Lasy Państwowe nt. rzekomego powodu zamknięcia niektórych terenów w Puszczy Białowieskiej

Od początku miesiąca obowiązuje zaraz wstępu do części terytorium Puszczy Białowieskiej. W wyniku tego zakazu pojawiły się domniemania, że spowodowane jest to wycinką puszczy. Do sprawy odniosły się Lasy Państwowe.
 Lasy Państwowe nt. rzekomego powodu zamknięcia niektórych terenów w Puszczy Białowieskiej
/ YT, print screen
W komunikacie Lasów Państwowych przyczytać możemy, że częściowy zakaz wstępu związany jest z bardzo złym stanem niektórych drzew po inwazji kornika drukarza, co grozi zawaleniem się co najmniej kilkunastu tysięcy martwych świerków. 

Co i rusz mamy przypadki wywracania się martwych albo osłabionych świerków i innych drzew, nie chcemy czekać na tragedię. Usuwamy te drzewa, które stwarzają potencjalnie największe zagrożenie dla odwiedzających puszczę. W miarę postępu prac będziemy sukcesywnie otwierali zabezpieczone już szlaki, by na Wielkanoc i majówkę wszyscy chętni mogli korzystać z nich bez niepotrzebnego ryzyka.

– mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Białowieża


Otwarte i dostępne dla turystów są najpopularniejsze szlaki np. "Żebra Żubra", "Miejsce Mocy" lub "Szlak Dębów Królewskich", do Wielkanocy  zostanie udostępnionatakże tzw. droga jagiellońska.
 

Jedynym powodem podjęcia wspomnianej decyzji jest konieczność zadbania o bezpieczeństwo publiczne. Zgodnie z ustawą o lasach (art. 35 i 26), to nadleśniczy odpowiada za stan sanitarny lasu i ma obowiązek wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu, kiedy wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów. To nadleśniczy a nie aktywista pozarządowy czy publicysta będzie ponosił odpowiedzialność za narażenie życia i zdrowia odwiedzających lasy będące w jego zarządzie.

- czytamy w komunikacie

Nadleśnictwo apeluje o przestrzeganie zakazu, gdyż jego łamanie może być niebezpieczne, stanowić zagrożenie życia i zdrowia. Wejście na tereny objęte zakazem jest wykroczeniem. Lasy Państwowe przepraszają za utrudnienia i zamieszczają mapkę z terenami dostępnymi i zamkniętymi dla zwiedzających.

Mapki dostępne po kliknięciu TUTAJ.

źródło: lasy.gov.pl
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe