REKLAMA

Czy leci z nami pilot? "Superniania" porównuje słowo "Murzyn" do słowa... "k***a"

Rada Języka Polskiego zaakceptowała opinię dr hab. Marka Łazińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, w której odradza używanie w dyskursie publicznym rzeczownika Murzyn. Decyzja ta jest jednym z "newsów dnia" w mediach społecznościowych i wywołuje spore emocje wśród komentujących. Swoją opinią w tym temacie - przyznamy, mocno zaskakującą - podzieliła się Dorota Zawadzka, szerzej znana z programu TVN jako "Superniania".
 Czy leci z nami pilot?
screen YT - Dorota Zawadzka Superniania Psycholog

„Słowa Murzyn nie [zalecam] używać inaczej niż na prawach historycznego cytatu (jak Murzyn zrobił swoje… w cytacie z Fryderyka Schillera). Ponieważ trudno jest zmienić przyzwyczajenia mówiących, ograniczam swoją rekomendację do komunikacji publicznej: mediów, administracji, szkoły. W tych kręgach zresztą omawiane tu słowa i tak są używane coraz rzadziej, ponieważ większość mówiących ma świadomość, że budzą co najmniej kontrowersje” – napisał dr Łaziński.

Czytaj więcej: Rada Języka Polskiego oficjalnie odradza używanie słowa „Murzyn”

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dr. Bawera Aondo-Akaa. W jego opinii słowo „murzyn” rzeczywiście w wielu państwach to może kojarzyć się źle, jak w Stanach Zjednoczonych, we Francji czy w Wielkiej Brytanii, bo Murzyni byli tam wyzyskiwani, wykorzystywani przez osoby rasy białej, ale w Polsce jednak czegoś takiego nie było. 

Czytaj więcej: [Tylko u nas] Bawer Aondo-Akaa o opinii Rady Języka Polskiego: Absurd! To decyzja ideologiczna

W piątek wieczorem głos w sprawie zabrała Dorota Zawadzka. Znana z produkcji TVN psycholog porównała słowo "Murzyn", do słowa... "kur*a". 

 

Dyskusja w sprawie słowa "Murzyn". Kobieta pisze mi, że wg niej to określenie nie obraża i nie widzi powodu by tak nie mówić. Pytam więc czy obraziłoby ją mówienie o niej "k*&%a". Przecież wg mówiącego to określenie nie obrażałoby jej. Nie odpowiedziała. Hmmm

- napisała "Superniania" na Twitterze.

 

 

Internauci nie kryli zdziwienia... 

 

 

 

 

 


Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?
Tygodnik

Opinie

Popkultura