REKLAMA

Neue Zürcher Zeitung kłamie: "W Polsce aborcja zakazana nawet w przypadku gwałtu i zagrożenia życia matki"

Zwykle zwracamy uwagę na przekaz niemieckich mediów ws. Polski. Przekaz charakteryzujący się jednostronnością, wypowiedzieć najczęściej mogą się przedstawiciele jednej strony sporu politycznego i światopoglądowego, żeby nie powiedzieć pogardą. Tymczasem niemieckojęzyczne media szwajcarskie często w tej dyscyplinie niemieckim nie ustępują - Powrót ideologii - w Polsce, Rosji i na Białorusi zdecydowaną siłą polityczną jest twardy konserwatyzm, a nie elastyczny populizm - pisze w Neue Zürcher Zeitung Ulrich M. Schmid zestawiając ze sobą reżimy Rosji i Białorusi z "reżimem" w Polsce.
fake news Neue Zürcher Zeitung kłamie:
fake news
Pixabay.com

Tytuł wskazuje na wiodącą rolę kwestii Polski w artykule. Jest to jednak jedna z manipulacji autora, tekst w większości dotyczy Rosji i Białorusi, a w części dotyczącej Polski autor zwyczajnie kłamie:

- W Polsce kobiety od miesięcy wychodzą na ulice, aby protestować przeciwko zaostrzeniu i tak już bardzo restrykcyjnego prawa aborcyjnego. Wielu posłów konserwatywnej partii rządzącej złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w rezultacie czego aborcja jest obecnie zakazana nawet w przypadku gwałtu lub kazirodztwa, w przypadku poważnych wad rozwojowych płodu, a także poważnego zagrożenia życia matki. Według sondaży około 80 proc. Polaków odrzuca to zaostrzenie. Dlaczego wiodąca siła polityczna w kraju na dłuższą metę szkodzi swojej popularności, tylko po to, by zająć skrajne stanowisko w pojedynczej sprawie nie posiadającej społeczno-politycznej pilności i która nie jest w stanie uzyskać większości?

- pisze Schmid. Oczywiście nic podobnego nie ma miejsca. Werdykt Trybunału Konstytucyjnego dotyczy jedynie określenia niekonstytucyjności aborcji eugenicznej.

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ

Ulrich M. Schmid jest wykładowcą kultury i społeczeństwa Rosji oraz prorektorem ds. stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w St. Gallen.


Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?
Tygodnik

Opinie

Popkultura