"Zakazanie aborcji to tortury dla kobiety". Niedoszła RPO "broni praw obywatelskich"

Była kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich Zuzanna Rudzińska-Bluszcz w programie "Fakty po faktach" na antenie TVN24 jednoznacznie poparła protestujących przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji.
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz / screen YT

W środę po godz. 23 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub. roku ws. przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., a w nocy w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie.

TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

Czytaj więcej: Warszawa: Policja wyprowadziła siłą spod TK osoby, które nie dały się wylegitymować. Wśród nich Marta Lempart

Głos w sprawie zabrała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która w programie "Fakty po faktach" nie pozostawiła cienia wątpliwości, jak wyobraża sobie "ochronę praw obywatelskich" w zakresie ochrony życia.

 

Standardy prawno-człowiecze są tutaj jasne. Odesłałabym do sprawy Mellet przeciwko Irlandii, która była rozpatrywana przez Komitet Praw Człowieka ONZ w 2016 roku i w której jasno komitet wskazał, że zakazanie aborcji z powodu wad płodu stanowi tortury dla kobiety, nieludzkie i poniżające traktowanie 

 

– powiedziała. W jej opinii to co wydarzyło się w Polsce jest "aktem dyskryminacji, naruszeniem prawa do prywatności", a także "stanowi stygmatyzację i powoduje atmosferę strachu".

 

Teraz to będziemy widzieć w najbliższych tygodniach 

 

– podsumowała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe