Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Polska innowacyjna

– Nie ma dziedziny nauki, w której nie pojawiałyby się polskie nazwiska. Biało-czerwona flaga obecna jest na najważniejszych konferencjach naukowych, zaś polskim towarem eksportowym już przynajmniej od dekady nie są wyłącznie niewykwalifikowani pracownicy, ale coraz częściej doskonale przygotowana kadra naukowa na pniu znajdująca pracę w największych ośrodkach badawczych świata –  pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Aleksander Żywczyk. To właśnie polskim innowacjom poświęcony jest aktualny numer „TS”.
 Najnowszy numer

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

A co jeszcze w artykule Aleksandra Żywczyka? 

Dynamiczny rozwój polskiej nauki i nowych technologii z pewnością będą wymagały rządowego wsparcia oraz rozwiązań systemowych, które pozwolą zatrzymać młodych naukowców w ojczyźnie. Wprowadzona już za rządów Zjednoczonej Prawicy tzw. Konstytucja dla nauki nie rozwiązała wszystkich problemów, nie zmieniła też sposobu finansowania badań naukowych. Na szczęście coraz silniejszy jest nad Wisłą trend uczestnictwa w sektorze badań i rozwoju prywatnych firm, które w rodzimych rozwiązaniach i wynalazkach upatrują zwiększenia swojej pozycji na coraz bardziej konkurencyjnych rynkach. 
Bezspornie będzie jednak konieczne wprowadzenie rozwiązań wiążących młodych naukowców z ojczyzną w taki sposób, żeby nie wyjeżdżali z kraju od razu po studiach.

 

O sukcesach polskiego gamingu i sektora IT pisze Mateusz Kosiński 

Przez świat już dawno przetoczyła się cyfrowa rewolucja. Polska bierze w niej aktywny udział jako podmiot, ale również jako jej kreator. Polskie gry komputerowe osiągają świetne wyniki sprzedażowe, a nadwiślańscy programiści uchodzą za jednych z najlepszych na świecie. (...) Jak wynika z raportu „The Game Industr of Poland” opracowanego przy współpracy Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Indie Games Polska oraz Game Industry Conference, polski rynek gamingowy to 440 studiów, 9,7 tys. pracowników i 479 mln euro przychodów. 

Z Radosławem Foglem, wicerzecznikiem PiS rozmawia Jakub Pacan 

W Polsce na szczęście coraz mniej jest naiwnego myślenia o UE jako instytucji, która wszystkim chce bezinteresownie zapewnić szczęście i pomyślność. Nasz kraj tyle razy zderzył się z brutalną rzeczywistością, że jest chyba najwyższy czas na zabieganie o nasze interesy właśnie tam, gdzie pewne decyzje zaczynają się wykuwać. Musimy wykorzystywać wszystkie możliwości, które mamy i te, które nam daje członkostwo w Unii. Szukanie sojuszników na zewnątrz czy budowanie pewnej atmosfery przychylnej wobec Polski ma też służyć otwieraniu rynków na polskie towary. Paradoksalnie instrumentarium w ramach UE jest dosyć duże, tylko trzeba z determinacją z niego korzystać. 

 

O sytuacji w USA z amerykanistą Arturem Wróblewskim rozmawia Teresa Wójcik 

Szanse powrotu prezydenta Trumpa do Białego Domu są raczej nikłe z uwagi na wiek prezydenta oraz być może „zmęczenie Trumpem”. Jednak może on się stać katalizatorem nowego ruchu społeczno-politycznego, który narobi zamieszania w krajobrazie politycznym, jako trochę taki ruch antysystemowy. Taki ruch pojawił się już w Grecji (Alexis Tsipras i Syriza) czy też we Włoszech (np. Ruch pięciu Gwiazd Beppe Grillo) – to dlaczego nie miałby pojawić się w końcu w Stanach Zjednoczonych? Tym bardziej że stoi za nim siła tzw. ludu Trumpa, czyli ponad 74 milionów oddanych wyborców. Sytuacja gospodarcza w USA może się jeszcze pogorszyć za Bidena, a i sam Biden może pomóc Trumpowi. Paradoksalnie kierując się bardziej ideologią niż zdrowym rozsądkiem i pragmatyzmem w procesie realizacji swoich pomysłów programowych. 

Bartosz Boruciak rozmawia z Czadomanem 

Życie na ogół jest czarne albo białe. Oczywiście, to też są kolory. Jednak trzeba mieć różne kredki i kolorować otaczający nas świat. Mam dystans, bo nie chcę się taplać w negatywnych sytuacjach. Zawsze jest jakieś pozytywne wyjście. Staram się być optymistą. Prywatnie jestem dość melancholijny. To można zobaczyć na profilu Pawła Dudka. Wiem, że jestem rozpoznawalny na scenie jako Czadoman. Jednak wydaję też utwory jako Paweł Dudek. Serdecznie zapraszam czytelników do ich wysłuchania. Jestem Pawłem Dudkiem i Czadomanem, w zależności od nastroju. Lubię moje alter ego, którym zarażam miliony ludzi do zabawy i pozytywnego spojrzenia na świat. To jest genialne.

A co jeszcze w najnowszym numerze? 

  • "Kosmos coraz bardziej polski" Aleksander Żywczyk o Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk 
  • "Lep na Muchy" Jakub Pacan o ostatnich działaniach Szymona Hołowni 
  • "Jak zgubić 140 mld dolarów" Aleksander Żywczyk o zaginionych bitcoinach 
  • "Dron. Bezzałogowy i bezlitosny - nowy król pola wallki" Michała Bruszewskiego 
  • "Piekło w Jemenie" Anna Zielińska o sytuacji w tym kraju 
  • "Cenzura XXI wieku" Teresa Wójcik o mediach społecznościowych 

  • "Kolejny lockdown nas zabija" Agnieszka Żurek o pełzającym lockdownie 
  • "Nietykalni musieli odejść" Artur Kasprzykowski o 40. rocznicy podbeskidzkiego Strajku Generalnego 
  • "Coś się kończy, coś się zaczyna" Łukasz Bobruk o zakończeniu kariery przez Wayna Rooneya i Anna Zielińska o nominacji trenerskiej dla Paulo Sousy 


Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura