REKLAMA

„Facebook może nas poznać lepiej niż rodzice”. Więziony bloger ostrzegał przed wszechwładzą BigTechu

Polityczny dysydent i bloger, który siedział w irańskim więzieniu za wolnościowe poglądy, na łamach „Guardiana” kilka lat temu wyrażał swoje oburzenie rosnącą wszechwładzą mediów społecznościowych i ich dominacją w Internecie. Jego tezy do tego stopnia pozostały aktualne, że stary artykuł jest udostępniany na międzynarodowych forach. Przed czym przestrzegał?
zdjęcie ilustracyjne „Facebook może nas poznać lepiej niż rodzice”. Więziony bloger ostrzegał przed wszechwładzą BigTechu
zdjęcie ilustracyjne / pixabay

„To, co jest bardziej przerażające niż bycie obserwowanym, jest bycie kontrolowanym. Kiedy Facebook może nas poznać lepiej niż nasi rodzice, z zaledwie 150 lajkami i lepiej niż nasi małżonkowie z 300 lajkami, świat wydaje się dość przewidywalny, zarówno dla rządów, jak i dla firm. A przewidywalność oznacza kontrolę” – pisał na łamach „Guardiana” irański bloger Hossein Derakhshan.

„Tęsknię za czasami, kiedy mogłem napisać coś na swoim blogu, opublikować na własnej domenie, nie poświęcając drugie tyle czasu na promowanie tego na wielu portalach społecznościowych, kiedy nikogo nie interesowały polubienia i udostępnienia oraz najlepszy czas na publikowanie” – podkreślił.

Hossein Derakhshan został aresztowany za prowadzenia bloga. Jak sam mówi – w roku 2008 został skazany na 20 lat więzienia i ułaskawiony w roku 2014. Po wyjściu na wolność bardzo krytycznie ocenia to co dzieje się w Internecie.

Cały artykuł w języku angielskim jest dostępny na:

https://www.theguardian.com/technology/2015/dec/29/irans-blogfather-facebook-instagram-and-twitter-are-killing-the-web


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura