REKLAMA

Kataloński europoseł: UE jest odważna wobec Polski i Węgier, a tchórzliwa wobec dużych państw

Jak nieoficjalnie ustalił Polsat News, Parlament Europejski ma w tajnym głosowaniu pozbawić immunitetu pochodzących z Katalonii w Hiszpanii europosłów, którzy należeli do katalońskiego rządu, który w 2017 roku ogłosił referendum niepodległościowe. Warto przy tym pamiętać, ze w 2019 roku TSUE uznał, że byłem wicepremierowi tego rządu Oriolowi Junquerasowi przysługiwało prawo do immunitetu jako osobie wybranej do PE, który od 2017 roku znajdował się w więzieniu. W odpowiedzi hiszpańska centralna komisja wyborcza uznała jego mandat za nieobsadzony a hiszpański SN stwierdził, że utracił mandat wyborczy. Teraz PE ma w podobnych przypadkach zdecydować inaczej.
Carles Puigdemont Kataloński europoseł: UE jest odważna wobec Polski i Węgier, a tchórzliwa wobec dużych państw
Carles Puigdemont / Wikipedia attribution Generalitat de Catalunya

- Uważam, że Unia Europejska jest bardzo odważna w krytyce polskich czy węgierskich władz, a jednocześnie bardzo tchórzliwa wobec dużych państw, jak Hiszpania. Te podwójne standardy zagrażają europejskiemu stylowi życia, podważają moralną pozycję Unii Europejskiej, która poucza inne regiony świata o tym, że powinny respektować prawa człowieka, a tymczasem prawdziwi więźniowie polityczni nie są w Polsce czy na Węgrzech, ale w Hiszpanii

- mówił w rozmowie z Polsat News kataloński europoseł Carles Puigdemont, o którym wiadomo, że jego immunitet ma podlegać głosowaniu.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura