[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Biden zamierza grać z Rosją twardo

W przyszłym tygodniu, 5 lutego, wygasa traktat New START, ostatni obowiązujący jeszcze rosyjsko-amerykański układ o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych. Podpisany w 2010 roku ogranicza do 1550 liczbę rozmieszczonych przez każdą ze stron głowic nuklearnych. Do limitu tego wlicza się pociski jedno i wielogłowicowe oraz bombowce strategiczne, gdzie każdy pojedynczy samolot uznaje się za jedną głowicę. Wygaśnięcie układu groziło nowym wyścigiem zbrojeń nuklearnych i nowa administracja amerykańska stanęła przed nie lata jakim testem, a Kreml nie zamierzał jej życia ułatwiać.
Władimir Putin [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Biden zamierza grać z Rosją twardo
Władimir Putin
Screen YouTube RT

Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy rosyjskiego prezydenta, stwierdził, że Moskwa gotowa jest rozpocząć rozmowy i zasugerował wymianę poglądów na najwyższym szczeblu. Jego zdaniem w dwustronnych rozmowach będzie można ustalić katalog rozbieżności, a być może znaleźć też punkty styczne. W każdym razie “potrzebne są energiczne wysiłki, żeby wypracować przedłużenie” traktatu, co leży “w interesie obu krajów, a także całego świata”. Jak z tego widać Kreml planował prowadzić rokowania przy otwartej kurtynie, bowiem rozmowy w interesie tylko dwóch stron można prowadzić dyskretnie. Otwarta kurtyna dawała Moskwie możliwość  zrzucenia na administrację amerykańską odpowiedzialności za każde niepowodzenie.

Joe Biden postanowił wziąć byka za rogi i we wtorek zatelefonował do Władimira Putina. Według Kremla rozmowa była “konkretna i szczera”. Biały Dom poinformował, że prezydent USA zaproponował przedłużenie traktatu New START o pięć lat oraz “pilne” rozpoczęcie negocjacji ekspertów, żeby zdążyć z propozycją odpowiedniego porozumienia przed 5 lutego. Prezydent Rosji przyznał, że to dobre rozwiązanie. Obaj liderzy postanowili również przestudiować możliwości utrzymania równowagi strategicznej oraz dyskutować różne propozycje rozbrojeniowe, a także bieżące kwestie bezpieczeństwa.

W bardziej konkretnych słowach Biden potwierdził “zdecydowane poparcie” Waszyngtonu dla suwerenności Ukrainy oraz podniósł kwestie: rosyjskich ataków hakerskich, próby otrucia Aleksieja Nawalnego, rosyjskiej ingerencji w kampanię przed niedawnymi wyborami prezydenckimi w USA oraz wyznaczenie Talibom w Afganistanie nagrody za głowę każdego zabitego żołnierza amerykańskiego. Według komunikatu biura prasowego Białego Domu, prezydent Biden “jasno stwierdził”, że w odpowiedzi na działania Rosji Stany Zjednoczone będą “stanowczo reagować w obronie interesów własnych i swoich sojuszników”.

W kolejnej rozmowie telefonicznej, z sekretarze generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, prezydent Biden potwierdził gotowość do udziału “w zbiorowej obronie z mocy artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego” oraz “podkreślił wolę umacniania bezpieczeństwa transatlantyckiego”.

Z obu komunikatów można wnosić, że chociaż ekipa Bidena jest jeszcze niedotarta, to jednak zamierza grać z Moskwą twardo i zdecydowanie. Biały Dom zapowiada, że przygotowywana jest odpowiedź na “lekkomyślne i wrogie działania” Moskwy. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki nie kryła, że nowa administracja pracuje nad sposobami pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności.

Jak się wydaje ludzie nowego prezydenta USA znaleźli właściwy język w kontaktach z Moskwą. Kilkanaście godzin po telefonicznej rozmowie Biden-Putin rosyjska Duma Państwowa jednogłośnie, a jakże, zaaprobowała przedłużenie traktatu New START na kolejne pięć lat. Ciekawe jaka będzie reakcja Kremla na przedstawiony Putinowi katalog  poczynań Rosji niepokojących Waszyngton.


Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura