Najnowszy Numer TS rozważa istotę zmartwychwstania

W języku polskim „zmartwychwstać” znaczy też ponownie zaistnieć. Wrócić do normalnego życia. O Zmartwychwstaniu w najnowszym numerze TS.
 Najnowszy Numer TS rozważa istotę zmartwychwstania
/ TS
„Wielkanocny numer „Tygodnika Solidarność” trafi do Państwa rąk jeszcze przed świętami, gdy będziecie Państwo gdzieś między sprzątaniem, gotowaniem czy szykowaniem się do świątecznych wyjazdów”  - pisze Ewa Zarzycka we wstępniaku. „Nie da się jednak w tym szczególnym okresie, nawet w największym zamęcie, nie myśleć i nie przeżywać tajemnicy Zmartwychwstania. Czyścić dom, zapominając o oczyszczeniu duszy. Otwierać serce na Boga, nie wpuszczając weń innych ludzi. W języku polskim „zmartwychwstać” znaczy też ponownie zaistnieć. Wrócić do normalnego życia. Takie zmartwychwstanie bez pomocy innych ludzi, bez pomocy państwa jest bardzo trudne. 14 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych. Jak im pomagamy zmartwychwstać?    - pyta.” I właśnie  zmartwychwstania dotyczmy najnowszy numer Tygodnika Solidarność.  

W numerze m. in wywiad z ks. bp Antonim Dydyczem „Cierpienie Chrystusa jest ludziom ofiarowane przez samego Boga, który poświęcił dla nas swojego umiłowanego Syna” – podkreśla biskup senior diecezji drohiczyńskiej, w rozmowie z Izabelą Kozłowską. 

Czekali na śmierć i powoli przechodzili w stan cuchnącej wegetacji. Z pomocą niespodziewanie przyszedł mi Chrystus” - opisuje przeżycia bezdomnych Izabela Kozłowska

W numerze także o pisankach. „Pisanki jako element swatania, domy ubierane rózgami, końskie wyścigi czy przywiązany do kija kogut – niegdyś Święta Zmartwychwstania Pańskiego łączyły głęboką wiarę z wieloma obrzędami ludowymi.” - opisuje święta Iza Kozłowska. 

„Te najwcześniejsze Święta Wielkanocne, spędzane w rodzinnym domu na kieleckiej wsi, z całą pewnością należały do najpiękniejszych. Dziś nie ma już rodziców, siostry rozjechały się po Polsce i nie zawsze świętujemy razem. Dom, gruntownie zmodernizowany, tylko w zarysach przypomina ten z dziecięcych lat. Sama wieś też znacznie się zmieniła, choć trzeba przyznać, że obrzędowość religijna mocno wrosła w kulturę i tradycję tej ziemi i nowomodne prądy jej nie szkodzą. Wszystko jest jak trzeba, Wielki Post, Triduum Paschalne, a wielkanocne śniadanie po porannej rezurekcji” - wspomina Mieczysław Gil w felietonie Świętowanie  Wielkiej Nocy.

Leszek Masierak przypomina historie próby utworzenia Republiki Irlandii, która była proklamowana przez powstańców w 1916 roku i obejmowała wszystkie 32 irlandzkie hrabstwa (czyli dzisiejszą Republikę Irlandii i Irlandię Północną). Działo się to w Wielkanoc. Niestety w poniedziałek wielkanocny 1916 roku ulice Dublina spłynęły krwią. 

W numerze poruszamy także kwestie związków zawodowych. Czy w Polsce ludzie zapisują się do związku, gdy zagraża im utrata pracy? Okazuje się, że i tak i nie. Dokładane nakreślenie tej sytuacji w artykule Andrzeja Berezowskiego

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe