[Transmisja online od 16.00] Konferencja "W obronie praw kobiet. Defending women's rights. Równouprawnienie czy uniformizacja?"

Celem organizacji cyklu konferencji pod wspólną nazwą „W obronie praw kobiet” jest przeprowadzenie rzetelnej i wolnej od ideologii dyskusji nad stanem realizacji praw kobiet w dzisiejszym świecie. Jest to zadanie o tyle trudne, że to właśnie termin „prawa kobiet” jest dziś jednym z najbardziej zinstrumentalizowanych pojęć w debacie publicznej. Organizowany przez nas cykl konferencji służyć ma próbie odkłamania tego terminu i zastanowienia się nad realnymi zagrożeniami dla praw kobiet, skutecznymi sposobami ich zwalczania oraz wzmocnienia pozycji kobiet.
"W obronie praw kobiet" / materiały organizatora

 

 

Współczesna narracja dotycząca działań na rzecz równości płci w praktyce okazuje się jednostronna, a nawet stygmatyzująca. Pomija ona odmienne i zróżnicowane potrzeby i aspiracje kobiet na różnych etapach ich życia i nie odpowiada w sposób satysfakcjonujący na liczne problemy, z którymi muszą się one mierzyć. Tymczasem, do działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn należy podejść w sposób obiektywny, wolny od uprzedzeń oraz oparty na wiedzy empirycznej. O tym jak przezwyciężyć ideologiczną narrację w debacie nad prawami kobiet oraz realnie przyczynić się do wzmocnienia pozycji kobiet we współczesnym społeczeństwie dyskutować będą przedstawicielki świata akademickiego i nauki, prawniczki, liderki społeczne i polityczne z całego świata.

Inauguracja Konferencji „W obronie praw kobiet” miała miejsce 12 listopada 2020 roku. Celem pierwszej edycji było przyjrzenie się doktrynalnym i filozoficznym aspektom pojęcia „praw kobiet” oraz rozważania na temat szczególnych praw kobiet w obszarze zdrowia.  W Konferencji udział wzięły m. in. prof. Chantal Delsol, prof. Angela Gandra (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny w Brazylii), dr Justyna Melonowska, Valerie Huber (wówczas Specjalny Przedstawiciel ds. Zdrowia Kobiet w Departamencie Zdrowia i Spraw Socjalnych Stanów Zjednoczonych), Gabriele Kuby (socjolog), Sharon Slater (Family Watch International) czy Dorota Bojemska (Przewodnicząca Rady Rodziny przy KPRM). 

Celem drugiej edycji, która odbędzie się 8 marca br., będzie zastanowienie się nad tym czy współczesny, oparty na koncepcji gender paradygmat działań na rzecz równości oraz walki z przemocą stanowi właściwą odpowiedź na potrzeby i problemy kobiet w społeczeństwie. W tym celu, nasze panelistki omówią:

  •  zagadnienia związane z doktrynalnymi podstawami  perspektywy gender,
  • w jaki sposób perspektywa gender postrzega kobiecość i męskość
  • w jaki sposób perspektywa gender postrzega relacje między kobietami i mężczyznami
  • jaka jest wizja zwalczania dyskryminacji i przemocy przedstawiana przez perspektywę gender
  • w jaki sposób termin ten ewoluuje i ewoluował na poziomie międzynarodowych instytucji

Nie da się zaprzeczyć, że współcześnie perspektywa gender postrzegana jest jako główny instrument w działaniach na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Dzieje się tak, pomimo faktu, że koncepcja ta od samego początku budzi liczne wątpliwości i zastrzeżenia zarówno w środowisku akademickim, jak i w debacie publicznej. Głównymi powodami tych kontrowersji jest fakt, że koncepcja ta opiera się na radykalnych założeniach – Oderwaniu kobiecości i męskości od naturalnych uwarunkowań, postrzegania ich jako konstruktów społecznych oraz sprowadzenia relacji płci do walki o władzę. Mimo faktu, że budzi ona sprzeciw zarówno ze strony społeczeństwa obywatelskiego, jak i poszczególnych państw, koncepcja gender jest coraz silniej obecna na forum międzynarodowych instytucji, w szczególności w dokumentach o charakterze niewiążącym (tzw. soft law). Coraz częstsze są jednak próby wprowadzenia jej do oficjalnego międzynarodowego języka, czego przykładem jest Konwencja stambulska czy zaproponowana przez Komisję Europejską dyrektywa oparta na tych samych założeniach co dokument podpisany w Stambule.  Podczas Konferencji, nasze panelistki spróbują odpowiedzieć zatem na zasadnicze pytanie – czy perspektywa gender jest rzeczywistą perspektywą kobiet? Czy perspektywa gender prowadzi do równouprawnienia, czy też do uniformizacji, a właściwie wykorzenienia kobiecości i różnic między płciami ze współczesnego świata?


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem science - fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski tzw. kopuły europejskiej, to "ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona". Jak przypomniał od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł Rzeczpospolitej. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł "Rzeczpospolitej". Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie "Rzeczpospolitej". Problem w tym, że na portalu "Rzeczpospolitej" okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka z ostatniej chwili
Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka

Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów i kursowaniu tramwajów - poinformowała kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji.

Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę. Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON.

Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

Oni również musieli zrezygnować z Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Oni również musieli zrezygnować z "Tańca z gwiazdami"

Na trzy dni przed kolejnym odcinkiem „Tańca z gwiazdami” jedna z uczestniczek ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uczestnictwa w programie.

REKLAMA

[Transmisja online od 16.00] Konferencja "W obronie praw kobiet. Defending women's rights. Równouprawnienie czy uniformizacja?"

Celem organizacji cyklu konferencji pod wspólną nazwą „W obronie praw kobiet” jest przeprowadzenie rzetelnej i wolnej od ideologii dyskusji nad stanem realizacji praw kobiet w dzisiejszym świecie. Jest to zadanie o tyle trudne, że to właśnie termin „prawa kobiet” jest dziś jednym z najbardziej zinstrumentalizowanych pojęć w debacie publicznej. Organizowany przez nas cykl konferencji służyć ma próbie odkłamania tego terminu i zastanowienia się nad realnymi zagrożeniami dla praw kobiet, skutecznymi sposobami ich zwalczania oraz wzmocnienia pozycji kobiet.
"W obronie praw kobiet" / materiały organizatora

 

 

Współczesna narracja dotycząca działań na rzecz równości płci w praktyce okazuje się jednostronna, a nawet stygmatyzująca. Pomija ona odmienne i zróżnicowane potrzeby i aspiracje kobiet na różnych etapach ich życia i nie odpowiada w sposób satysfakcjonujący na liczne problemy, z którymi muszą się one mierzyć. Tymczasem, do działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn należy podejść w sposób obiektywny, wolny od uprzedzeń oraz oparty na wiedzy empirycznej. O tym jak przezwyciężyć ideologiczną narrację w debacie nad prawami kobiet oraz realnie przyczynić się do wzmocnienia pozycji kobiet we współczesnym społeczeństwie dyskutować będą przedstawicielki świata akademickiego i nauki, prawniczki, liderki społeczne i polityczne z całego świata.

Inauguracja Konferencji „W obronie praw kobiet” miała miejsce 12 listopada 2020 roku. Celem pierwszej edycji było przyjrzenie się doktrynalnym i filozoficznym aspektom pojęcia „praw kobiet” oraz rozważania na temat szczególnych praw kobiet w obszarze zdrowia.  W Konferencji udział wzięły m. in. prof. Chantal Delsol, prof. Angela Gandra (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny w Brazylii), dr Justyna Melonowska, Valerie Huber (wówczas Specjalny Przedstawiciel ds. Zdrowia Kobiet w Departamencie Zdrowia i Spraw Socjalnych Stanów Zjednoczonych), Gabriele Kuby (socjolog), Sharon Slater (Family Watch International) czy Dorota Bojemska (Przewodnicząca Rady Rodziny przy KPRM). 

Celem drugiej edycji, która odbędzie się 8 marca br., będzie zastanowienie się nad tym czy współczesny, oparty na koncepcji gender paradygmat działań na rzecz równości oraz walki z przemocą stanowi właściwą odpowiedź na potrzeby i problemy kobiet w społeczeństwie. W tym celu, nasze panelistki omówią:

  •  zagadnienia związane z doktrynalnymi podstawami  perspektywy gender,
  • w jaki sposób perspektywa gender postrzega kobiecość i męskość
  • w jaki sposób perspektywa gender postrzega relacje między kobietami i mężczyznami
  • jaka jest wizja zwalczania dyskryminacji i przemocy przedstawiana przez perspektywę gender
  • w jaki sposób termin ten ewoluuje i ewoluował na poziomie międzynarodowych instytucji

Nie da się zaprzeczyć, że współcześnie perspektywa gender postrzegana jest jako główny instrument w działaniach na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Dzieje się tak, pomimo faktu, że koncepcja ta od samego początku budzi liczne wątpliwości i zastrzeżenia zarówno w środowisku akademickim, jak i w debacie publicznej. Głównymi powodami tych kontrowersji jest fakt, że koncepcja ta opiera się na radykalnych założeniach – Oderwaniu kobiecości i męskości od naturalnych uwarunkowań, postrzegania ich jako konstruktów społecznych oraz sprowadzenia relacji płci do walki o władzę. Mimo faktu, że budzi ona sprzeciw zarówno ze strony społeczeństwa obywatelskiego, jak i poszczególnych państw, koncepcja gender jest coraz silniej obecna na forum międzynarodowych instytucji, w szczególności w dokumentach o charakterze niewiążącym (tzw. soft law). Coraz częstsze są jednak próby wprowadzenia jej do oficjalnego międzynarodowego języka, czego przykładem jest Konwencja stambulska czy zaproponowana przez Komisję Europejską dyrektywa oparta na tych samych założeniach co dokument podpisany w Stambule.  Podczas Konferencji, nasze panelistki spróbują odpowiedzieć zatem na zasadnicze pytanie – czy perspektywa gender jest rzeczywistą perspektywą kobiet? Czy perspektywa gender prowadzi do równouprawnienia, czy też do uniformizacji, a właściwie wykorzenienia kobiecości i różnic między płciami ze współczesnego świata?



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe