii. Ma ona zrewolucjonizować system uznawania m.in. kwalifikacji lekarzy z krajów trzecich. Co zmienia i kogo będzie dotyczyć? Na ten temat w audycji „Głos pracownika” na antenie „Radia Gdańsk” mówiła Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
 M. Ochman: W niektórych zawodach wytworzyły się grupy interesu, które pilnowały, by specjalistów była odpowiednia liczba
TS

– Ustawa jest na pewno potrzebna. Nie od dzisiaj borykamy się z brakiem kadr medycznych na polskim rynku pracy. Kolejne rządy nie dostrzegały tego problemu. Myślę, że w niektórych grupach zawodowych wytworzyły się grupy interesu, które bardzo zazdrośnie pilnowały tego, by specjalistów była odpowiednia liczba – mówiła Maria Ochman. Wcześniej mieliśmy taką sytuację z adwokatami. Działali oni na zasadzie korporacji. Jest to jednak sytuacja nieporównywalna. Mamy do czynienia w tym wypadku z zawodami medycznymi, gdzie trzeba wykazać się szczególnymi kompetencjami – dodała.

Kogo będzie dotyczyć podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa? – Ustawa rozszczelnia „system korporacyjny”, dając możliwość zatrudnienia lekarza i pielęgniarek w określonych warunkach. Jest to możliwość i sytuacja, w której osoba musi wykazać się dyplomem. On musi być potwierdzony przez dany kraj. Potwierdzona musi być także znajomość języka – tłumaczyła Maria Ochman. – Polskie korporacje podnosiły kwestię braku znajomości języka. Myślę, że osoba przyjeżdżająca na polski rynek pracy, zatrudniająca się w czasie pandemii, będzie musiała te kwalifikacje posiadać – zakończyła przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

 

 

***

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.


Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura