Australia: Dziennikarzom radzono, by nie nazywali pedofilami osób wykorzystujących dzieci

Dziennikarze telewizji ABC w Tasmanii otrzymali instrukcję od producenta, by nie używali słowa "pedofil" w odniesieniu do mężczyzny oskarżonego o wykorzystywanie dzieci. To, jego zdaniem, może to marginalizować osoby o skłonnościach pedofilskich - podał w miniony weekend dziennik "The Australian".
 Australia: Dziennikarzom radzono, by nie nazywali pedofilami osób wykorzystujących dzieci
/ fot. Pixabay

W e-mailu przesłanym dziennikarzom, producent miał stwierdzić, że używanie określenia "pedofil" może prowadzić do marginalizacji osób o skłonnościach pedofilskich, które im nie ulegają lub starają się nie ulegać. Powołał się przy tym na rady miejscowego ośrodka wsparcia dla ofiar napaści seksualnych, według którego używanie słowa może zniechęcić takie osoby do szukania pomocy w radzeniu sobie z tą przypadłością.

Powodem wysłania e-maila był materiał o przestępcy seksualnym i pracowniku szpitala dziecięcego Jimie Griffinie, który w 2020 r. popełnił samobójstwo po usłyszeniu zarzutów o wykorzystywanie dzieci. Jak stwierdził nadawca wiadomości: "termin pedofil może być w przypadku tego mężczyzny technicznie nieprawidłowy. Kliniczne definicje pedofilii mówią zwykle o skłonności do dzieci w wieku przedpokwitaniowym, czyli młodszych niż ofiary tego człowieka".

Według "The Australian", e-mail miał oburzyć część dziennikarzy stacji, którzy zapowiedzieli że nie będą stosować się do rad. Zarząd telewizji stwierdził natomiast w oświadczeniu przesłanym "Daily Mail Australia", że nie doszło do oficjalnej zmiany polityki redakcyjnej, a słowo pedofil nadal jest używane.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe