Cenzura w sieci? „Możemy być pionierem”. Co zagraniczne media piszą o „ustawie wolnościowej”?

Media zagraniczne wnikliwie śledzą prace nad polską ustawą wolnościową – pisze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
 Cenzura w sieci? „Możemy być pionierem”. Co zagraniczne media piszą o „ustawie wolnościowej”?
fot. PAP/Mateusz Marek


„Członkowie polskiego rządu jednoznacznie potępili zablokowanie kont Donalda Trumpa w mediach społecznościowych i podkreślili, że przygotowywany w Polsce projekt ustawy spowoduje, że podobne działania firm technologicznych będą tam nielegalne” – pisze w swoim artykule opisującym zaproponowany przez Solidarną Polskę projekt „ustawy wolnościowej” brytyjski „The Guardian”.

Brytyjski dziennik zacytował również wpis na Facebooku premiera Mateusza Morawieckiego, który skrytykował ostatnie działania technologicznych gigantów. „Guardian” napisał również, że partia rządząca jest ideologicznie zgodna z Donaldem Trumpem w wielu kwestiach, choć „w ostatnich latach została oskarżona o próby ograniczenia wolności słowa”.
 


„Niektórzy z jej członków mają w zwyczaju zamieszczać retorykę anty-LGBT i antyuchodźczą. Jednak rządzący od dawna twierdzą, że osoby o prawicowych poglądach w Polsce i za granicą są ofiarami stronniczych decyzji międzynarodowych firm technologicznych” – dodano.

W podobnym tonie o pomyśle polityków Solidarnej Polski pisze BBC, w artykule zatytułowanym „Polska proponuje o »wolności słowa« w mediach”. Zwrócono uwagę, że w projekcie Zbigniewa Ziobry znalazła się wzmianka o ewentualnych karach dla serwisów społecznościowych, które złamałyby prawo. „W wysokości do 50 mln zł (9,8 mln funtów, 13,4 mln dolarów)” – podkreśla serwis.

BBC cytując doniesienia „Rzeczpospolitej” zaznaczyło również, że sprawę uregulowania tej kwestii będzie lobbował w UE sam Mateusz Morawiecki, ponieważ „regulacje krajowe byłyby nieskuteczne bez poparcia całej Unii”.
 


„Według wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety środki te mogą wejść w życie do stycznia przyszłego roku” – czytamy.


Portal Breitbart London powołując się na rozmowę z Kaletą podkreślił, że Polska pracuje nad tymi problemami od czasu, gdy doszło do usunięcia z Facebooka „niektórych chrześcijańskich stron”.

„Wyjaśnił, że kluczową bronią Polski przeciwko cenzurze technologicznych gigantów będzie nowa i niezależna Rada Wolnego Słowa” – czytamy.

 

 

 


Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura