REKLAMA

Robert Lewandowski Sportowcem Roku 2020. Wzruszające słowa o zmarłym ojcu

Triumfator piłkarskiej Ligi Mistrzów Robert Lewandowski został uznany najlepszym sportowcem Polski 2020 roku w 86. plebiscycie "Przeglądu Sportowego", organizowanym razem z telewizją Polsat. Drugie miejsce zajęła tenisistka Iga Świątek, zwyciężczyni French Open.
 Robert Lewandowski Sportowcem Roku 2020. Wzruszające słowa o zmarłym ojcu
/ fot. YouTube / Przegląd Sportowy


Lewandowski wyróżniony w tym plebiscycie został po raz drugi. Po raz pierwszy miało to miejsce w 2015 roku. Wraz z Bayernem Monachium w 2020 roku wygrał m.in. Ligę Mistrzów i Superpuchar UEFA oraz jako pierwszy Polak triumfował w plebiscycie FIFA na najlepszego piłkarza świata.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jaki to był rok. Nie tylko pod względem sukcesów sportowych, ale i czasów, w których żyjemy. Jak ciężko było nam wrócić do sportu. Znaleźć motywację i wyzwania, które spowodują, że miniony rok ostatecznie okazał się - m.in. też dla mnie - wspaniałym, wyśmienitym, niewiarygodnym. Wspaniale było zdobywać tyle trofeów, ale zdaję sobie sprawę, że oczekiwania rosną z każdym zwycięstwem i pucharem – podsumował kapitan piłkarskiej reprezentacji podczas Gali Mistrzów Sportu w Warszawie.

– Chciałbym podziękować mojemu tacie i mojej mamie, którzy bardzo mnie wspierali i wspierają cały czas. Żałuję tylko, że mój tata nie mógł nigdy zobaczyć mojego meczu na żywo. Myślę, że dla chłopaka, który dorasta, będąc nastolatkiem to ciężki czas. Wiedziałem jednak, że nie mogę się załamać, że przeciwności losu i przeszkody, na które trafiałem na swojej drodze, spowodują, że będę mocniejszym facetem. (…) Wiedziałem, że ciężka praca to podstawa sukcesu, talent to jest tylko odrobina – dodał.
 

Świątek i Stoch na podium


Świątek w minionym roku za sprawą sukcesu we French Open wywalczyła pierwszy w historii polskiego tenisa tytuł wielkoszlemowy w singlu.

Trzecie miejsce w plebiscycie zajął skoczek narciarski Kamil Stoch, który niedawno wygrał po raz trzeci w karierze rozgrywany na przełomie roku prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, a w grudniu wraz z kolegami z reprezentacji Polski zdobył brązowy medal mistrzostw świata w lotach w konkursie drużynowym.

Tuż za podium znalazł się kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz, piąty w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata w kategorii WRC3. Zwycięzca poprzedniej edycji plebiscytu żużlowiec Bartosz Zmarzlik, który obronił tytuł indywidualnego mistrza świata, uplasował się na piątej pozycji. Czołową dziesiątkę uzupełnili: rywalizująca w short-tracku Natalia Maliszewska, reprezentujący MMA Jan Błachowicz, siatkarz Wilfredo Leon, będąca przedstawicielką kolarstwa Katarzyna Niewiadoma oraz skoczek narciarski Dawid Kubacki.

Kolegium redakcyjne "Przeglądu Sportowego" przyznało kilka innych wyróżnień. Trenerem Roku został Piotr Sierzputowski, szkoleniowiec Świątek, a statuetkę tzw. "Superchampiona" otrzymała utytułowana biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk. Imprezą Roku okazał się wyścig kolarski Tour de Pologne, zaś w kategorii Sport Bez Barier doceniono Faustynę Kotłowską, niepełnosprawną lekkoatletkę specjalizującą się w konkurencjach rzutowych. Tym razem nie przyznano nagrody dla Drużyny Roku, ale za to po raz pierwszy w historii plebiscytu wręczono wyróżnienie w kategorii E-sport - otrzymał je Marcin Jankowski.

Głosy oddawano za pośrednictwem kuponów drukowanych w "Przeglądzie Sportowym" i wybranych wydaniach dziennika "Fakt", przez internet na stronach organizatorów ("PS" i Polsatu Sport) oraz za pośrednictwem SMS-ów. Głosowanie odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali. W czasie jej trwania przez pewien czas można było jeszcze oddawać głosy za pośrednictwem SMS-ów.

Ze względu na pandemię Covid-19 odwołano Bal Mistrzów Sportu, który tradycyjnie odbywał się po zakończeniu oficjalnej części uroczystości.

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura