REKLAMA

„Ujawniała najciemniejsze aspekty polityki”. 15 lat więzienia za zamordowanie dziennikarki

Na 15 lat więzienia skazał we wtorek sąd w Valletcie Vincenta Muscata, jednego z trzech mężczyzn oskarżonych o zabójstwo maltańskiej dziennikarki i blogerki Daphne Caruany Galizii w październiku 2017 r. Muscat wcześniej przyznał się do winy.
zdjęcie ilustracyjne „Ujawniała najciemniejsze aspekty polityki”. 15 lat więzienia za zamordowanie dziennikarki
zdjęcie ilustracyjne / pixabay

W uzasadnieniu wyroku, stosunkowo łagodnego jak na maltański kodeks karny, sąd orzekł, że wziął pod uwagę fakt przyznania się do zabójstwa, a na korzyść oskarżonego przemawiała także jego współpraca z policją i rezygnacja z wniesienia apelacji. Kara 15 lat pozbawienia wolności jest również zgodna z wnioskiem prokuratury.

Muscat oraz bracia Georg i Alfred Degiorgio zostali aresztowani w związku z zabójstwem dziennikarki na początku grudnia 2017 roku wraz z siedmioma innymi podejrzanymi, których jednak zwolniono po wpłaceniu kaucji. Trzem mężczyznom zarzucono m.in. skonstruowanie bomby, która zabiła dziennikarkę, posiadanie broni i udział w organizacji przestępczej. Oskarżeni początkowo nie przyznawali się do winy.

53-letnia Galizia na popularnym blogu ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków i skandalach. Atakowała premiera Josepha Muscata a także szefa opozycji Adriana Delię. Pisała o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków, prowadziła też dochodzenie w sprawie Panama Papers, które obnażyło powiązania między wiodącymi politykami i fikcyjnymi firmami.

16 października 2017 roku Galizia zginęła w wyniku eksplozji bomby w jej samochodzie w miejscowości Bidnija w północnej części Malty. Zamach miał miejsce w pobliżu domu dziennikarki. Pod koniec listopada 2019 roku w ręce śledczych trafiła jeszcze jedna osoba, podejrzana o współudział w morderstwie. To jeden z czołowych biznesmenów maltańskich Yorgen Fenech - dyrektor i współwłaściciel grupy przedsiębiorstw, która wygrała państwowy przetarg w 2013 r. na budowę elektrowni gazowej.
Po kilku dniach Fenech został zwolniony z aresztu za kaucją. Obecnie oczekuje na proces; nie przyznaje się do winy. W minioną sobotę został postawiony oficjalnie w stan oskarżenia, a śledczy zarzucają mu zainicjowanie zabójstwa.

Przed śmiercią Galizia na swoim blogu ujawniła powiązania między Fenechem a maltańskimi politykami najwyższego szczebla. Wcześniej prowadziła dochodzenie w sprawie Panama Papers, z których wynikało, że dubajska firma 17 Black zapłaciła 2 mln euro łapówki Keithowi Schembriemu, ówczesnemu szefowi sztabu premiera Josepha Muscata (niezwiązany z Vincentem Muscatem) i Konradowi Mizziemu, ministrowi turystyki. W trakcie śledztwa okazało się, że firma 17 Black jest własnością Fenecha.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura