[Nasz Patronat] W czwartek 21 stycznia 2021 r. wyruszył II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

W czwartek 21 stycznia 2021 r. wyruszył II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, który upamiętnia 76 rocznicę marszu śmierci na trasie Oświęcim – Gliwice.
II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju [Nasz Patronat] W czwartek 21 stycznia 2021 r. wyruszył II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju
II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju / materiały organizatora

Głównymi organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie oraz Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.  21 stycznia 2021 roku nauczyciele pokonali trasę biegu od Oświęcimia do Gliwic, łącząc dziewięć miejsc pamięci rozsianych po trasie symbolicznym ogniem pokoju pobranym wczesnym rankiem spod obozowej ściany śmierci w Oświęcimiu. Ogień przekazała biegaczom pani Urszula Kowalska, córka więźniarki KL Auschwitz, członek Konwentu Komitetu 14 czerwca, który objął patronat nad tym wydarzeniem – stanowiącym piękną sztafetę pokoleń. W krótkim przesłaniu Pani Urszula Kowalska wspomniała  swoją Mamę, która także szła w marszu śmierci - podczas likwidacji KL Flossenburg i komanda Wolkenburg, gdzie zmuszona była pracować dla III Rzeszy  do kwietnia 1945 roku  i Ciocię – więźniarki KL Auschwitz: „Zawsze wybrzmiewają w mojej głowie  słowa pani Ireny Pająk zacytowane we wspomnieniach  Cioci nr obozowy 54 679, a i zarazem mojej Mamy nr obozowy 54 680- bo były od aresztowania zawsze razem - "Tereny byłego Koncentracyjnego Lagru Auschwitz - są jak rana na cywilizacji dwudziestego wieku. Należy stąpać po nich w ciszy. ostrożnie, z zadumą nad człowiekiem”. W dzisiejszych wystąpieniach - wybrzmiał ten temat - pamięć o człowieku z KL Auschwitz. Mówili o tym dyr Zespolu Szkół Harald Kajzer, Starosta  Bernard Bednorz  i przedstawiciel PTTK Radlin. Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder powiedział, że „doświadczenie II wojny światowej, a w szczególności doświadczenie obozów, jest czymś, co przeniosło się na następne pokolenia“. Patrząc na stojącego nieopodal pana Andrzeja Prokopa, który trzymał w zmarzniętych dłoniach pasiak swojego ojca powiedział: „Stoi na wprost mnie syn byłego więźnia obozu KL Auschwitz. Najlepiej mógłby opowiedzieć, jak trauma obozowa i ból trwały w byłych więźniach; jak w sposób niewytłumaczalny stawał się udziałem ich rodzin, następnego pokolenia. Bez zrozumienia, jak tamta rana trwa w kolejnych pokoleniach, być może nie zrozumiemy siebie. Stąd tak ważne jest przypominanie tamtych wydarzeń, szczególnie w formie, jaką podejmujemy dzisiaj“ Ze wzruszeniem słuchali tego członkowie rodzin byłych więźniów, którzy pomimo wczesnoporannych godzin rozpoczęcia uroczystości i przeszywającego zimna, trudnych warunków na drodze przybyli oddać hołd ofiarom niemieckiego bestialstwa. O godz.6.45 delegacje z białoczerwonymi flagami na drzewcach  złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Ścianą Śmierci KL Auschwitz. Stamtąd uczestnicy udali się pod pomnik - zbiorową mogiłę  ok. 700 więźniów Auschwitz, którzy zostali zamordowani przez Niemców w ostatnich dniach funkcjonowania obozu lub zmarli tuż po wyzwoleniu. Z tego miejsca  nauczyciele z przekazanym  światełkiem pamięci  wyruszyli w trasę. Do Gliwic mieli dobiec wieczorem. 
W tym samym czasie w kierunku Wodzisławia Śląskiego udała się grupa piesza PTTK Radlin, czcząca w ten sposób od lat pamięć marszu śmierci pędzonego przez Niemców w tym kierunku. 

Wydarzeniu towarzyszy konkurs historyczny „Wirtualny Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju“, który zostanie przeprowadzony na profilu facebookowym katowickiego IPN od 22 do 24 stycznia. „Konkurs historyczny, będący dodatkiem do projektu edukacyjno–sportowego Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, organizowany jest w celu zapoznania z historią Marszów Śmierci z obozu Auschwitz w kierunku Gliwic i Wodzisławia Śląskiego. 

28 stycznia w chorzowskim Zespole Szkół Technicznych odbędzie się sesja popularno–naukowa, będąca jednocześnie podsumowaniem projektu. Udział w sesji zapowiedziała również Pani Barbara Wojnarowska Gautier więzień KL Auschwitz, Przewodnicząca Komitetu 14 czerwca. 

Niemcy między 17 a 21 stycznia 1945 r. wyprowadzili z Auschwitz  i podobozów  w Marszach Śmierci ok. 56 tys. więźniów, których skierowali głównie do obozów położonych  w głębi III Rzeszy. Trasy marszów wiodły do Wodzisławia i Gliwic, skąd otwartymi wagonami kolejowymi, którymi zwykle przewozi się węgiel, w styczniowym mrozie więźniowie przewożeni byli do obozów Mauthausen i Buchenwald. Wielu spośród tych, którzy przeżyli Marsze Śmierci, zginęło w obozach w głębi Rzeszy.

W kompleksie KL Auschwitz hitlerowcy pozostawili ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów, w tym dzieci. 27 stycznia 1945 r. wyzwolili ich żołnierze Armii Czerwonej, którzy wkroczyli do porzuconego przez Niemców obozu. Przywitała ich tam całkowita cisza.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje uczestniczka znanego programu z ostatniej chwili
Nie żyje uczestniczka znanego programu

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje uczestniczka znanego programu. Miała zaledwie 47 lat.

Niepokojąca analiza ISW. Siły ukraińskie są zmuszone podejmować trudne decyzje z ostatniej chwili
Niepokojąca analiza ISW. "Siły ukraińskie są zmuszone podejmować trudne decyzje"

Ukraińskiej obronie przeciwlotniczej brakuje amunicji, w związku z czym rosyjskie lotnictwo działa skutecznie i wspiera konsekwentne i szybkie sukcesy armii rosyjskiej m.in. w pobliżu miasta Czasiw Jar - pisze w sobotę w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę. Gratulacje spływają z całego świata z ostatniej chwili
Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę. Gratulacje spływają z całego świata

Gorąco wokół Pałacu Buckingham. W ostatnim czasie media skoncentrowane były głownie na królu Karolu III i Kate Middleton ze względu na ich stan zdrowia. Tymczasem Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę.

Broń nuklearna w Polsce? Prezydent Duda: Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, to jesteśmy gotowi z ostatniej chwili
Broń nuklearna w Polsce? Prezydent Duda: Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, to jesteśmy gotowi

Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach nuclear sharing także i na naszym terytorium, żeby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi - powiedział w wywiadzie dla "Faktu" prezydent Andrzej Duda.

Nie nadają się kompletnie. Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
"Nie nadają się kompletnie". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po ostatnim wydaniu programu „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych zawrzało.

Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

W pierwszym kwartale roku funkcjonariusze SG zatrzymali 119 osób zaangażowanych w organizowanie i pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu przez cudzoziemców granicy państwowej - przekazał PAP p.o. rzecznika prasowego SG mjr Andrzej Juźwiak. 94 zatrzymanych to cudzoziemcy, a wśród nich 48 to obywatele Ukrainy.

Tadeusz Płużański: Maria Wittek - polska generał z Virtuti Militari Wiadomości
Tadeusz Płużański: Maria Wittek - polska generał z Virtuti Militari

19 kwietnia 1997 r. w Warszawie zmarła Maria Wittek, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, komendant Przysposobienia Wojskowego Kobiet i Wojskowej Służby Kobiet, pierwsza Polka mianowana na stopień generała Wojska Polskiego.

Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt z ostatniej chwili
Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt

Kapitan Realu Madryt Nacho według informacji portalu Marca poinformował już swój klub, że po tym sezonie opuści on Santiago Bernabeu.

Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją z ostatniej chwili
Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją

Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła po raz pierwszy ćwiczenie, w którym człowiek za sterami samolotu starł się z maszyną kierowaną przez sztuczną inteligencję (AI) - poinformowała w piątek telewizja Sky, powołując się na Agencję d.s. Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA).

Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę Wiadomości
Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę

Kanclerz Olaf Scholz poleciał do Chin z pakietem zawoalowanych skarg i postulatów bynajmniej nie ograniczających się do kwestii związanych z wojną na Ukrainie. Na niecały tydzień przed wylotem Scholza do Azji, Izba Handlu Zagranicznego (AHK) opublikowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 150 niemieckich przedsiębiorstw obecnych na chińskim rynku.

REKLAMA

[Nasz Patronat] W czwartek 21 stycznia 2021 r. wyruszył II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

W czwartek 21 stycznia 2021 r. wyruszył II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, który upamiętnia 76 rocznicę marszu śmierci na trasie Oświęcim – Gliwice.
II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju [Nasz Patronat] W czwartek 21 stycznia 2021 r. wyruszył II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju
II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju / materiały organizatora

Głównymi organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie oraz Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.  21 stycznia 2021 roku nauczyciele pokonali trasę biegu od Oświęcimia do Gliwic, łącząc dziewięć miejsc pamięci rozsianych po trasie symbolicznym ogniem pokoju pobranym wczesnym rankiem spod obozowej ściany śmierci w Oświęcimiu. Ogień przekazała biegaczom pani Urszula Kowalska, córka więźniarki KL Auschwitz, członek Konwentu Komitetu 14 czerwca, który objął patronat nad tym wydarzeniem – stanowiącym piękną sztafetę pokoleń. W krótkim przesłaniu Pani Urszula Kowalska wspomniała  swoją Mamę, która także szła w marszu śmierci - podczas likwidacji KL Flossenburg i komanda Wolkenburg, gdzie zmuszona była pracować dla III Rzeszy  do kwietnia 1945 roku  i Ciocię – więźniarki KL Auschwitz: „Zawsze wybrzmiewają w mojej głowie  słowa pani Ireny Pająk zacytowane we wspomnieniach  Cioci nr obozowy 54 679, a i zarazem mojej Mamy nr obozowy 54 680- bo były od aresztowania zawsze razem - "Tereny byłego Koncentracyjnego Lagru Auschwitz - są jak rana na cywilizacji dwudziestego wieku. Należy stąpać po nich w ciszy. ostrożnie, z zadumą nad człowiekiem”. W dzisiejszych wystąpieniach - wybrzmiał ten temat - pamięć o człowieku z KL Auschwitz. Mówili o tym dyr Zespolu Szkół Harald Kajzer, Starosta  Bernard Bednorz  i przedstawiciel PTTK Radlin. Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder powiedział, że „doświadczenie II wojny światowej, a w szczególności doświadczenie obozów, jest czymś, co przeniosło się na następne pokolenia“. Patrząc na stojącego nieopodal pana Andrzeja Prokopa, który trzymał w zmarzniętych dłoniach pasiak swojego ojca powiedział: „Stoi na wprost mnie syn byłego więźnia obozu KL Auschwitz. Najlepiej mógłby opowiedzieć, jak trauma obozowa i ból trwały w byłych więźniach; jak w sposób niewytłumaczalny stawał się udziałem ich rodzin, następnego pokolenia. Bez zrozumienia, jak tamta rana trwa w kolejnych pokoleniach, być może nie zrozumiemy siebie. Stąd tak ważne jest przypominanie tamtych wydarzeń, szczególnie w formie, jaką podejmujemy dzisiaj“ Ze wzruszeniem słuchali tego członkowie rodzin byłych więźniów, którzy pomimo wczesnoporannych godzin rozpoczęcia uroczystości i przeszywającego zimna, trudnych warunków na drodze przybyli oddać hołd ofiarom niemieckiego bestialstwa. O godz.6.45 delegacje z białoczerwonymi flagami na drzewcach  złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Ścianą Śmierci KL Auschwitz. Stamtąd uczestnicy udali się pod pomnik - zbiorową mogiłę  ok. 700 więźniów Auschwitz, którzy zostali zamordowani przez Niemców w ostatnich dniach funkcjonowania obozu lub zmarli tuż po wyzwoleniu. Z tego miejsca  nauczyciele z przekazanym  światełkiem pamięci  wyruszyli w trasę. Do Gliwic mieli dobiec wieczorem. 
W tym samym czasie w kierunku Wodzisławia Śląskiego udała się grupa piesza PTTK Radlin, czcząca w ten sposób od lat pamięć marszu śmierci pędzonego przez Niemców w tym kierunku. 

Wydarzeniu towarzyszy konkurs historyczny „Wirtualny Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju“, który zostanie przeprowadzony na profilu facebookowym katowickiego IPN od 22 do 24 stycznia. „Konkurs historyczny, będący dodatkiem do projektu edukacyjno–sportowego Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, organizowany jest w celu zapoznania z historią Marszów Śmierci z obozu Auschwitz w kierunku Gliwic i Wodzisławia Śląskiego. 

28 stycznia w chorzowskim Zespole Szkół Technicznych odbędzie się sesja popularno–naukowa, będąca jednocześnie podsumowaniem projektu. Udział w sesji zapowiedziała również Pani Barbara Wojnarowska Gautier więzień KL Auschwitz, Przewodnicząca Komitetu 14 czerwca. 

Niemcy między 17 a 21 stycznia 1945 r. wyprowadzili z Auschwitz  i podobozów  w Marszach Śmierci ok. 56 tys. więźniów, których skierowali głównie do obozów położonych  w głębi III Rzeszy. Trasy marszów wiodły do Wodzisławia i Gliwic, skąd otwartymi wagonami kolejowymi, którymi zwykle przewozi się węgiel, w styczniowym mrozie więźniowie przewożeni byli do obozów Mauthausen i Buchenwald. Wielu spośród tych, którzy przeżyli Marsze Śmierci, zginęło w obozach w głębi Rzeszy.

W kompleksie KL Auschwitz hitlerowcy pozostawili ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów, w tym dzieci. 27 stycznia 1945 r. wyzwolili ich żołnierze Armii Czerwonej, którzy wkroczyli do porzuconego przez Niemców obozu. Przywitała ich tam całkowita cisza.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe