REKLAMA

[video] Syryjscy duchowni dziękują Polakom za wsparcie. Wstrząsający raport Caritas Polska z Aleppo

Caritas Polska kilka miesięcy temu zapoczątkował akcję pomocy Syryjczykom zatytułowaną "Rodzina Rodzinie". Na przełomie lutego i marca br. dyrektor i kierowniczka Działu Zagranicznego CP pojechali do Syrii, by nadzorować prace przy programie. Film jest zapisem ich doświadczeń i przemyśleń.
 [video] Syryjscy duchowni dziękują Polakom za wsparcie. Wstrząsający raport Caritas Polska z Aleppo
/ YT, print screen
Ks. Marian Subocz i Pani Marta Titaniec są tu narratorami opowieści o tragicznej wojnie i cieple człowieczeństwa, którego doświadczyć można w panujących tam ciemnościach.
Wydawało mi się, że znajduję się w Warszawie z czasie II Wojny Światowej.
- mówi ks. Subocz

 
Jak weszłam do części wschodniej Aleppo, to moją naprawdę najpierwszą myślą było, że siła zła jest potężna. Tą siłę zła widziałam z tych rozerwanych budynkach, że to jest... można powiedzieć, że to nie ręką ludzką zostało zrobione, że to jakąś demoniczną, potworną siłą te dachy zostały pozrywane, po prostu rozwalone wszystko.
- relacjonuje Marta Titaniec
 
W tej sile zła naokoło panuje jakaś moc ciepła ludzkiego, jest chyba nawet większa, że nie ma takich ruin, gdzie nie można byłoby wypić kawy, wyściskać się, posiedzieć i narmalnie porozmawiać.
- dodała

 
Gdy wyszedł [biskup syryjski-red.] w sutannie i byli ludzie, którzy oczekiwali na dary, był wśród nich siedzący, stary muzułmanin. Jak zobaczył biskupa, to krzyknął na cały głos, to było przeraźliwe. Mówi: wiem, kim wy jesteście. Nie musicie nam pomagać, ale nam pomagacie, wy jesteście najczystszym złotem.
- opowiedział ks. Subocz

 
[Ludzie-red.] zawsze prosili, żeby pozdrowić naród polski.
- dodaje


Podczas tego 20-minutowego dokumentuu wiele osób dziękuje polskim rodzinom za pomoc. Bardzo poruszające są podziękowania duchownych.
Zwracam się do was, drodzy współbracia i bracia w Polsce, przede wszystkim po to, żeby wam podziękować. Podziękować za waszą hojność, podziękować za waszą solidarność. Dla nas to bardzo ważne, kiedy czujemy, że mamy braci, którzy o nas myślą. Dzięki temu nie jesteśmy i nie czujemy się już odrzuconą mniejszością.
- mówi Georges Abou Khazen, Wikariusz Apostolski Aleppo

 
Chciałbym także podziękować wam wszystkim, rodzinom, parafiom, biskupom, Konferencji Episkopatu Polski za ten projekt, który dla mnie jest genialny, za solidarność pomiędzy rodzinami polskimi a rodzinami z Aleppo.
- bp Antoine Audo, przwodniczący Caritas Syria


Więcej o projekcie TUTAJ

źródło: caritas.pl, YT

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura