"To będzie mundial na trupach". "The Guardian": Tysiące robotników ginie budując stadiony na MŚ w Katarze

Z szokującej publikacji brytyjskiego dziennika "The Guardian" wynika, że w Katarze podczas przygotowań do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej straciło życie co najmniej 6,500 migrantów zarobkowych. Liczba ta jest najprawdopodobniej grubo niedoszacowana.
Stadion budowany w Al-Rayan, Doha, Katar
Stadion budowany w Al-Rayan, Doha, Katar
fot. Mohaguru - Wikipedia CC BY-SA 4.0

Ponad 6,500 migrujących pracowników z Indii, Pakistanu, Nepalu, Bangladeszu i Sri Lanki zmarło w Katarze od czasu, gdy 10 lat temu Katar zdobył prawo do organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej

- ujawnia brytyjski "The Guardian". Wyniki badań zebrane ze źródeł rządowych oznaczają, że średnio 12 pracowników migrujących z tych pięciu południowoazjatyckich krajów umierało każdego tygodnia od grudnia 2010 roku, kiedy Katar wygrał konkurs na organizację Mistrzostw Świata.

Dane z Indii, Bangladeszu, Nepalu i Sri Lanki ujawniają, że w latach 2011-2020 liczba zgonów pracowników migrujących wyniosła 5 927. Z kolei dane z pakistańskiej ambasady w Katarze donoszą o kolejnych 824 zgonach pakistańskich pracowników w latach 2010-2020.

 

Całkowita liczba zgonów jest znacznie wyższa, ponieważ dane te nie obejmują zgonów z szeregu krajów, które wysyłają dużą liczbę pracowników do Kataru, w tym z Filipin i Kenii. Nie uwzględniono również zgonów, które miały miejsce w ostatnich miesiącach 2020 roku

- dowiadujemy się z publikacji. Chociaż rejestry zgonów nie są podzielone na kategorie według zawodu lub miejsca pracy, jest prawdopodobne, że wielu pracowników, którzy zginęli, było zatrudnionych przy projektach infrastrukturalnych związanych z Pucharem Świata. Za statystykami kryją się niezliczone historie zdruzgotanych rodzin, które zostały bez głównego żywiciela rodziny, walczących o odszkodowanie i zdezorientowanych co do okoliczności śmierci ukochanej osoby.

 

 

 


Ankieta
Wyrok TSUE...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Wyrok TSUE...
Tygodnik

Opinie

Popkultura