REKLAMA

W Turcji aresztowano dwóch studentów za plakat z flagami LGBT na tle świątyni Al-Kaba

W Stambule aresztowano dwóch studentów za przedstawienie na wystawie na Uniwersytecie Bogazici plakatu z flagami LGBT na tle muzułmańskiej świątyni Al-Kaba - podała w niedzielę agencja AP. Szef MSW Turcji Suleyman Soylu napisał na Twitterze, że zatrzymano "zboczeńców z LGBT".
 W Turcji aresztowano dwóch studentów za plakat z flagami LGBT na tle świątyni Al-Kaba
/ pixabay.com/SatyaPrem

 

Plakat wywołał liczne protesty, gdy uniwersytecki klub zajmujący się badaniem islamu skrytykował go w mediach społecznościowych.

Soylu napisał, że autorzy "okazali brak szacunku dla Wielkiej Al-Kaby", turecki Dyrektoriat ds. Religijnych zapowiedział pozwanie aresztowanych studentów, plakat potępili też między innymi przedstawiciele rządzącej w Turcji konserwatywnej, islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Służby prasowe gubernatora Stambułu poinformowały, że początkowo zatrzymano pięć osób, a policja poszukuje kolejnych dwóch podejrzanych. Jedną osobę zwolniono, dwie umieszczono w areszcie domowym, a dwóch studentów aresztowano w oczekiwaniu na proces. Policja przeszukała studencki klub sztuk pięknych oraz klub LGBT.

Stowarzyszenie studenckie Solidarność Bogazici wydało komunikat, w którym poinformowało, że wystawa, na której wywieszono ponad 300 prac, jest częściowo protestem przeciw powołaniu przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana nowego rektora uczelni. Decyzja ta wywołała protesty, które ciągną się od kilku tygodni - podaje Associated Press.

"Wszelka sztuka otwarta jest na krytykę. Ale stawianie sztuki przed sądem jest po prostu ograniczeniem swobody wypowiedzi" - głosi oświadczenie stowarzyszenia studentów.

 

fit/ akl/


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura