REKLAMA

Mateusz Szymański: Pandemia obnażyła wszelkie patologie rynku pracy

Rząd proponuje pakt społeczny dla ratowania gospodarki po pandemii COVID-19. Rozmowy prowadzone są ze związkami zawodowymi i pracodawcami w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jakie obszary są najważniejsze z punktu widzenia pracowników? O tym w „Głosie pracownika” na antenie „Radia Gdańsk” mówił Mateusz Szymański, ekspert Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
 Mateusz Szymański: Pandemia obnażyła wszelkie patologie rynku pracy
/ M. Żegliński

– Dla Solidarności najważniejsze będą obszary związane ze zwiększeniem zabezpieczenia losów pracowników na rynku pracy, poprawy ich sytuacji ekonomicznej i socjalnej. Wiemy, że pandemia doskonale obnażyła wszelkie patologie rynku pracy, zbytnie uśmieciowienie, mówiąc kolokwialnie, a więc uelastycznienie form zatrudnienia. Wielu pracowników miało ograniczony dostęp do systemu ubezpieczeń społecznych, pojawiły się problemy z rosnącym stopniowo bezrobociem. Naszym celem jest także podniesienie zasiłków dla osób bezrobotnych – powiedział Mateusz Szymański.

– Jeśli chodzi o końcowe wyniki, jesteśmy na etapie ustalenia obszaru do paktu społecznego. O ile praca minimalna nie była tematem wiodącym dla NSZZ „Solidarność”, bo ostatnie kilka lat pokazało, że udało nam się dojść do tego poziomu, który był dla Solidarności celem, czyli połowy przeciętnego wynagrodzenia a nawet odrobinę więcej. Natomiast jeśli chodzi o klin podatkowy, to mamy tutaj ogromne wyzwanie. Polski system podatkowy jest regresywny, tak naprawdę bardziej obciąża osoby mniej zarabiające niż te, które otrzymują wyższe dochody. Mamy bardzo niski klin podatkowy, a więc bardzo szybko jako podatnicy zaczynamy płacić podatek od naszego wynagrodzenia, co może być dla samych pracowników czynnikiem nieco zniechęcającym do podjęcia pracy – zauważył Szymański.

– Chcielibyśmy zmniejszyć obciążenia podatkowe pracowników, jednocześnie zapewniając, że ten poziom klina podatkowego będzie przynajmniej zbliżony do poziomu europejskiego. Dla nas wszystkich oznaczałoby to bardzo wyraźną poprawę naszych dochodów – dodał ekspert Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność.

 

 

***

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura