REKLAMA

Żołnierze WOT odbyli pierwsze strzelanie bojowe z karabinka GROT

Na poligonie w Nowej Dębie 67. żołnierzy szkolenia podstawowego i wyrównawczego z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyło pierwsze strzelanie bojowe – poinformował PAP w niedzielę rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura.
Karabinek Grot  Żołnierze WOT odbyli pierwsze strzelanie bojowe z karabinka GROT
Karabinek Grot / Doxlulzem, CC 4.0 / Wikimedia Commons

 

Dodał, że żołnierze strzelali z karabinka GROT 5,56 mm.

Kpt. Sura przypomniał, że szkolenie podstawowe, w którym udział bierze 48 żołnierzy oraz wyrównawcze, w którym uczestniczy 19 żołnierzy rozpoczęło się 30 stycznia br. i potrwa jeszcze tydzień.

„Kandydaci na terytorialsów ćwiczą na poligonie w Nowej Dębie pod okiem kadry instruktorskiej, którą wystawił 35. Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka. W ubiegły piątek odbyło się ich pierwsze strzelanie bojowe. Pierwsze takie strzelanie to wielkie przeżycie dla każdego rekruta, który nigdy wcześniej nie miał okazji poczuć zapachu gazów prochowych czy odrzutu karabinka po wykonanym strzale” – podkreślił rzecznik.

Szkolenie zakończy się za tydzień – 14 lutego uroczystą przysięgą, którą złożą żołnierze. W tym dniu, jak powiedział kpt. Sura, przypada 79. rocznica powstania Armii Krajowej.

„W czasie szkolenia, które wciąż trwa, zajęcia są ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki, czyli z ratownictwa medycznego oraz szkolenia strzeleckiego” – zaznaczył rzecznik.

W sobotę, dzień przed przysięgą, kandydaci przystąpią do egzaminu końcowego, który zostanie przeprowadzony po tzw. pętli taktycznej. Jak tłumaczy kpt. Sura, każdy żołnierz podczas tego sprawdzianu wykona wiele zagadnień z taktyki, topografii, ratownictwa medycznego, budowy i eksploatacji karabinka GROT oraz odbędzie strzelanie bojowe.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. 

 

Wojciech Huk

huk/ drag/


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura