REKLAMA

M. Ossowski, red. nacz. "TS": Europejski system energetyczny coraz bardziej opiera się na ideologii i coraz mniej na potrzebach

Zamykanie bloków elektrowni atomowych w Szwecji, konieczność remontów elektrowni atomowych we Francji, stawianie na energię odnawialną w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. System elektroenergetycznych europejskich sieci przesyłowych 8 stycznia 2021 roku był o krok od rozpadu. Szwedzkie władze proszą swoich obywateli o to, żeby nie używali odkurzaczy i pralek. „Zielona” Szwecja importuje prąd z „brudnych” polskich elektrowni. Farmy wiatrowe i fotowoltaika zwyczajnie nie wytrzymały próby mrozu. Sytuacja jest poważna.
 M. Ossowski, red. nacz.
/ print screen

Europejski system energetyczny w coraz większym stopniu opiera się na ideologii, a w coraz mniejszym na realnych potrzebach. „Zielony Ład”, który jako oficjalną strategię poparła również Polska, zobowiązuje kraje Europy do pogłębienia uzależnienia od odnawialnych źródeł energii i de facto braku zabezpieczenia przed wbudowanym w taki system zagrożeniem blackoutem.
Co więcej, „specjalna polska ścieżka” wprowadzania „Zielonego Ładu” zdaje się różnić od ogłoszonego wcześniej „wielkiego sukcesu”, co wywołuje zaniepokojenie ekspertów i związkowców.
Wiele krajów Europy zaszło w tej „zielonej rewolucji” znacznie dalej od nas. My mamy jeszcze szansę, żeby się w tym zatrzymać i ponownie przemyśleć jej konsekwencje, wobec oczywistych faktów. 
Czas na wnioski i refleksję.

/k


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura