Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Sklepy socjalne

– To nie tylko sklep, ale miejsce spotkania z drugim człowiekiem – mówi o idei sklepów socjalnych prezes fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski w rozmowie z Agnieszką Żurek. To właśnie sklepom socjalnym poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie Agnieszki Żurek? 

Sklepy socjalne są przeznaczone dla osób najuboższych. W sklepach prowadzonych przez naszą fundację zakupy mogą robić osoby, których miesięczny dochód nie przekracza kwoty 2 tys. zł netto. Trzeba to udokumentować w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i otrzymać specjalne zaświadczenie uprawniające do dokonywania zakupów w naszych sklepach. Zakupy można robić raz dziennie.

Sklepy otwieramy w coraz większej liczbie miejscowości. Zaczęło się od Katowic, wczoraj byłem na spotkaniu w Gorzowie Wielkopolskim, dziś jestem w Warszawie, niedługo będziemy otwierać sklepy w Łodzi, Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Kołobrzegu, Lubinie, Krakowie, Tarnowie, Wołominie, Piasecznie… Nasza oferta trafia na podatny grunt. Samorządowcy widzą, że jest to bardzo dobre narzędzie pomocowe dla mieszkańców. Nie tylko odpowiada na ich codzienne potrzeby, ale także przywraca im poczucie godności. To nie jest rozdawnictwo, tylko zakupy z możliwością dokonywania wyborów. 

 

Mateusz Kosiński przedstawia reportaż z Radomia, gdzie otworzono pierwszy sklep socjalny na Mazowszu. 

Idea sklepów socjalnych opiera się na tanim pozyskiwaniu towarów. Często są to towary, których termin przydatności zbliża się do limitu, są nadwyżką produkcyjną lub mają delikatnie uszkodzone opakowania.  – Dzięki temu możemy pozyskać towar w niższej cenie. To również korzyść dla firm, ponieważ recykling dzisiaj jest bardzo drogi. Tak więc firmy zyskują na tym – unikają kosztów utylizacji, ale również uzyskują profit ze sprzedaży, nawet jeśli kwota jest zaniżona. To sytuacja „win to win” – słyszę od szefa radomskiego sklepu. 

Wychodząc ze sklepu socjalnego, miałem poczucie, że to miejsce genialnie spełniające ideę solidaryzmu społecznego. Solidaryzmu, którego w pandemicznych czasach potrzebować będziemy coraz więcej. 

O sprawiedliwym wynagrodzeniu minimalnym w UE pisze Mateusz Szymański. 

W Brukseli już od jesieni 2020 roku toczy się debata na temat potrzeby wprowadzenia i kształtu projektu dyrektywy europejskiej w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. 

Inicjatywa ze wszech miar słuszna i potrzebna. Nie tylko dlatego, że jej celem jest podniesienie płac minimalnych w UE i wprowadzenie pewnych minimalnych standardów w tym zakresie, ale także dlatego, że zwraca się w niej uwagę na potrzebę wzmocnienia rokowań zbiorowych.

 

O problemach z identyfikacją szczątków znalezionych na warszawskiej „Łączce” przeczytają Państwo w artykule Agnieszki Żurek. 

1 marca 2021 roku na łamach Biuletynu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL „Rakowiecka 37” ukazał się wywiad Jarosława Wróblewskiego z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej i p.o. dyrektorem Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
„Toczymy samotną walkę” – głosi tytuł wywiadu. Z kim, o co i dlaczego samotną? Lektura tekstu przynosi odpowiedzi, ale każe też stawiać kolejne pytania.

„Skąd ten wirus? Chiny nie mówią wszystkiego” - twierdzi Aleksander Żywczyk

Nie luty, a połowa marca ma być ostatecznym terminem przedstawienia raportu specjalnej komisji śledczej Światowej Organizacji Zdrowia, która badała przyczyny i początki wybuchu pandemii koronawirusa w chińskim Wuhan. Powód? Chińczycy nie pokazują i nie mówią wszystkiego – przyznaje WHO.

 

W numerze również: 

„Nasza biedna Europa” Aleksander Żywczyk o biedzie w Europie 
"Niechęć do demonstracji" Jakub Pacan o zintensyfikowaniu antyklerykalnej strategii rozmawia z prof. Henrykiem Domańskim z PAN
"Kto skorzysta na kryzysie w chipach" Aleksander Żywczyk o spadku ilości mikroprocesorów na rynku 
"W ziemi męczenników" Jakub Pacan rozmawia z ks. prof. Waldemarem Cisło, dyrektorem polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie
"Bardziej intymnie, dojrzalej" Bartosz Boruciak rozmawia z Kasią Popowską 
"Gotowanie żaby" wywiad Mateusza Kosińskiego z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, autorem książki "Katedra i uniwersytet" 
Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Liberalne vs. proletariackie samostanowienie" 
"Spór zbiorowy w Polskiej Żegludze Bałtyckiej" przedstawia Marcin Koziestański 
"Europejskie Rady Zakładowe – jak korzystać z informacji udostępnianych przez zarząd centralny?"
"Nadzieja nadchodzi z UE" Mirosław Miara o projekcie Dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Europie 
W dziale sport: "Bereszyński trafia po raz pierwszy" Łukasza Bobruka i "Kiedy zaszczepić sportowców" Anny Zielińskiej 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe