REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": „Zielony” bezwład. Europie brakuje prądu

Europejski Zielony Ład został przyjęty jako strategia Unii Europejskiej w grudniu 2019 roku. Dwa miesiące potem w krajach UE rozpoczęła się pandemia, która być może wprowadzi zróżnicowanie odcieni Zielonego Ładu, choć jak się zdaje, brukselska elita zrobi wszystko, by zieleń była mocna i jednolita. Jeśli chodzi o europejską energetykę, nie jest to perspektywa optymistyczna. Na przykład, gdy nastają mrozy, Szwedzi mają zrezygnować z odkurzaczy. A kto z pralek? - retorycznie pyta w nowym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie problemom Europejskiego Zielonego Ładu poświęcony jest najnowszy numer naszego tygodnika. 
 Najnowszy numer

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Niezależnie od pandemii na razie niemal w całej Europie zamiast zieleni mamy mroźną biel i zagrażający deficyt energii, choć optymistyczne dane świadczą o nieustannym wzroście zainstalowanej mocy turbin wiatrowych i paneli słonecznych. Sprawdzian energetycznej efektywności zielonych źródeł energii elektrycznej nie wypada korzystnie, zwłaszcza gdy temperatura spada znacząco poniżej zera – wiatraki i panele słoneczne okazują się zawodne. Ten mroźny sprawdzian Zielonej Energii przekonuje, że nas, Europejczyków, czeka zmiana modelu życia wobec deficytu energii. Kraje, które zrezygnowały lub rezygnują z elektrowni jądrowych i węglowych, już teraz mają problem. 

 

„Co po ropie?” pyta Aleksander Żywczyk 

Nie miliardy, ale… biliony dolarów strat – to najnowsza prognoza dla budżetów 40 państw, których gospodarka oparta jest na produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego. Dla wielu z tych państw – chodzi przede wszystkim o kraje afrykańskie – może to oznaczać koniec państwowości i wojny dziesiątkujące ich społeczeństwa. 


Z Filomeną Leszczyńską („Babcią Filomeną”), która wygrała proces z prof. Barbarą Engelking i prof. Janem Grabowskim w obronie dobrego imienia swojego stryja, śp. Edwarda Malinowskiego, rozmawiają Agnieszka Żurek i Cezary Krysztopa. Nasi dziennikarze pytają m.in. o to, jak „Babcia Filomena” odbiera to, że profesorowie Engelking i Grabowski nie chcą wykonać wyroku sądu i przeprosić za to, co napisali o Jej stryju?

– Są chyba zbyt dumni, żeby przyznać się do błędu i żeby kogoś przeprosić. Są przekonani, że zajmują tak wysoką pozycję społeczną, że ludzie mogą nic dla nich nie znaczyć. Jeżeli to jest pomyłka, jeżeli czegoś nie dopatrzyli, to powinni z pokorą uznać swój błąd i przeprosić. Ja bym tak zrobiła, gdyby zdarzyło mi się pomylić. Poniosłabym konsekwencje swojego błędu. A jeśli ci państwo nie chcą przeprosić, to chyba znaczy, że „błąd” został popełniony celowo.

O grzechach, które popełnia ostatnio Zjednoczona Prawica pisze Jakub Pacan 


PiS ma coraz więcej kłopotów, niestety na własne życzenie. Partia zużywa się szybciej, niż życzyliby sobie tego jej politycy i wyborcy, ale wynika to bardziej z wewnętrznych grzechów zaniechania niż okoliczności zewnętrznych. Tarcia z Jarosławem Gowinem, a wcześniej ze Zbigniewem Ziobrą są tylko skutkiem tych problemów.
Większości przeciwności, które targają Zjednoczoną Prawicą, można było uniknąć, gdyby PiS postarało się o budowę szerokiej bazy społecznej, jak zrobił to Fidesz Viktora Orbána, i zadbało o większą słyszalność polskiego głosu w Europie. 

O Minimalnym Dochodzie Gwarantowanym możemy przeczytać w artykule Marcin Koziestańskiego.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to model społeczno-polityczny, który ma zapewnić każdemu obywatelowi minimum potrzebne do egzystencji. U jednych wywołuje entuzjazm, inni porównują go do rozdawnictwa. Czy to dobre rozwiązanie? Czy warto rozważać jego wprowadzenie? A jeśli tak, to czy miałby zastąpić jakieś inne świadczenia?

A co jeszcze w numerze? 

  • "Zniesławiony bohater" Agnieszka Żurek przedstawia postać Edwarda Malinowskiego, bohatera zniesławionego w książce prog. Engelking i prof. Grabowskiego 
  • "Terapia miłością" Jakub Pacan rozmawia z franciszkaninem, o dr Filipem Buczyńskim 
  • "KGHM ZANAM" na szóstym biegu - Mateusz Kosiński o wynikach spółki z Polkowic 
  • "Trump nadal w grze" Teresa Wójcik o uniewinieniu Donalda Trumpa przez Senat USA 
  • "Ciężkie czasy dla giełdy w Londynie" Aleksander Żywczyk o spadku znaczenia londyńskiej giełdy 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Samostanowienie narodów: proletariackie czy liberalne?"
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Sir Michem 
  • Aleksander Żywczyk "Tłoczno wokół Marsa" 
  • W dziale sport Łukasz Bobruk o transferze Oskara Zawady do Korei Południowej a Anna Zielińska o alpejskich sukcesach Gąsienicy-Daniel 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura