REKLAMA

Mapa bogactwa regionów UE - rozwartwienie narasta. Warszawa w czołówce, 10 województw w ogonie

Eurostat przedstawił najnowsza mapę prezentującą bogactwo poszczególnych regionów Unii Europejskiej. Przedstawia ona PKB na mieszkańca w standardzie siły nabywczej w roku 2019. Potwierdza się to o czym niedawno pisaliśmy na łamach „Tygodnika Solidarność” - jesteśmy krajem pięciu bogatych miast i wiele tracącej do unijnej średniej prowincji.
 Mapa bogactwa regionów UE - rozwartwienie narasta. Warszawa w czołówce, 10 województw w ogonie
commons.wikimedia.org/

Według danych Eurostatu za rok 2019 aż 10 województw polski należy do najbiedniejszych w Unii Europejskiej. Z kolei Warszawa należy do jednego z najbogatszych regionów Wspólnoty.

W 2019 r. mieszkańcy regionu warszawskiego stołecznego wypracowali 160 proc. średniego unijnego PKB mierzonego w standardzie siły nabywczej. Z kolei w aż 10 z województw wynik nie przekracza 65 proc., co oznacza zaklasyfikowanie przez Eurostat jako najbiedniejsze w Unii Europejskiej.

Najgorzej wypadają województwa lubelskie i warmińsko-mazurskie, które osiągają wynik zaledwie 50 proc. średniej unijnej.

Co ważne od 2010 r. wszystkie polskie regiony gonią średnią unijną – tempo jedna jest różne – Warszawa poprawiła swój wynik o 20 pkt. procentowych, a Wielkopolska o 13 pkt. proc., ale na drugim biegunie leżą świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, gdzie wynik ten poprawił się zaledwie o 3 i 4 pkt. proc.

Niestety rośnie również rozwarstwienie między stolicą a biedniejszymi regionami. W 2010 roku różnica między regionem stołecznym a najbiedniejszym województwem wynosiła 96 pkt. procentowych. Dziś ta różnica wynosi już 110 pkt. procentowych.

 

 


Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?
Tygodnik

Opinie

Popkultura