Szok. Muzeum w Bydgoszczy: "W hołdzie bohaterom [kolaboracyjnych] GL i AL"

Historyk Michał Kozłowski zwrócił uwagę na fakt, iż Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy chwali się na dziedzińcu osobliwymi tablicami. Znajduje się na nich „hołd bohaterom” z Gwardii Ludowej i Armii Ludowej, komunistycznych oddziałów w okresie II wojny światowej, które budowano na polecenie Stalina. GL-PPR splamiła się także donoszeniem na Gestapo przeciwko ZWZ-AK.
zdjęcie ilustracyjne Szok. Muzeum w Bydgoszczy:
zdjęcie ilustracyjne / pixabay

„Na dziedzińcu Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy znajduje się tablica: "W hołdzie bohaterom z Gwardii Ludowej i Armii Ludowej" wykonana w 2002 i umieszczona w pierwszym rzędzie na środku. Na boku tablice poświęcone św. Janowi Pawłowi II i Marianowi Rejewskiemu ...” – czytamy we wpisie historyka.

Marian Rejewski (bohater, który złamał kod Enigmy) oraz św. Jan Paweł II obok „mołojców” GL i AL? To wyjątkowa akrobatyka historyczna. Gwardia Ludowa nie tylko, że realizowała interesy Moskwy na terenie okupowanej przez III Rzeszę Polski, ale także uczestniczyła w zbrodniach na ludności cywilnej, rabowała mieszkańców wsi, a nawet współpracowała z Gestapo. Najtragiczniejsze skutki tej kolaboracji to donos agenta GL-PPR na Gestapo, gdzie „gwardzista” przekazał niemieckiemu okupantowi listę kilkudziesięciu nazwisk osób związanych z Armią Krajową lub niewygodnych dla Gwardii Ludowej. Ludzie Ci wraz z rodzinami potem byli rozstrzeliwani albo osadzani w obozach koncentracyjnych. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe