REKLAMA

Balcerowicz się przechwala: "Kończę swoją misję. Ukraina uratowana od katastrofy"

- Zaczyna się wzrost gospodarczy. Ruszają inwestycje. Rozszerza się wymienialność hrywny. Ta ekipa uratowała Ukrainę od katastrofy - przechwala się w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Leszek Balcerowicz, który w kwietniu 2016 r. wszedł do ukraińskiego rządu jako przedstawiciel prezydenta Petra Poroszenki. Jego udana misja trwała zaledwie rok...
By Lestat (Jan Mehlich) - Praca własna, Balcerowicz się przechwala: "Kończę swoją misję. Ukraina uratowana od katastrofy"
By Lestat (Jan Mehlich) - Praca własna, / CC BY 3.0, Wikimedia Commons
Były polski wicepremier został szefem grupy doradców strategicznych prezydenta Petra Poroszenki w kwietniu 2016 r.  W jego zespole znaleźli się też były szef MSW Jerzy Miller oraz publicysta, były poseł Mirosław Czech. W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" ekonomista zapewnia, że zostawia Ukrainę w świetnej formie.


Bardzo ważne było dla mnie to, by w jednym dokumencie zapisać konieczny pakiet reform. Taki pakiet powstał. Został udostępniony we wrześniu ubiegłego roku. Jest tam mowa o reformie państwa, finansów publicznych, podatków, gospodarki, systemu ochrony zdrowia. Kluczowe było przyjęcie latem ubiegłego roku ustaw, które są podstawą prawną dla reformy sądownictwa. Te prace były podjęte znacznie wcześniej. Nie przypisuję sobie prawa do bycia ich autorem. Co do finansów publicznych – w 2014 r. deficyt wynosił ok. 10 proc. PKB i mimo nieuchronnego spadku gospodarki został zredukowany do 3 proc. Bez tego mielibyśmy kompletną destabilizację gospodarki.

- mówi.

- Ukraina z dziedzictwem Wiktora Janukowycza była bankrutem. Do tego blokada eksportu ukraińskiego do Rosji. To tak, jakby Niemcy nagle zablokowali nasz eksport. Mielibyśmy wtedy głęboką recesję. Ukraina stała w obliczu hiperinflacji. Bank centralny obniżył inflację z 60 proc. do 10 proc. System bankowy był w ruinie. Większość banków była niewypłacalna.

- tak opisuje sytuację, którą zastał na Ukrainie i chwali ekipę, której był członkiem.

Ta ekipa uratowała Ukrainę od katastrofy. Dała podwaliny pod rozwój państwa.


I dodaje już bardziej skromnie:

- Nie wiem, co by było, gdyby nie nasze działania. Na pewno nie byłoby lepiej. A na ile lepiej jest dzięki nam, niech wymierzy ktoś z zewnątrz. W każdym razie śledziliśmy pilnie ustawy przyspieszające deregulację. Według informacji, które dostawałem, sporo udało się zrobić.


/ Źródło: "DGP"

#REKLAMA_POZIOMA#

 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura