REKLAMA

M. Lewandowski: Gdy jesteśmy zamknięci w domach, problemy związane z wypaleniem zawodowym pogłębiają się

21 stycznia Parlament Europejski w rezolucji wezwał Komisję Europejską do przyjęcia prawa, które umożliwi pracownikowi bycie offline poza godzinami pracy, w niedzielę i święta. Czy taki pomysł może się przyjąć? O tym w audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk mówił rzecznik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski.
 M. Lewandowski: Gdy jesteśmy zamknięci w domach, problemy związane z wypaleniem zawodowym pogłębiają się
/ M. Żegliński

– Szansa jest duża, chociaż nie będzie to szybki proces. Unia Europejska powoli pracuje i zanim wszystkie koncepcje przekują się w dyrektywy, minie dużo czasu. Ten kierunek wyznaczany jest innym krajom, a praca zdalna unaoczniła wiele problemów, które powodują, że ciągle jesteśmy w pracy. Tak naprawdę człowiek ciągle jest nękany przez pracodawcę, zasypywany telefonami, mailami – mówił Marek Lewandowski. – W Polsce był zawsze duży problem, związany z wypaleniem zawodowym, z depresją pracowników. W sytuacji, gdy jesteśmy zamknięci w domach i bardzo trudno jest oddzielić pracę zawodową od życia domowego, problemy się pogłębiają – dodał.

Kolejna sprawa to ergonomia, nie tylko jeśli chodzi o zorganizowanie miejsca pracy pod względem wygody, ale przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. – Za zorganizowanie stanowiska pracy odpowiedzialny jest pracodawca, a tu zostało to wyłączone. Nie zawsze mamy odpowiedni sprzęt czy odpowiednie biurko. Są też kwestie kosztów, nie tylko zwiększonych wydatków za prąd, łącza internetowego czy kosztów, związanych z doposażeniem stanowiska. Pracodawca powinien też partycypować w wynajmowaniu miejsc pracy. To jego obowiązek. Jeśli my jesteśmy w swoich domach, płacimy podatki, to w pewnym sensie pracodawca wynajmuje to miejsce do pracy – podkreślił.

Na koniec dochodzi kwestia bezpieczeństwa danych, łącza internetowego, potencjalnych ataków hakerskich. – Często wykonując pracę, pracujemy na danych wrażliwych i one mogą podlegać różnego rodzaju atakom. Pracownik nie może być obciążony za to, że ma np. słabo zabezpieczone wifi – zaznaczył Lewandowski.

 

 

***

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura